Onrust over inzet bij brand zeeland naz mer festival zeeland 123 Deze dagen veel teken in bos, berm en duin Voor uw Staatslot loopt u binnen bij: Mexicaanse griep bij zes Zeeuwen 25 I 08 t/m05 I 09 geen ontsnapping mogelijk in Wiek dinsdag 4 augustus 2009 VEILIGHEID 'Kleinere blusgroepen mogen niks' Opgepast: graan op de weg Sinds juni werkt de brandweer in Zeeland met een nieuw dek kingsplan. Om het gat aan vrijwil ligers overdag op te vullen, wordt uitgerukt met vier in plaats van de gebruikelijk zes mensen. Deze methode leidt tot kritiek. door Marcel Modde MIDDELBURG - In de brandweerwe reld is ophef ontstaan over het uit rukken met vier in plaats van de gebruikelijke zes mensen bij een eerste alarmering. In Zeeland is dat sinds juni de standaard procedure, door een tekort aan be schikbare vrijwilligers overdag. Met dit beleid zou de veiligheid van de blusgroep, en ook van even tuele slachtoffers, in het geding zijn. De inzet van een kleinere een heid sluit niet aan bij de opleiding en de aangeleerde handelswijze van het brandweerpersoneel, zo wordt aangevoerd in een discussie via internet op het hulpverlenings forum. Brandweerlieden, instructeurs en adviseurs van preventiebedrijven geven ongezouten kritiek op de ge wijzigde inzet. Ze waarschuwen voor een verkeerde beeldvorming, wanneer een vierkoppig team bij een binnenbrand niet gelijk het huis in gaat op zoek naar bewo ners, maar eerst wacht op verster king en zich ondertussen bezig houdt met de watertoevoer. Volgens woordvoerder Dianne Deurloo van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) verschilt de prak tijk amper van de situatie van vóór het nieuwe dekkingsplan. „Behalve dan dat een tankauto spuit met vier man sneller valt op te trommelen en ter plaatse kan gaan." Gelijktijdig met een zogehe ten TS-4 wordt een tweede'voer tuig gealarmeerd van een naburige post. „Standaard! Als de bevelvoer der weet dat versterking in de buurt is, zal hij (buiten de pomp bediende) natuurlijk zijn twee mensen naar binnen sturen, wan neer dat voor hen veilig en verant woord is." Deurloo benadrukt dat het protocol wordt bewaakt door een evaluatiecommissie, waarin al le geledingen binnen de Zeeuwse brandweer zijn vertegenwoordigd. Ook worden oefeningen op de nieuwe praktijk toegesneden. RITTHEM - Slik op de weg ligt er niet, maar over goudge le tarwekorrels kan verkeer ook uitglijden, redeneert de Land- en Tuinbouw Organisatie. LTO maant boeren daar om de graantransportwagens goed te sluiten. Deze week is de graanoogst begonnen. Het graszaad is als eerste van de akkers gegaan, nu is de beurt aan dè win tertarwe. Die is eind deze week voor het grootste deel binnengehaald, denkt Guiljam van de Schelde, akker- bouwspecialist voor de LTO in Zeeland. Dan volgt het gerst en, twee weken later, de zomertarwe. „Er valt al tijd wel wat graan tussen de kieren van de laadbak door, maar de hoeveelheid is klein", sust hij. Van onge lukken door graan op de weg heeft hij geen weet. „Maar we zijn erg voor verkeersveiligheid." De oogst ziet er goed uit: gemiddeld tien ton per hectare, zo wordt verwacht. foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De schapenteek, dra ger van de bacterie die de ziekte van Lyme veroorzaakt, is dit jaar bijzonder actiefin Nederland. On derzoekers van de Universiteit van Wageningen vingen tot nu toe dubbel zo veel teken op twaalf test locaties als in andere jaren. Schou- wen-Duiveland is (uit geldgebrek bij de onderzoekers) geen testloca tie meer. De meest nabije monsterplek is Kwadehoek op Goeree. De teken vangst daar is tot nog toe geringer dan vorig jaar. Het aantal beten dat wordt gemeld, ligt ook in Zee land nog 30 tot 40 procent lager dan in voorgaande jaren. Teken zijn vooral actief tussen mei en september in bosgebied, dui nen, bermen en tuinen met lang gras en struiken. De piek van de beten lijkt vooral dezer dagen voor te vallen. De meeste Zeeuwse mel dingen van beten komen van de Kop van Schouwen, de Walcherse kust en van Tholen. In Zeeland bleek de afgelopen ja ren één op de negen tekenbeten een besmetting met de borreliabac^ terie mee te brengen. In Zeeland moet de helft van de schapente ken als drager van de bacterie wor den beschouwd. De GGD Zeeland adviseerde na onderzoek in 2007 de gemeenten om recreanten en passanten in bos, duin en berm te waarschuwen voor teken. Enkel in de Walcherse en Schouwse dui nen wordt die raad opgevolgd. Teken verwijderen Verwijder een teek zo snel moge lijk. Pak het insect met pincet of te kentang en haal het met een draaiende beweging weg. Ontsmet het wondje, omcirkel het met een pen en noteer de datum van de beet. Ga naar de huisarts als zich een rode ring vormt (erythema). Een antibioticakuur kan ontwikke ling van Lyme voorkomen. Op www.natuurkalender.nl verzamelen Wageningse onderzoe kers meldingen van tekenbeten. door Claudia Sondervan GOES - Zes mensen in Zeeland heb ben nu de Mexicaanse griep. Dat meldt de GGD Zeeland. Nog steeds gaat het om besmettingen die buiten de provincie en vaak nog in het buitenland zijn opge daan. In Zeeland heeft zich nog geen geval van Mexicaanse griep voorgedaan waarbij de besmetting uit de eigen omgeving kwam. De eerste Zeeuw met deze griep bleek een man die woensdag 22 juli, na een reis naar Duitsland, thuis kwam met griepverschijnselen. De GGD verwacht de komende we ken meer patiënten. Tabakspeciaalzaak De Pupekop Appelmarkt 27 4301 CA Zierikzee Tel. 0111-415063 Plus Scharendijke Dorpsstraat 15-17 4322 AC Scharendijke Tel. 011-671367 Primera Goes Kolveniershof 13-15 4461 DC Goes Tel. 0113-218930 Tabac Gifts Krijger Tabak Kreukelmarkf 1A 4461 HW Goes Tel. 0113-214607 Tabac Gifts C.F. Diesch Markt 45 4331 LJ Middelburg Tel. 0118-612258 Carpentier Tabaksspeciaalzaak Eenhoornplantsoen 7 4501 CL Oostburg Tel. 0117-452830 Tabac Gifts Vu ik Havenstraat 38 Terneuzen Tel. 0115-616570 Alles kan Z00 theater op locatie festivalhart Middelburg nazomerfestiva1.nl T 0900 33 000 333 rn.^p/g)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25