8| borstvoeding Moedermelk kan cruciaal zijn in ont wikkelingsland en, zeker ten tijde van rampen. Maar wes terse gebruiken en opvattingen heb ben soms een ave rechts effect. Wereldwijde Week van de Borstvoeding zaterdag 1 augustus 2009 l Moedermelk redt levens door Niek Opten foto Ton Koene/ANP M elk uit de borst of uit een fles. De 'moeder- melkmaffia' en het 'flessenge- nootschap', zo als beide partijen elkaar weinig vleiend noemen, zijn er onderling nog lang niet uit. Dat 'moedermelk moet' in ontwik kelingslanden, daarover zijn de meeste westerlingen het echter wel eens. Er is nog een wereld te winnen in de strijd tegen zuigelin gensterfte, aldus de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) die ko mende week heeft uitgeroepen tot Wereld Borstvoeding Week. Moe dermelk biedt alle noodzakelijke stoffen, is gratis en kan, recht streeks uit de borst, nooit vervuild zijn. De invloed van'milieuvervui- ling op de melk zou verwaarloos baar zijn. Zuigelingen zijn eeuwenlang groot geworden met moedermelk. Na de Tweede Wereldoorlog begon de massaproductie van flessenmelk, versterkt door de vrouwenemanci patie in de westerse wereld. In re clames werd deze kunstmatige voe ding neergezet als symbool van vooruitgang. De fles verschaft de vrouw vrijheid: geen uitputtende voedingssessies aan de borst, geen gedoe met afkolven op het werk. Posters met gezonde baby's geven te verstaan dat flesvoeding mo dern en veel beter zou zijn dan borstvoeding. Kunstmatige voe ding is een statussymbool gewor den. „Hoe inniger een land ban den heeft met het Westen, hoe meer vrouwen op flessenvoeding zijn overgestapt", zegt woordvoer ster Lydia de Raad van de interna tionale borstvoedingsorganisatie La Leche League. In ontwikkelingslanden heeft het geven van de fles soms echter rampzalige gevolgen. Ouders kun nen de gebruiksaanwijzing op blik ken melkpoeder niet lezen omdat ze analfabeet zijn of omdat de eti ketten in een andere taal gedrukt Borstvoeding in de minder ontwikkelde landen Het percentage zuigelingen in de minder ontwikkelde landen dat uitsluitend borstvoeding krijgt gedurende de eerste zes maanden. Centraal Azië, Rusland Midden-Oosten, Noord-Afrika Zuidelijk Afrika 19% 28% 30% 43% 45% zijn. Om geld te besparen, wordt het poeder vaak onverantwoord veel verdund. Gebrek aan schoon water en sterilisatiemogelijkheden zorgen ervoor dat flessen en spe nen een bron van ziektekiemen kunnen worden. Diarree, maag-darminfecties, uitdroging, ondervoeding en uiteindelijk de dood van baby's zijn het gevolg. De WHO schat dat jaarlijks 1,2 mil- 'Fabrikanten blijven zoeken naar de mazen van de wet' joen baby's onnodig sterven om dat ze kunstmatige voeding krij gen in plaats van moedermelk. De WHO stelt dat zuigelingen de eer ste twee jaar borstvoeding moeten krijgen, waarvan de eerste zes maanden zonder bijvoeding. „Het belang van borstvoeding is in ontwikkelingslanden niet altijd aanwezig", zegt Unicef-woordvoer- Sinds 1992 organiseert de Wereld gezondheidsorganisatie elk jaar de Wereld Borstvoeding Week, ter promotie van moedermelk. Dit jaar wordt deze actieweek van 1 tot en met 7 augustus ge houden met als thema borstvoe ding in wereldwijde kritieke om standigheden. In Nederland en andere Europe se landen valt Wereld Borstvoe ding Week op 28 september tot en met 4 oktober, in verband met de zomervakantie. Dan wordt aandacht gevraagd voor 'de roze wolk die soms een don ker randje heeft': niet voor elke moeder is het geven van de borst een makkelijke opgave. Melkvoeding in Nederland ster Eveline Meltzer. Het kinder fonds van de Verenigde Naties on derschrijft de doelstellingen van de WHO. Het is ook makkelijk oordelen vanuit het luxe Westen. Hier kunnen jonge moeders een beroep doen op lactatiedeskundi- gen of vrijwilligers voor advies. „In veel ontwikkelingslanden wor den vrouwen niet begeleid", zegt Meltzer. „Als borstvoeding niet di rect lukt dan is de stap naar fles senmelk of andere voeding snel ge maakt." In Afrika gaat meer dan 95 pro cent van de zuigelingen direct aan de borst na de geboorte. Probleem zijn de bijvoedingen, veelal water of andere vloeistoffen, omdat die het gevaar op ziektes of ondervoe ding vergroten. In West-Afrika krijgt nog maar 20 procent van de baby's na zes maanden louter moe dermelk. Om de campagnes voor melkpro ducten te beteugelen heeft de WHO een reclamecode opgesteld. Zo mogen fabrikanten niet zeggen dat hun poeder beter is dan moe dermelk en zijn op de verpakking afbeeldingen van zuigelingen ta boe. In veel landen is deze code vastgelegd in wetgeving. Zo mo gen winkels in Nederland ook niet stunten met zuigelingenvoeding. „Fabrikanten blijven zoeken naar, de mazen van de wet", zegt De Raad van La Lache League. Zo staat op een blik melkpoeder uit Vietnam geen gelukzalige moeder met vrolijk kind maar een stevige moedereend met een gezond kui kentje: een andere plaatje, maar de boodschap is hetzelfde. Extra kwetsbaar zijn zuigelingen in crisissituaties. Het dodencijfer na natuurrampen en oorlogen ligt 12 tot 53 procent hoger dan onder normale omstandigheden, aldus de WHO. Die pleit daarom voor meer aandacht voor borstvoeding: voor veilige plekken waar moeders de rust en ruimte krijgen om te voeden en waar ze begeleiding krij gen van hulpverleners. De Raad van La Leche League: „In veel hulppakketten zit moedermelk, maar juist in dat soort omstandig heden is de moederborst cruciaal." Type melkvoeding in Nederland naar leeftijd van het kind. Na de eerste levens maand daalt het percentage kinderen dat uitsluitend borstvoeding krijgt snel. Borstvoeding Gemengde voeding* j Flesvoeding 0% 10% 20% 30% Combinatie van borst- en flesvoeding 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% infographic CRWbron' Unicef infographic: CRW bron TNO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8