u 39 wonen Rimboe-allure in de stad MMMffhir TÜlTrr wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 1 augustus 2009 Frederike Krommendijk, journaliste, hobbytuinier en tuinboekschrijfster, geeft haar kijk op het buitenleven. Ook een sterk geurende plant als de Mentha odorata (eau de colog ne munt) of lavendel weert verve lende beestjes. Soms kun je, om insecten te we ren, het nuttige met het aangena me verenigen. Lavendel wordt niet alleen tussen rozen geplant omdat dat zo mooi combineert, door haar sterke geur komen lui zen er ook liever niet in de buurt. En een leuke pot met een basili- cumplant op de vensterbank is niet alleen culinair een goed idee, als je af en toe wat bladeren fijn wrijft, houd je vliegen ook lekker buiten. Wespen geven in de nazomer er gernis, vooral als ze hinderlijk om de tuintafel vliegen terwijl je zit te eten. Doe een paar kruidnagels in een vuurvast bakje en giet daar wat kokend water op. Zet dat op je tuintafel en ze zijn zo vertrok ken. Ook de geur van gebrande koffie (beetje koffie op zo'n alumi nium bakje aansteken) vinden ze vreselijk. Wie gaat barbecuen, kan wat takjes rozemarijn op de gloeiende houtskooltjes gooien. Je waant je meteen in de Mediterra- nee en wespen houden gepaste af stand, want die haten de rozema- rijngeur. Vlooien kunnen het leven van hond en kat in deze tijd behoor lijk verzuren. Vroeger waren er nog geen heftige, chemische be strijdingsmiddelen en hingen boe ren een flinke bos boerenworm- kruid in de hondenmand. Ook knoflook door het voer mengen, werkt vlo-werend. Maar of je huis dier dan de bak nog leeg eet, is de vraag. Knoflookteentjes kunnen ook fijngesnipperd worden en in een stoffen zakje in de mand wor den gelegd. Een geurige methode, waar je zelf tegen moet kunnen. Als je in de natuur wandelt en bent gestoken, kan de huid flink opspelen. Bij allergische reacties na een steek, zoals van wespen, spinnen of muggen, zijn de fijne kruipende blaadjes van hondsdraf een snelle remedie. Maak er al kau wend een brij van en smeer die als een kompres op de brandende, jeukende, gezwollen of pijnlijke plek. Je kunt ook op de bladsten gel of de steel van de ridderzuring (grootste zuring met die bruine bloemknoppen) kauwen en deze brij als kompres gebruiken. Hier door wordt veel gif er al ter plekke uitgetrokken. Als je gestoken bent door een mug is het fijn als er ergens in de buurt weegbree groeit. Wrijf met het gekneusde blad over de plek waar je gestoken bent. De jeuk ver dwijnt vrijwel direct. Ook tegen de nare prikken van brandnetels werkt gekneusde weegbree goed. Tegen muggensteken helpen ook gekneusd blad van hondsdraf en zuring. Licht inwrijven met een stukje rauwe ui of peterselie ver zacht de pijn. Wanneer een insect een angel heeft achtergelaten, moet die er eerst uit. Dat kan door een pincet te gebruiken of door te zuigen. Het steekwondje kan daarna wor den ingewreven met een schijfje citroen of de gekneusde bladeren van hondsdraf, weegbree, kool of klimop. Een stukje ui of rabarber- stengel geven ook verlichting. En voor wie dat allemaal niet kan vinden: ook het oude huismiddel tje van een doekje met azijn werkt nog altijd probaat. Voor meer informatie: Het Kruidenatelier, www.hetkruidenatelier.nl rw Reageren? redactie.wonen®wegener.nl Lavendel. nmmmm Knoflook. foto's CPD Jullie zijn allemaal an ders, maar ik houd van iedereen evenveel. Hoe veel moeders zouden hun kinderen dat al op de mouw hebben ge speld? In de tuin ben ik een liefhebber van het dierenle ven, maar om te zeggen dat al les wat kruipt en vliegt me even dierbaar is, gaat te ver. Vogels zijn leuk. Ze ruimen in secten op en als je mazzel hebt, slaan ze vlak onder je neus aan het broeden. Insec ten zijn al minder lollig, hoe wel een lieveheersbeestje best op een glimlach kan rekenen. Kijk 'm schranzen van de lui zen op de rozenstruik, leuk om te zien en nuttig ook. Spinnen eten muggen, ook fijn. Muizen zijn grappig, een meter of twee bij je vandaan ten minste, en kikkers bij de vijver geeft tuinbezitters het gevoel goed bezig te zijn, ecologisch gezien. Een eekhoorn is guitig, het ge ritsel van een egel een beetje spannend. Maar er zijn wel grenzen aan wat leuk is. Laatst zaten we in de vooravond op de bank, de tuin in te staren, toen ineens boven de buxus- haag een hoofd opdook. Niet een klein vogelkopje of een brutale eekhoornsnuit, maar een Kop met een grote K. Ve nijnige kraalogen, een spitse snuit en een lang, lenig lijf We deinsden terug van zoveel samengebald venijn in één ui terlijk. We stonden op om 'm nader te bestuderen. Daar was mijnheer de koekepeer niet van onder de indruk. Integen deel, hij snuffelde rustig rond en ging op zijn voorpoten staan om een flinke geurvlag te verspreiden. Daarna rende hij weg, de buurtuin in. We waren er stil van. Wij had den op klaarlichte dag, het schemerde nog niet eens, oog in oog gestaan met een steen marter. Ineens gingen al die horrorverhalen die we van an deren hoorden, leven. Hoe die beesten je huis tot een hel kun nen maken door nachtelijk ge stommel, een vreselijke stank kunnen verspreiden, jonkies onder jouw dakpannen groot brengen, kabels van je auto doorknagen. Onze vredige stadstuin had ineens rim boe-allure. We bleven die avond lekker binnen. De walnotenboom bij De Peelhof (foto boven) houdt insecten op af stand. Onderliggende foto: detail walnoten. foto's Gemma Kessels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83