voor beweging, mentaal en fysiek zeeland 119 Veel folklore en handel tijdens Burghse Dag 'Het ideale aan Schouwen-Duiveland is dat je hier echt overal kunt lopen' Dronken Belg Middelburger rijdt door na aanrijding Zwemmer zoek UITVERKOOP DELSCHER. dinsdag 4 augustus 2009 'Ik gebruik de ruimte om ons heen om de dingen inzichtelijk te maken' 'Het enige weertype waarbij je moet afzeggen, is als het heel hard waait' Wandelcoach Marianne Ketting uit Bruinisse combineert haar betrokkenheid bij mensen met haar liefde voor beweging en de natuur. door Esme Soesman Marcheren mensen in straf tempo door, dan probeert Marianne Ketting er een beetje vaart uit te halen. Een ingreep om ie mand die alleen maar 'in z'n hoofd zit' te bewegen zich wat meer op de omgeving te richten. „Heel basic hoor. Absoluut geen zweverig gedoe", omschrijft de wandelcoach uit Bruinisse haar missie. „Het hoofddoel is dat mensen meer inzicht in hun leven krijgen. Dat ze zien wat hun keuzes zijn, zien, waar ze wel en niet verant woordelijk voor zijn. Ik wil dat weer tastbaar maken, pakbaar ma ken. Op een heel simpele manier." Sinds anderhalfjaar biedt Ketting wandelcoaching aan op Schou wen-Duiveland. De Bruse, onder meer werkzaam bij het Steunpunt Mantelzorg van het Welzijnshuis, is van nature een wandelaar en een natuur mens. „Een buitenmens, altijd al geweest." Ze werkte door de jaren heen in de zorg, volgde - voor de verdieping - een opleiding maat schappelijk werk, werkte zesjaar lang bij Slachtoffer hulp en begeleidt al een jaar of tien mensen met eet stoornissen. Daarnaast volgt ze een opleiding counseling en coaching. Haar passies en haar kennis bun delt ze als het ware, in De Gespreks- wandeling; haar bedrijf voor wan delcoaching. „Voor het rendement hoef ik dit niet te doen. Maar ik vind het gewoon ontzettend leuk. Hiervan krijg ik energie." Wandelen dus, op nabij terrein. Vertrekpunt is de Vluchthaven in Bruinisse. Al na een paar meter doet Ketting de 'openingszet'. Ver der wandelen over het zich tot in de verte uitstrekkende geasfalteer de fietspad langs het wijdse water of via een schots en scheef trapje over de dijk de onbekende (want vanaf dit punt niet zichtbare) we reld in? Kies je voor structuur en overzichtelijkheid of ben je meer van de spanning en onverwachte wendingen? De toon van het ge- 'Het is allemaal wel basic hoor. Absoluut geen zweverig gedoe' sprek is gezet. „De omgeving zit zo vol mogelijkheden", wijst Ketting op wat technieken die ze gebruikt als wandelcoach. Dijken, een stuk je onontgonnen landschap achter een omheining, de weg die zich nog voor je uitstrekt of die je al af hebt gelegd. „Ik gebruik de ruimte om ons heen om te duiden." Niet om een waardeoordeel te ge ven of mensen te sturen. „Maar omdat je bepaalde mechanismen, die we trouwens allemaal hebben, op die manier makkelijk inzichte lijk kunt maken." Heerlijk om zo'n gesprek uit de kantoorsfeer te halen. „Kantoren zijn natuurlijk territoria. Deze ruimte is van ons allebei", gebaart Ketting om zich heen. Voordeel is bovendien dat je uit de therapeutische setting stapt. „Dat kan het zo ingewikkeld ma ken. Stel je zit met iets, maar je bent niet zo therapiebehoeftig. Of je zit over bijvoorbeeld je relatie in. In therapie gaan, maakt dat ge lijk zo problema tisch. En dat hoeft dus niet." Een wandeling met een wandelcoach laat zich beter vergelijken met het jezelf voorhou den van een spiegel. Inzicht krij gen in de mechanismen die je je ei gen hebt gemaakt. „En soms is het alleen bewegen en je verhaal eens een keer kwijt kunnen. Gewoon eens praten met een onafhankelijk klankbord, zonder verplichtingen. Al probeer ik wel altijd iets mee te geven, waardoor er iets bij je in be weging komt. In beweging ja, zo wel mentaal als fysiek." foto Dirk-Jan Gjeltema Wandelcoach Marianne Ketting wandelt overal en nergens. De Schelphoek en de Grevelingendam zijn twee van haar favoriete stek ken. De eerste plek omdat het mid den op Schouwen-Duiveland ligt en je er betrekkelijk weinig men sen tegenkomt. De tweede plek omdat het vlakbij haar woonhuis ligt waar ze ook nog eens kan af spreken met mensen uit bijvoor beeld West-Brabant. „En je hebt er alles: water, bos." Maar wandel- coachen kan overal. „Het is afhan kelijk van wat mensen zelf willen. Sommigen willen het liefst in hun eigen buurt wandelen, anderen willen liever in anonimiteit. Het is natuurlijk ideaal aan Schou wen-Duiveland: je kunt hier over al lopen." Doorgaans loopt Ketting een uur tot vijf kwartier. Daarna volgt nog een afronding van een kwartier tot een half uur. De Bru se heeft daarvoor steevast een ther- moskan in haar auto liggen. Wat tempo en aantal kilometers be treft, is het altijd de ander die lei dend is. Soms heeft het zin even af te remmen om naar een koren bloempje te kijken of om bijvoor beeld een collage van bermmateri aal samen te stellen. „Het gaat niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit." Tussen twee wandelin gen zit minstens twee weken zo dat zaken kunnen bezinken. Met weer een ander wandelt Ketting slechts vier keer per jaar. Het wan delen is goed te combineren met andere vormen van hulpverlening. En het is altijd uitvoerbaar. Hoe wel...: „Het enige weertype waar bij je moet afzeggen, is als het heel hard waait. Omdat je elkaar anders niet meer goed hoort." www.gesprekswandeling.nl V Wandelcoaching betekent zowel fysiek als mentaal in beweging komen. foto Dirk-Jan Gjeltema CADZAND - Een 53-jarige Belg moest zondagnacht zijn rijbewijs afstaan omdat hij dronken over de boulevard in Cadzand-Bad reed. Langdurig claxonnerend verliet hij een parking. Uit een blaastest bleek dat hij 3,3 maal de toegesta ne hoeveelheid alcohol op had. Expert Salon ZOMERAANBIEDING onderbenen bikinilijn van €185 voor 99 hele bikinilijn oksels van 85 voor €50 bovenlip kin van 40 voor 20 Expertsalon Carola 0113-563470 Vermetstraat 11, 's Heer Arendskerke, DOMBURG - Een 18-jarige Middel burger is in de nacht van zondag op maandag in Domburg aange houden. Hij was even daarvoor op de parkeerplaats aan de Van Voort- huijzenstraat tegen een geparkeer de auto gereden en er vandoor ge gaan. Een getuige had het kente ken doorgegeven aan de politie. Die zag de Middelburger om streeks half twee rijden over de Singel. De bestuurder is maandag ochtend weer in vrijheid gesteld. Zijn auto is voor technisch onder zoek bij de politie gebleven. Op dezelfde parkeerplaats stond nog een auto met schade. Uit het onderzoek moet blijken of die ook door deze man veroorzaakt is. BURGH-HAAMSTEDE - Ringsteken, veel muziek, een boerenmarkt, his torische spelletjes en nog veel ■meer. Zaterdag barst de traditione le Burghse Dag weer los. De aftrap wordt om 9.45 uur gegeven door burgemeester Gerard Rabelink en direct daarna start het ringsteken om de 'Burghse Peer'. Vanaf 10.00 uur begint de rest van het pro gramma. In de Kerkstraat is het traditionele ringsteken met Zeeuwse trekpaar den. Op de Karolingische Burcht is een paardenfeest, zijn demonstra ties van de jeugdbrandweer en oude ambachten en is de boeren markt. Op het parkeerterrein bij de Leliëndaleweg is een podium geplaatst met de hele dag optre dens van verschillende (mu ziekgroepen zoals de Marching- band Schouwen-Duiveland, de kle- derdrachtgroep Arke en het koor Pop Wave. In de Kerkstraat is braderie en in de Weelweg en de Achterweg zijn kinderspelen en tonen creatievelin- gen hun werk. Museum De Burgh se Schoole is de hele dag open. Omdat veel bezoekers worden ver wacht, verzoekt de organisatie het publiek om de auto te laten staan en op de fiets te komen. In en rond Burgh zijn weinig parkeer plaatsen beschikbaar. OUDDORP - Een Duitser is zondaga vond een paar uur kwijt geweest nadat hij bij strand Noord de zee was ingegaan. Na twee uur was hij nog niet terug, waarna de KN- RM-stations Ouddorp en Stellen dam zijn gealarmeerd. De Duitser is op eigen kracht teruggekeerd. t/m donderdag 6 augustus daarna gesloten t/m 11 augustus Woensdag 12 augustus geopend met de nieuwe wintercollectie Grote Markt 11-13 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55