Boulevard in Vlissingen ademt een Vlinderstand gaat hard achteruit 2 dinsdag 4 augustus 2009 Kris keek niet alleen mee op de filmset, maar mocht ook zelf met het bordje 'klepperen'. foto's Ruben Oreel door Kris Derks Een professionele camera, geluidsapparatuur en een cameraman met de tekst 'crew' op zijn t-shirt: een tafereel dat je niet snel verwacht op de Vlissingse boulevard. Het lijkt alsof ik me begeef op een film set van de nieuwste nationale pro ductie. Dat is niet zo, dit is de set van een project dat geheel op po ten is gezet door de jonge Zeeuwse filmmaker Ruben Schouw. „Al het spaargeld dat ik heb verdiend als postbode zit in deze nieuwe appa ratuur", vertelt Ruben trots. Hij is duidelijk erg gedreven en staat vol enthousiasme en motivatie zijn korte film Weer te Laat te draaien. Als hij klaar is met zijn film wil Ruben hem inzenden bij de Del ta-shorts, de korte film-competitie die wordt georganiseerd door het filmfestival Film by the Sea. Film makers tussen de veertien en der tig jaar kunnen hun filmpjes inzen den om mee te strijden voor de prijzen. De hoofdprijs liegt er niet om: duizend euro voor het nieuwe talent dat het winnende filmpje schiet. „Ik denk dat ik er nieuwe fil mapparatuur van zou kopen, maar eerst neem ik mijn hele crew mee uit eten", zegt Ruben lachend. De regisseur in spe doet het liefst zoveel mogelijk zelf Zo heeft Ru ben niet alleen het script geschre ven, maar ook het filmen en de montage neemt hij voor zijn reke ning. Desondanks vertrouwt hij mij een taak als clapper loader toe, een term waar ik als leek nog nooit van had gehoord. De clapper loader staat onder het grote pu bliek ook wel bekend als de per soon die voor de camera met het bordje 'kleppert', voordat een sce ne start. 'Scene 4, take 5 camera loopt... ac tie!' Nadat ik met mijn bordje heb geklepperd speelt actrice Diane van den Bosch een emotionele sce ne waarin ze het via de telefoon uitmaakt met haar vriendje. Diane speelt goed, maar Ruben wil voor de zekerheid de scene nog een paar keer overdoen. Gelukkig heb ik tussen het klepperen door nog wel tijd om even met de acteurs te praten. De vrouwelijke hoofdrol wordt ge speeld door de 17-jarige Diane. Ze vertelt dat ze Ruben in de kroeg te genkwam. „Hij vroeg of ik kon ac teren en was meteen enthousiast." Na te hebben meegedaan aan de audities die Ruben twee weken ge leden hield kreeg ze de hoofdrol, samen met haar mannelijke tegen speler Peter voor de Wind. „Ik wil de altijd al iets met acteren doen na de havo, maar na mijn rol in de ze korte film weet ik het zeker", zegt ze enthousiast. Het opnemen van de film lijkt erg soepel te gaan en ook achter de schermen loopt alles op rolletjes. Letterlijk, want Ruben heeft een rolstoel geregeld waarin hij zich laat voortduwen met zijn camera zodat hij een mooi plaatje kan schieten van de skyline. Rubens moeder verzorgt de catering en Ru bens vader is chauffeur van de ac teurs. Ondanks de schijnbare souplesse waarmee alles verloopt, vertelt Ru ben dat hij de afgelopen dagen niet meer dan vier uur per nacht heeft geslapen. „Ik kan nu even door Chiel Jacobusse Het gaat niet goed met de vlinderstand. Dat valt het meest op als je op vakantie geweest bent in een land waar het aantal vlinders niet zo dramatisch is te ruggelopen. Nog maar enkele de cennia geleden was het ook bij ons heel gewoon als je in een berm tientallen vlinders tegelijk zag vliegen. De aantallen kunnen overigens van jaar tot jaar sterk schommelen en dat kan voor iedere soort weer verschillend zijn. Het hooibeestje was rond 1990 in grote delen van Zeeland de algemeenste grasland vlinder. Kort na die tijd zette zich een ster ke achteruitgang in en jarenlang was het hooibeestje een zeldzame verschijning. Het aantal is inmid dels weer flink opgelopen, maar de aantallen van voor 1990 wor den nergens meer gezien. Een vergelijkbare ontwikkeling heeft zich voorgedaan bij de kleine vos. Lange tijd was het onze meest algemene dagvlinder en nog in 2003 werd de soort in de Zeeuwse dagvlinderatlas beschreven als een zeer algemene en bekende soort. Maar ook van de kleine vos is de stand totaal ingestort en ook alge mene verwanten als de dag pauwoog en de atalanta gaan flink achteruit. Het is best mogelijk dat deze soorten zich weer min of meer herstellen, want schomme lingen in de vlinderstand zijn niet ongewoon. Daardoor is het niet makkelijk om zo maar los uit de pols uitspraken te doen over de achteruitgang van het aantal vlinders. Daarbij komt ook nog dat trekvlinders uit Zuid-Europa in sterk wisselende aantallen optreden, wat de hele si tuatie nog complexer maakt. Dit jaar zijn er extreem veel distelvlin ders, waarvan de eerste generatie afkomstig is uit Noord-Afrika en het Middellandse Zeegebied. Nu de tweede generatie distelvlinders rondvliegt kan de indruk ontstaan dat het met de achteruitgang niet zo'n vaart loopt. Gelukkig beschikken we over jaren lange telreeksen en die tonen zon neklaar aan dat vlinders voortdu rend verder achteruitgaan. Alle reden dus om maatregelen te nemen om de achteruitgang te ke ren. Dat blijkt helaas verre van een voudig, maar daarover volgende week. Distelvlinder. foto Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38