economie I n Levensverzekering kan duizenden euro's goedkoper Banken HSBC en Barclays zetten positieve trend Luchttransport China bijna gehalveerd Rekenvoorbeeld FINANCIEEL PRODUCT Independer: premies zijn de afgelopen jaren fors verlaagd Krimp van industrie eurozone nadert einde Toerisme Griekenland houdt zich redelijk Tik Panasonic door zuinige consument Sterke groei verkoop computerchips Detailhandelsomzet in Duitsland omlaag dinsdag 4 augustus 2009 door Jasper van de Kerkhof den haag - Mensen met een over- lijdensrisicoverzekering kunnen tot duizenden euro's besparen door over te stappen op een ande re verzekeraar. Dat komt omdat de premies de afgelopen jaren fors zijn verlaagd, waardoor nieuwe klanten veel minder betalen. Gemiddeld ligt de premie voor een overlijdensrisicoverzekering nu ruim 30 procent lager dan twee jaar geleden, blijkt uit cijfers van vergelijkingssite Independer. Bij Reaal, Fortis ASR en Avero Ach- mea loopt de korting zelfs op tot meer dan veertig procent. Dat le vert een besparing van honderden of zelfs duizenden euro's op (zie rekenvoorbeeld). Een overlijdensrisicoverzekering - een soort levensverzekering - keert bij overlijden een vooraf vast gesteld bedrag uit zodat nabestaan den niet in financiële problemen komen. Een dergelijke verzekering is zelfs verplicht bij hypotheken boven de executiewaarde. De bank heeft dan de zekerheid dat de le ning wordt terugbetaald. Tot voor kort was er weinig con currentie op deze markt, maar door de komst van prijsvechters en toenemend kostenbewustzijn bij de consument is dat veranderd. Verzekeraars lokken nieuwe klan ten met scherpe premies, maar zit tende klanten profiteren daar al leen van als ze van aanbieder wis selen. Overstappen kost niets en is door gaans elke maand mogelijk. Alleen als de verzekering is gekop peld aan de hypotheek ligt dat wat lastiger, aldus Edmond Hilhorst van Independer. „Banken vinden het niet leuk als je de verzekering bij een ander onder brengt, maar ze houden dat ook niet tegen. On ze ervaring is dat er wel wordt meegewerkt als een andere verze keraar bereid is om het risico over te nemen." Vooral voor consumenten die pas enkele jaren geleden een verzeke ring afsloten, is het interessant om over te stappen. De premies gaan namelijk omhoog naarmate de klant ouder is; het voordeel van de premiekorting voor nieuwe klan ten wordt daardoor deels teniet ge daan. Independer adviseert een lopende overlijdensrisicoverzekering pas op te zeggen na acceptatie door de nieuwe verzekeraar. Daaraan gaat doorgaans een medische keuring vooraf De premie van een overlijdensrisi coverzekering hangt af van leeftijd, verzekerd bedrag en looptijd. Ook brengen verzekeraar en tussenper soon kosten in rekening. Een niet-rokend echtpaar, beiden 42 jaar, sluit in 2007 een verzeke ring met een overlijdensrisicodek- king van 175.000 euro af bij Zwit serleven. Ze betalen 149 euro pre mie per maand. Nieuwe klanten be talen maar 101 euro premie. Uitgaande van de resterende loop tijd van 28 jaar scheelt dat bij over stappen ruim 16.000 euro. DEN HAAG - Goederentransport op Maastricht Aachen Airport. Het transport via de Nederland se luchthavens is in het eerste kwartaal van dit jaar verder gedaald. Het luchtvervoer kwam 27 procent lager uit dan in dezelfde periode vorig jaar. Het is het derde kwartaal op een rij dat het luchttransport terugloopt. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral het vervoer tussen Nederland en China is fors gedaald; met 43 procent. Ook het verkeer naar Japan (min 34 procent) de Verenigde Staten (min 28 procent) en de Verenigde Arabische Emi raten (min 19 procent) nam fors af. Het goede rentransport door de lucht is veel sterker ge daald dan het vervoer van passagiers (min 13 pro cent). De oorzaak is de economische crisis, waar door de internationale handel sterk is teruggelo pen. Bovendien kiezen exporteurs vaker voor goedkopere vormen van transport. In totaal werd in het eerste kwartaal van dit jaar 303.000 ton aan goederen vervoerd, tegen 416.000 ton in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal passagiers nam in die periode af van 10,7 naar 9,4 miljoen. foto Lex van Lieshout/ANP amsterdam - De Britse banken HSBC en Barclays hebben gisteren sterke halfjaarcijfers gepresenteerd. De winsten dragen bij aan het opti misme over de economie en sugge reren dat het ergste voorbij is, al dus een Amerikaanse analist. Vol gende week presenteren Neder landse banken de cijfers. „Dit is ook positief nieuws voor Neder landse banken", zegt analist Paul Beijsens van zakenbank Theodoor Gilissen. Barclays zag in de eerste zes maan den van dit jaar de nettowinst met bijna 10 procent stijgen tot 2,2 mil jard euro. HSBC, de grootste bank van Europa, liet een winstdaling zien, maar de cijfers waren iets be ter dan was voorspeld. Belangrijk waren ook de vooruit zichten voor de financiële sector. HSBC stelde dat de bodem op de financiële markten waarschijnlijk is bereikt. Barclays liet weten een 'goed begin' te hebben gemaakt in 2009 en 'sterk gepositioneerd te zijn voor het herstel'. Beide banken gingen flink om hoog op de beurs in Londen. Ook in de rest van Europa profiteerde de financiële sector. LONDEN De industrie in de eurozone lijkt na maanden van krimp voorzichtig uit het dal te klimmen. De drie be langrijke economieën Duitsland. Frankrijk en Spanje hebben hun in dustriële productie afgelopen maand enigszins zien toenemen. De inkoopmanagersindex voor de industrie in de eurolanden steeg in juli tot 46,3. Dat heeft het Britse on derzoeksbureau Markit gisteren be kendgemaakt. In juni stond de in dex op 42,6. Een stand onder de 50 geeft krimp aan, een stand boven de 50 duidt op groei. ATHENE De voor Griekenland zeer belangrij ke toeristische sector houdt zich nog redelijk staande. De sector maakte zich zorgen over het zomer seizoen aangezien de meeste toeris ten uit de VS, het Verenigd Konink rijk en Duitsland komen, waar dev crisis hard heeft toegeslagen. In april waarschuwde de Griekse orga nisatie voor toerisme voor het ver lies van duizenden banen. De boe kingen liepen toen 20 procent ach ter. Nu ziet het ernaar uit dat de te rugval 'tussen een enkel- en dub- belcijferig getal' uitkomt TOKIO Het Japanse elektronicaconcern Pa nasonic heeft het afgelopen kwar taal geleden onder de afgenomen vraag naar digitale camera's en tele-! visies. Consumenten besteedden door de recessie minder geld aan elektronica. Daardoor boekte Pa nasonic in het eerste kwartaal van zijn gebroken boekjaar een verlies van 392,5 miljoen euro. Panasonic is 's werelds grootste producent van plasmaschermen. Het concern concurreert met on der meer Sony en Philips. SAN JOSE De wereldwijde verkoop van com puterchips is in het tweede kwar taal van dit jaar met 17 procent ge stegen tot 36,6 miljard euro. Dat meldde de Amerikaanse brancheor ganisatie SIA gisteren. Over de maand juni stegen de ver kopen met 3,7 procent ten opzichte van mei. „Het is de vierde maan^ op rij dat de verkopen toenemen, een indicator dat de industrie te rugkeert naar normale seizoenspa tronen", aldus SIA-topman George Scalise. WIESBADEN De detailhandelsverkopen in Duits land zijn in juni met 1,8 procent ge daald ten opzichte van mei. Dat maakte het Duitse federale bureau voor de statistiek gisteren bekend. Vergeleken met de maand juni vo rig jaar daalde de omzet met 1,6 procent. Analisten gingen juist uit van een stijging met 0,5 procent vergeleken met een maand eerder. De cijfers zijn een indicatie dat de consumentenuitgaven in Duits land steeds meer onder druk ko men te staan door de crisis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11