Ties kan prima' Mythes 'In Nederland is er geen enkele reden om vrouwen wijs te maken dat ze hun kind tekort doen als ze defies geven' Pieter Sauer, hoogleraar pediatrie zaterdag 1 augustus 2009 De strijd tussen voor- en tegenstanders van borstvoe ding is al lang gaande, waarbij de emoties soms hoog oplopen. De kans dat beide kampen elkaar ooit zullen vinden lijkt uitgesloten. Moeders die wel willen maar om wat voor reden niet kunnen, voelen zich vaak aan gevallen. De soms tegenstrijdige adviezen die deskun digen door de jaren heen over jonge moeders hebben uitgestort helpt daar ook niet bij. Voorstanders wijzen op honderden onderzoeken, waaruit blijkt dat melk uit de moederborst de beste voeding is voor zuigelingen: beter voor het immuun systeem, minder kans op allergieën, een betere moe- der-kindrelatie, enz. Maar dat hoeft niet te betekenen dat flesvoeding per definitie fout is, stelde Pieter Sauer, hoofd van het Gro ningse Beatrix Kinderziekenhuis en hoogleraar pedia trie, onlangs in dagblad De Pers. De Wereldgezond heidsorganisatie doet goed werk in ontwikkelingslan den, maar de richtlijnen van de WHO moeten niet op de Westerse wereld toegepast worden. „In Nederland, waar we altijd schoon water bij de hand hebben, is er geen enkele reden om vrouwen wijs te maken dat ze hun kind tekort doen als ze de fles geven." luist in crisissituaties, zoals na aardbevingen en tij dens oorlogen is borstvoeding voor zuigelingen de bes te manier om te overleven. Over het geven van de borstvoeding in moeilijke omstandigheden doen ver schillende misverstanden de ronde, stelt de Wereldge zondheidsorganisatie. 1. Ondervoede moeders kunnen niet de borst geven. Biologisch gezien gaat het belang van het kind voor de moeder. Uiteindelijk worden zelfs de reserves van de moeder gebruikt om moedermelk aan te maken. 2. Stress stopt de productie van moedermelk. Stress kan tijdelijk invloed hebben op de hoeveelheid melk, maar de productie gaat gewoon door. Vrouwen die borstvoeding geven, maken minder stresshormo nen aan dan andere moeders. 3. Wie stopt met borstvoeding kan niet opnieuw begin nen. Een moeder kan altijd opnieuw beginnen, er is geen tijdslimiet. 4. Een vrouw die is verkracht kan geen borstvoeding ge ven. Geweld, zelfs verkrachting, heeft op zichzelf geen in vloed op de productie of de kwaliteit van moeder melk. 5. Vrouwen met hiv moeten geen borstvoeding geven Als vrouwen voor kunstvoeding het geld hebben, het haalbaar vinden, het acceptabel vinden, het lange tijd kunnen volhouden en de voeding veilig kunnen ge ven, is dit de veiligste optie. In veel situaties, zeker ten tijde van crises, is dit niet geval. Dan biedt zes maan den exclusieve borstvoeding, dus zonder bijvoeding, de grootste kans dat het kind geen hiv krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9