u Meer doen voor minder media 41 Hilversum lijkt een zomerslaapje te doen, maar schijn bedriegt. Nu de leden zijn geteld en BNN en Max gegroeid blijken, wordt het geld uit de 'staatsruif en de zendtijd vanaf 2010 anders verdeeld. Peentjes zweten in omroepland dus. door Monique Brandt en Bernice Breure media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 1 augustus 2009 Er was een bandje, een boerenlounge en een Rad van de Liefde. Kappers en stylisten gaven de boeren en boerinnen tips om er ook zonder overall leuk uit te zien. Maar de drukbezochte Boer Zoekt Vrouw-feesten, uitvloeisel van de gelijknamige kijkcijferkra ker van de KRO, zijn geschrapt. Het terugdringen van grote evene menten is één van de concrete ge volgen van de bezuinigingsronde van de katholieke omtoep. Spijtig voor partnerzoekende boeren, maar bij lange na niet zo drama tisch als het schrappen van acht tien functies, dat op stapel staat voor dit najaar. De KRO vreest vanaf volgend jaar 10 procent korting op het jaarbe drag. Dat betekent 5 miljoen euro minder. Met dank aan florerende omroepen als BNN en Omroep Max, die vanaf volgend jaar aan zienlijk meer geld en zendtijd krij gen. Max gaat van 8 naar 24 mil joen euro per jaar, geld dat ver dwijnt bij de collega-omroepen. Ook mogelijke nieuwelingen als Wakker Nederland en Powned krijgen wellicht een stukje van de koek. Op 1 januari beslist de mi nister of ze tot het bestel mogen toetreden. Nieuwkomers krijgen 30 procent van de normale hoe veelheid geld en zendtijd. Daar mee moeten ze in vijfjaar bewij zen of ze in het bestel passen. Terwijl het gesprek bij de koffie- automaat draait om salarissen van grootverdieners als BNN'er Patrick Lodiers en Vara-coryfee Paul de Leeuw, wordt op de werk vloer in stilte de broekriem stevig aangehaald. Het geruchtencircuit draait op volle toeren. Zo vrezen redacteuren van een actualiteiten rubriek voor het schrappen van hun zaterdaguitzending. Het lijkt een voor de hand liggende ma nier om de programmakosten zo met 20 procent te verlagen. Vooralsnog lijken de bezuinigin gen vooral 'klein bier'. Zo is bij de Avro, de omroep die het the ma gezondheid van oudsher om armt, de jaarlijkse fittest voor me dewerkers geschrapt. Over rele vantere bezuinigingen en even tuele personele gevolgen, buigt de omroep zich pas als bekend wordt hoeveel nieuwe omroepen daadwerkelijk toetreden tot het bestel en welke gevolgen dat heeft voor zendtijd en geld. Ook NCRV en Vara vinden het te vroeg om nu al inzicht te geven in hun bezuinigingsscenario's. Andere omroepen reageren min der afwachtend op dreigende kor tingen. „Het houdt de gemoede ren flink bezig. Wij denken dat we wat bezuinigingen betreft niet vroeg genoeg kunnen zijn", zegt Peter de Kok van de KRO. „We willen voorkomen dat het geld bij de programma's wegvloeit Dus kijken we naar wat mogelijk is zonder daaraan te tornen." Bij kunst- en cultuuromroep NPS is nog net geen sprake van pa niek. Onlangs werd bekend dat de zendgemachtigde niet alleen 5 miljoen moet bezuinigen, maar dat daar bovenop het omroepbud- get nog eens 2 miljoen extra wordt gekort. De taakomroep, wiens programmering verplicht voor 40 procent uit kunst en cul tuur bestaat, was al naarstig bezig met de voorbereiding van een re organisatie. Want dat de bezuini ging banen gaat kosten, staat bui ten kijf. De kijker gaat ook heel wat mer ken van de veranderingen, ver wacht de NPS. Meer herhalingen van Klokhuis en Sesamstraat. En: „Een verschraling van informatie ve programma's zoals Nova, Ande re Tijden en documentaires van Nederlandse bodem", meent NPS-directeur Joop Daalmeijer. De NPS praat nu met de andere 'taakomroepen' Teleac/NOT en RVU over vergaande samenwer king. Zelfs het woord fusie valt. Overal klinkt dezelfde conclusie door: er zal nog meer voor steeds minder moeten. Extra budget ver garen kan alleen nog door het be denken van programma's waar de zenderbazen van Nederland 1, 2 en 3 direct ruimte voor maken in hun schema's. 'Geld op sche ma', is de toverterm. De omroe pen krijgen dan extra geld uit een speciale pot. Omroepen kunnen intekenen met programma's voor bepaalde genres, doelgroepen en tijdstippen. De inschrijving is in middels gesloten. „Er is 161 procent ingetekend", zegt woordvoerder Jeroen Was- senberg, die beaamt dat omroe pen kennelijk meer dan ooit wil len laten zien wat ze te bieden hebben. Ook lijkt elke zichzelf res pecterende omroep plots een ac tualiteitenrubriek te ambiëren. De overintekening zal geheid tot frustratie leiden over niet gehono reerde plannen. Maar Henk Hagoort, baas van de publieke omroep (NPO), zei onlangs al daar niet mee te zitten. „Creatie ve competitie komt de kwaliteit van de publieke omroep alleen maar ten goede." 'i-j' Reageren? redactie.media@wegener.ni In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. Deze week De Fabriek Op tienertoer (bestaat dat nog?) ben ik als 13-jarige ooit in het plaatsje Halfweg, on der de rook van Am sterdam, beland. Een beetje pu ber ging met tienertoer naar de Wallen, Valkenburg of het Eva- luon in Eindhoven. Maar ik moest en zou naar Halfweg. Waar om? Omdat daar de CSM suikerfa briek stond, die fungeerde als de cor voor de Tros-serie De Fabriek Het Nederlandse antwoord op Dallas. Intriges in een familiebe drijf. In Dallas was dat een olie maatschappij, bij ons een suiker- bietenfabriek. Miljonairs in de pol der. De Fabriek had een topcast. Voor Nederlandse begrippen althans. Rudi Falkenhagen, Andrea Dom burg, Jeroen Krabbé, Hugo Met sers, Maarten Spanjer en Pleuni Touw. Met die laatste 'deed' ieder een het in de serie, in mijn herin nering. In ieder geval Jeroen Krab bé. En die arme Dries (gespeeld door Rudi Falkenhagen) wist van niks. Dat was ook niet zo erg, want hij deed het op zijn beurt weer met zijn secretaresse lannie. Ja, het was een echte Nederlandse serie. Tussen de bedscènes door kwamen er in De Fabriek vooral veel boze boeren voorbij. Waar om ze boos waren, begreep ik niet. Misschien omdat boeren al tijd wel ergens boos om zijn. De boze boeren fungeerden ook meer als decor. Want het draaide in De Fabriek voornamelijk om Pleuni, die als verveelde, overspeli ge, sherrydrinkende directeurs vrouw met de week minder aan had. Wat 28 jaar later van De Fabriek overeind is blijven staan, is de ge weldige tune. Geschreven door Ruud Bos en uitgevoerd door het Metropole orkest onder leiding van Rogier van Otterloo. Een prachtig stuk muziek, dat zich kan meten met de tunes van Sol daat van Oranje en Turks Fruit. Oh ja, er kwam in 1982 nog een Fabriek 2. Ook weer gelazer met suikerbieten, maar vooral veel ge donder met Pleuni: er duiken pi kante foto's van de directeurs vrouw op, die Hugo Metsers (in het echte leven haar man!) wil verpatsen aan de porno-indus trie. Om terug te komen op die tiener toer: ik ben in Halfweg niet ver der gekomen dan de poort. Ze hielden bij CSM niet zo van De Fflbricfe-groupies. Ivar Hoekstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85