Ruiz de nieuwe ster onder druk in Polen 281 sport 'Vale' snelste van 3000 duiven Nederlandse renners Skil-Shimano wil naar ProTour promoveren Nederland met vier arbiters in Europese top Alleen Boschker ontbreekt tegen Portugezen - dinsdag 4 augustus 2009 Europees voetbal FC Twente speelt return tegen Sporting Portugal Bryan Ruiz heeft in een paar we ken tijd al grote indruk gemaakt als de nieuwe aanwinst van FC Twente. De spits uit Costa Rica, vorig jaar de onbetwiste ster van AA Cent, speelt vanavond met zijn nieuwe club de return tegen Sporting Lissabon. door Fardau Wagenaar ENSCHEDE - Hij is nu al veelbespro ken, Bryan Ruiz, de aanwinst van FC Twente. Trainer Steve McCIa- ren was al enthousiast, maar na zijn optreden tegen Sporting Lissa bon en de mooie goal tegen Sparta gaat zijn naam in heel Nederland over de tong. In het Belgische Gent vragen ze zich zelfs of er wel leven is na «Sryan Ruiz. Het goudhaantje van AA Gent, de lieveling en de aan voerder is weg. Vertrokken naar FC Twente. Vanavond speelt de bijna 24-jarige aanvaller- met zijn nieuwe ploeg in De Grolsch Veste, tegenstander is Sporting Lissabon, in de derde voorronde van de Champions League. Vorige week troffen de ploegen elkaar al in Lis sabon en werd het 0-0. Bij AA Gent wisten ze al lang dat •ce de Costa Ricaanse vedette niet vast konden houden. Hij zou hoe dan ook uitvliegen naar een betere plek, om te groeien en te bloeien. Ruiz deed in Gent vorig seizoen <70 ongeveer alles in het elftal van Michel Preud'homme: scoren, as sists geven en snoeihard werken. Met zijn creativiteit nam hij de Gentenaars op sleeptouw, hij werd bejubeld en bewierookt door sup porters en de Belgische media. Zijn acties werden opgemerkt in heel Europa, verschillende clubs meldden zich bij AA Gent. Ook Zenit Sint Petersburg had interes se, hij kon er ladingen geld verdie- •nen. Maar hij en zijn familie zagen het niet zitten om naar Rusland te verhuizen. Ruiz wil beter worden, zich ont wikkelen als voetballer. Zijn keus viel op Nederland, op FC Twente, door Wilber Hack Bryan Ruiz was een goudhaantje bij AA Gent en moet de nieuwe ster van FC Twente worden. foto Lars Smook/GPD dat de slag om de speler won en daarmee een grens passeerde. Niet eerder betaalde de club zoveel geld (vijf miljoen euro) voor een speler. De naam van Ruiz stond al lange tijd op de scoutingslijst van Twen te, maar omdat hij aanvankelijk on betaalbaar was, werd de blik op an dere spelers gericht. Vooral trainer Steve McClaren maakte zich later alsnog sterk voor zijn komst, want na het wegvallen van Arnautovic,-Elia en het mislo pen van Cissé vond hij dat de selec tie een kwaliteitsimpuls nodig had. Lang donker haar, een vriendelijke blik. Hij neemt na de training rus tig de tijd voor anderen, voor een handtekening en een foto, waar twee jonge meiden gretig op in gaan. Hij begon zijn carrière in Costa Ri ca bij Alajuelense, een club in de hoogste divisie. In 2005 vierde de club het kampioenschap, de jonge speler Ruiz werd in dat jaar opge merkt. De eerste keer dat Ruiz opdook in Nederland was nota bene in Alme lo. Toen hij voor vijf miljoen euro naar Twente ging, kreeg Hera- cles-voorzitter Jan Smit dan ook de nodige vragen van fans waar om ze zo'n speler destijds geen contract hadden aangeboden na zijn stage. „Dat wilden we maar al te graag, want hij liet een prima indruk ach ter", aldus Smit. „Maar wij konden hem niet betalen. We hebben nog geprobeerd een constructie met PSV te bedenken, zodat hij op huurbasis bij ons zou gaan spelen, maar dat is niet gelukt." Een jaar la ter (2006) kwam hij in beeld bij AA Gent. In zijn eerste seizoen on- .der trainer Georges Leekens zat Ruiz op de bank. Leekens zag hele maal niets in hem. Zijn opvolger Trond Sollied (nu Heerenveen) posteerde hem op de linkerflank. Maar vorig seizoen onder Preud' homme begon de ster van Ruiz pas echt te stralen. De oud-keeper gaf hem meer vrijheid. Zijn tegen standers werden gek van hem, ze wisten nooit waar hij zou opdui ken. Er staat een compilatie van zijn ac ties bij AA Gent op YouTube. De beelden zijn meer dan 57.000 keer bekeken. Op de achtergrond bege leiden schlagerachtige clubliedjes zijn mooiste momenten. In wee moed kunnen de supporters naar hem kijken, live zullen ze hem niet meer zien. Ruiz is weg. Met zijn vrouw en zoontje Mathyas is hij verhuisd naar Twente. WARSCHAU - De Nederlandse deel nemers aan de Ronde van Polen moeten deze week scoren om te voorkomen dat Nederland in sep tember tijdens de wereldkampi oenschappen in Mendrisio niet met negen, maar met zes wielren ners mag meedoen aan de wegra ce. Nederland staat maandag op de nieuwste wereldranglijst van de UCI op de dertiende plaats, terwijl een plek in de top tien vereist is om negen renners te mogen afvaar digen. De Ronde van Polen is het laatste evenement dat meetelt voordat de UCI op 15 augustus de balans op maakt. Nederland staat 47 punten achter op nummer 10 Noorwegen, Tsjechië en Frankrijk staan respec tievelijk elfde en twaalfde. „Het kan nog wel", zei bondscoach Leo van Vliet maandag over de kansen op een volwaardige Nederlandse WK-ploeg. „We zullen dan hoog in het klassement moeten eindi gen." De winnaar van de zondag begon nen Ronde van Polen (ProTour) krijgt 100 punten, de nummer twee 80 en daarna loopt het met tien punten tegelijk terug. Ritwin naars krijgen slechts 6 punten. Al le punten van de vijf beste Neder landse deelnemers in Polen tellen mee. Volgens Van Vliet zijn de Neder landse wielrenners zich bewust van het belang om punten te verga ren. „Ze zijn daar wel mee* bezig, maar of dat lukt? Dat hangt hele maal van de koers af" Het WK-parkoers is behoorlijk selec tief, weet ook Van Vliet. „Het is las tig om negen renners te selecteren die op dat parkoers goed mee kun nen", beseft de coach. „Maar het gaat meer om het idee dat we als land afgezakt zijn." AIGLE - De Nederlandse wieler ploeg Skil-Shimano heeft bij de UCI een aanvraag ingediend voor een licentie voor de ProTour. Het management van het team wil in 2010 tot de elitegroep van het wiel rennen gaan behoren op voorwaar de dat er een akkoord komt over één gemeenschappelijke wedstrijd kalender in 2011. „Alleen dan hebben we baat bij een licentie", zei manager Iwan Spekenbrink gisteren. Momenteel is de internationale wielerkalender in de top verdeeld in twee kampen: de ProTour en de 'historische wedstrijden', waaron der Parijs-Roubaix, Luik-Bastena ken-Luik en de drie grote ronden. „Er wordt momenteel gesproken over samenvoeging in 2011", weet Spekenbrink. „Als dat ervan komt, willen wij in 2010 behoren tot de ProTour. Anders hoeft dat niet, wij door Fred Rabout ZEIST - Nederland beschikt over vier scheidsrechters die tot de top van Europa behoren. Pieter Vink, Björn Kuipers, Erik Braamhaar en Kevin Blom kunnen aanstellingen voor wedstrijden in de Cham pions League verwachten. „Internationaal scoren de Neder landse arbiters goed", verklaarde Jaap Uilenberg gistermiddag in Zeist. Behalve Nederland zijn al leen Spanje, Italië en Duitsland met vier scheidsrechters in de elite groep (Vink, Kuipers) of de catego rie I (Braamhaar, Blom) van de Eu ropese voetbalfederatie vertegen woordigd. Dat Nederland geen scheidsrech ters heeft op het WK in Zuid-Afri- ka volgend jaar, komt volgens Uilenberg omdat de arbiters voor dat evenement al in 2008 zijn aan gesteld. OOSTBURG - Aart Jan Maljaars, man van de grote fond, zette het afgelopen weekeinde zijn renstal in op twee fronten. Zijn reserve- ploeg op de middaglossing vanuit Bordeaux en de hoofdmacht op de morgenlossing vanuit Perpignan. Zijn reserves zorgden voor een schitterende afsluiting. „Ik had er elf mee op Bordeaux. Doffers en duivinnen op het nest, die nog niet al te veel op hun ere lijst hadden staan. Zeven jaarlin gen en vier late jongen van 2007", zei Maljaars, wiens eerste een vaal duivinnetje was dat zo'n veertien dagen op de broed zat. Het was de negende getekende van de 42-jari- ge liefhebber uit Zoutelande. Zater dagmorgen om acht over half ze ven meldde 'de vale' zich. „Ik stond in het hok, hoorde de piep van het electronisch oog en hup, hij zat op mijn schouder." De vale, eerder al goed voor een prijsje op Monteauban, overbrug de de 794 kilometer naar huis met een snelheid van 1369 meter per minuut, oftewel 82 kilometer per uur. Zij was daarmee de snelste van de 3359 duiven die vrijdag in Bordeaux waren gelost. Haar con tract wordt zeker verlengd. Bij thuiskomst werd het meteen on dertekend. Ze is van het soort van Cas van der Graaff ujt Arnemui- den, de hoofdleverancier van de renstal van Maljaars. Het was te vens zijn eerste provinciale zege. „Vorig seizoen kreeg ik ze beter naar huis. Toen werd ik zevende in de Keizerstand grote fond van de ZLU. Dit seizoen is het wissel vallig. Ik had ooit wel een keer een snelste van Zeeland. Drie jaar gele den met een tweede nationaal, ook vanuit Bordeaux". Vanuit Morlincourt stond het laat ste vitesseconcours voor jonge dui ven op het programma. Vanuit Per pignan ging het om het laatste ZLU-concours. Op Morlincourt was een geschelpte doffer van Jo- han van de Plasse uit Cadzand de snelste van Zeeland. Hij kwam met een snelheid van 1697 meter per minuut naar huis. De 67-jarige Van de Plasse: „Ik had hem al van ver zien komen. Zo van over Ret- ranchement. Moederziel alleen was hij", zei de 67-jarige Van de Plasse, van wie de jonge duiven al op weduwschap zitten. Hij gaat met de doffers niet naar de drie wedstrijd die nog vanuit Orleans worden gevlogen. „Die zijn voor de duivinnen. De doffers spaar ik voor volgend jaar. Ze mogen nog wel naar de natoer". Op het nationale concours vanuit Perpignan pakte Wim Muller van 't Goese Sas een knappe tiende plaats. Hij was daarmee ruim schoots de beste Zeeuw. De winst zat in het Limburgse bij Theo De gens in Heerlerheide. hebben een ProTour-licentie niet per se nodig." Dit jaar werd Skil-Shimano via wildcards of uitnodigingen van wedstrijdorganisaties toegelaten tot grote wedstrijden, zelfs tot de Tour. „Wij hebben alles gereden waar we wilden rijden." Op dit moment is Rabobank de enige Nederlandse ploeg met de hoogste status, die van Pro- Tour-team. Als Skil, dat de conti- nentalstatus heeft, tot de ProTour wil toetreden, zal het aan een aan tal aanvullende eisen moeten vol doen. „We zullen bijvoorbeeld een of twee renners extra moeten aan trekken", zo verzekert Speken brink. „Maar dat zijn overkomelij ke eisen." Aan het eind van 2009 worden de beschikbare licenties voor volgend jaar verdeeld. ENSCHEDE - FC Twente speelt van avond in de return van de derde voorronde in de Champions Lea gue tegen Sporting Portugal ver moedelijk in nagenoeg dezelfde formatie als vorige week in de eer ste wedstrijd. Trainer Steve McCla ren kan alleen geen beroep doen op doelman Sander Boschker, die na zijn rode kaart in Lissabon is ge schorst. Nikolaj Michailov, die in Portugal als invaller een strafschop stopte, is zijn vervanger. Naast Boscker heeft Twente niet de beschikking over de aanvallers Bernard Parker en Ransford Osei. De Zuid-Afrikaan en de Ghanees zijn nog niet speelgerechtigd. Het eerste duel tussen beide clubs eindigde vorige week in 0-0. De winnaar plaatst zich voor de vier de en laatste voorronde van de Champions League. De Grolsch Veste is dinsdag met 24.000 toe schouwers uitverkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60