voor inrichting van Groeds godshuis 19 Markten en braderieën bijten elkaar niet Sluis piekert er niet over om thema-fietsroutes te schrappen Kinderspeeldag PALAZZO zaterdag 1 augustus 2009 'Een webcam op de toren en een veilige opgang om de toren te beklimmen. Dat zou mooi zijn' Wensen van ijveraars voortbestaan van de kerk 'De subsidie voor herstel van de kerk is binnen. Maar voor de inrich ting hebben we nog veel geld nodig' stichtingsvoorzitter Thijs soeting Gezelligheid Groedse jaar markt drijft marktkramers, kerkvrijwilligers en duizen den bezoekers al vele jaren in eikaars armen. door René Hoonhorst Rottigheid is gelukkig een zeldzaam feno meen op de Jaarmarkt Groede. Twee motora genten hebben giste rochtend dan ook alle tijd om een praatje te maken met allerlei be kenden op de Markt. Even later, als net na tienen Groede vol be gint te stromen, moeten ze toch in actie komen, omdat het verkeer op de Burgemeester Everaarslaan vast loopt. De opstopping is snel verholpen, maar een uurtje later loopt het op nieuw vast in dezelfde straat. „Roep maar om dat de politie be- keuringen gaat uitschrijven. Dan is het snel gebeurd", stelt één van de vrijwilligers voor aan Louis Hou- dersteijn, één van de organisato ren van de Jaarmarkt. Behalve de verkeersperikelen heeft Houdersteijn tegen het middaguur nog geen wanklank gehoord. „Er waren geruchten dat jongelui wat rotzooi wilden trappen. Er is niets gebeurd, maar we hadden er an ders een stokje voor gestoken." Houdersteijn hoorde de omroeper ook waarschuwen voor zakkenrol lers die hun slag zouden slaan in de langs de honderden kraampjes voortschuifelende mensenmassa. Er was echter nog geen gedupeer de naar de centrale post in het multifunctioneel centrum geko men. Ook bij de politie waren tot de avond nog geen meldingen bin- „Dan heb ik het puur over de vrij willigers voor de jaarmarkt. Men sen van de EHBO en Rode Kruis tel ik bijvoorbeeld niet mee." Ook van die eerstehulpverleners lo pen er bij toerbeurt een paar over de markt, meldt Mia Elfrink. Giste ren had ze het nog wat rustiger dan anders, omdat de temperatu ren niet de pan uitrezen. „Bij war mer weer is de kans dat iemand onwel wordt groter. Maar we moe ten wel altijd in de buurt zijn, om dat er altijd iets kan gebeuren in de drukte." De theorie over kip en ei doet ook in Groede opgeld. Komen er nou 'De jaarmarkt in Groede is vooral gezellig. Je hoort Weinig wanklanken Motoragenten, EHBO'ers en vrijwilligers nengekomen, meldde een woord voerster van Politie Zeeland desge vraagd. Hoewel er duizenden mensen op de been zijn, is de jaarmarkt tradi tioneel een gezellige gebeurtenis. Maar er zijn wel heel wat mensen in touw om het festijn in goede ba nen te leiden. Zo stuurt Houder steijn met enkele andere organisa toren ruim dertig vrijwilligers aan. zoveel mensen, omdat er zoveel kraampjes met de meest diverse spullen en snuisterijen en etenswa ren staan? Of komen er zoveel marktkramers naar Groede, omdat ze weten dat het publiek toe stroomt? Het antwoord zal de Stichting tot instandhouding van het Nederlands Hervormde Kerk gebouw te Groede worst zijn. De vrijwilligers van de stichting wij zen bezoekers van de jaarmarkt er op dat zij nog steeds bijdragen kun nen gebruiken voor de inrichting van de kerk. Het godshuis wordt door het vrij komen van diverse overheidssubsi dies picobello opgeknapt. Maar voor het opvoeren van toneelstuk ken en het houden van concerten is onder meer een podium en ge- luids- en lichtapparatuur nodig. Een toiletgroep voor bezoekers is ook nog niet voorzien. „Een webcam op de toren en een veilige opgang om de toren te be klimmen, zijn wensen waar we nog wel grote sponsors voor kun nen gebruiken", stelt stichtings voorzitter Thijs Soeting. Groedenaren die de kerk een goed hart toedragen, blijven niet lijd zaam op gulle gevers wachten. Ook veel kleine steentjes leveren samen een mooi bedrag op, van daar dat op diverse plekken langs de Markt leitjes van de kerktoren worden verkocht: dakpannen die zijn voorzien van een passende spreuk of een schilderijtje. Ook tij dens de kunstmarkt volgende week zaterdag en het Groede Festi val in september kunnen mensen leitjes kopen. De Jaarmarkt Groede is zon der twijfel één van de grootste in Zeeuws- Vlaanderen. Maar het is voor ande re plaatsen in de regio geen reden om hun eigen jaarmarkt, braderie of grootschalige rommelmarkt niet te koesteren. Twintig jaar terug hamerde het toenmalige Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen er al op dat or ganisatoren hun activiteiten meer moeten spreiden, maar het aantal festiviteiten is alleen toegenomen. Elk stadje of dorp gaat er vanuit dat het 'feest' sowieso eigen inwo ners trekt. Bovendien blijkt de aantrekkings kracht voor veel":festiviteiten bij toeristen onverminderd groot. Zo moet het tot middernacht druk zijn geweest op de Oostburgse 'Nachtmarkt'. De kleine bezoe kers, en koopkrachtige ouders, kunnen in de Eenhoornstad van middag vanaf twee uur weer te recht voor de 'kinderthemadag'. Het is vandaag ook tractorpulling bij Cadzand-Bad en er zijn kunst markten te bezoeken in het dorp. Dinsdag 3 augustus zijner Sinte Piersefeesten in Nieuwvliet, woensdag 4 augustus is het hulp verleningsdag rondom het verblijf van de KNRM in Cadzand-Bad, donderdag 6 augustus is het dorps feest van Cadzand, de zevende is het kermis in Retranchement en over een week zijn de Breskense visserijfeesten al weer. In Groede wordt dan overigens ook al weer een kunstmarkt gehouden. Groedse vrijwilligers blijven zich inzetten voor het verfraaien van hun j huis. Oude leitjes van het kerkdak dienen als kunstwerkjes, foto Peter N Wegener NieuwsMedia. De nummer 1 voor werkzoekenden! Ook in het Onderwijs. Bel voor meer informatie Wegener NieuwsMedia Arbeidsmarkt (055) 538 80 00 WGGeNGR NieuwsMedia door Frank van Cooten SLUIS - De gemeente Sluis piekert er niet over de themagerichte fiets routes te schrappen, nu steeds meer fietsers zelf een route samen stellen via het knooppuntensys teem. Volgens de VW Zeeuws-Vlaanderen is er hierdoor geen reden meer de fietsroutes rondom een bepaald thema te handhaven. De VW is verant woordelijk voor het beheer en on derhoud van deze routes. De themagerichte fietsroutes, zo als de Mauritsroute rond fizendij- ke en de Cathalijneroute rondom Aardenburg, zijn in 1994 door het toenmalige Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen geïntrodu ceerd. Volgens Tiny Maenhout, oud-directeur van het Toeristisch Bureau, thans beleidsmedewerker toerisme van de gemeente Sluis, is er nog steeds een markt voor de themaroutes. „De gemeente Sluis vindt daarom dat zowel de thema routes als de fietsknooppunten pri ma naast elkaar kunnen blijven be staan. Er zijn nog steeds veel men sen die er niet zo veel zin in heb ben zelf een route uit te stippelen en het gewoon leuk vinden een themaroute te fietsen." Het beheer en onderhoud van de ze routes is jaren geleden onderge bracht bij de VW. Sluis betaalt hiervoor jaarlijks tweeduizend eu ro. Beheer en onderhoud van de fietsknooppunten zijn onderge bracht bij de provincie. Raadslid William Gijsel (Gemeen tebelangen) doet in een brief aan burgemeester en wethouders van Sluis zijn beklag over de staat van onderhoud van de fietsroutes. Vol gens hem zijn veel borden over woekerd door planten en struiken en ook vandalisme heeft op ver schillende plaatsen zijn sporen na gelaten. Gijsel roept het college op de routes weer toonbaar te maken. Volgens Maenhout moet Gijsel bij de VW en de provincie zijn. OOSTBURG - Met als thema 'Cir cus!' is vandaag (zaterdag) op de Markt en het Ledelplein in Oost burg de tweede kinderspweeldag van het seizoen. Er zijn van 11.00 tot 16.00 uur voorstellingen en workshops, waar de kinderen ech te circuskunstjes kunnen leren. NEW COLLECTION IKKS WOMEN DOMBURG Markt Ia 4357 bg Ddmburb foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97