VRAAG ANTWOORD wonen ;s SS Ik heb last van boktor in het pannendak en meikevers in de tuin. Wat nu? HelpWoelmuizen zijn druk bezig mijn tuin te veranderen in een maanlandschap. Moet je het licht uitdoen als je even weg bent? door Frederike Krommendijk Boeren wisten het wel. Die plantten vroeger een walnotenboom of vlier bij hun huis om insecten te weren. Te groot voor de stadstuin? Geen nood, natuur en tuin staan vol insecten weren de planten. Ook voor als je al bént gestoken. ■■1 Zaterdag 1 augustus 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 De groene bladeren van de vlier zijn bij een fietstochtje makkelijk te oogsten. Wie veel last heeft varf muggen, kan het blad kneuzen en zich daar mee inwrijven. Dat houdt muggen zeker 20 minuten op afstand. Daar na is wel weer een wrijfbeurtje no dig. Ook het beproefde anti-muggen- middeltje Citronella heeft een plantaardige oorsprong: het wordt gemaakt van een vaste grassoort, die oorspronkelijk uit Sri Lanka komt. Maar ook minder exotische planten die naar citroen ruiken, werken tegen muggen, zoals de ci troengeranium, de citroenverbena en de citroenmelisse. Wrijf het blad fijn, daardoor komt de etheri sche olie vrij. Insmeren met appelazijn gaat snel ler en is ook een beproefd middel om insecten op afstand te houden. Mevrouw Ten Grotenhuis heeft last van beestjes, alle maal beestjes. In het pan nendak van haar woning blijkt boktor te zitten en haar tuin wordt geterrori seerd door engerlingen (lar ven) van meikevers. 'Grote struiken en zelfs de moes tuin moet er aan geloven', mailt ze. Tuinexpert Romke van de Kaa weet raad. „Bok tor moet je bestrijden met blauwzuurgas", meldt hij. „Dit is wel een operatie die je uit moet laten voeren door professionals." Bij de andere beestjes twijfelt hij of het om meikevers gaat. „Het kunnen ook rozenke- vers of taxuskevers zijn." Met een foto kan hij dat be ter beoordelen. Een oplos sing heeft Van de Kaa wel paraat: nog meer beestjes! „Krielkippen helpen uitste kend tegen alle kevers en hun larven." Meneer Stoffelen heeft last van woelmuizen. Ze komen vanuit het natuurgebied achter zijn tuin en verande ren zijn buiten in een maan landschap. Stoffelen heeft zelf het nodige gedaan om van de muizen af te komen: lokaas, sterk ruikende spul len, water in hun gangen, trillingen en geluid. Niets hielp. Wat nu? Patrick Vos van Rentokil vreest dat hij geen opwekkend antwoord heeft. „Woelmuizen zijn las tig te bestrijden", zegt hij. „Met lokaas lukt het niet in een voedselrijke omgeving als die van Stoffelen. Dan happen ze niet." Vos raadt Stoffelen aan de website www.tuinkrant.com te be zoeken. Op die site staat nog een aantal manieren. „Blijf het proberen." Ook een vraag? redactie.wonen@wegener.nl Vinger achter populairwetenschappelijke kwesties op het gebied van wonen. Als je een ruimte bijvoor beeld een kwartier niet ge bruikt, bespaar je dan ener gie door het licht uit te doen? Of kun je de lamp beter aanlaten, omdat het steeds opnieuw aandoen van de verlichting veel stroom kost en de levens duur van de starter en lamp wordt verkort? Qua besparing kun je ver lichting beter uitdoen, ook al is het maar een paar mi nuten. De levensduur van lampen, starters, schake laars en dergelijke lijdt er niet onder. Behalve dat je minder elektriciteitskosten hebt, bespaart het doordat de lampen langer meegaan als je ze niet onnodig aan laat. De kosten van nieuwe lampen en de rekening van de installateur worden vaak niet in relatie gezien met de energiebesparing, maar worden zo wel voor komen of beperkt. Deze besparing op vervangings- kosten en dergelijke is vaak nog meer dan de be sparing op elektriciteits foto ANP kosten. Meer dan dubbele winst dus! Ook bij energie zuinige lampen als spaar lampen kun je er zo langer plezier van hebben en hoe ven ze minder vaak vervan gen te worden. Samenstelling en redactie: Frank Clevers en Charles Lennartz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 82