Droomtuinen van Beatrix' grootvader V! SOUVENIR [GS reizen@wegener.nl reizen In de Duitse plaatsen Schwerin en Oranienburg liggen de wortels van het Huis van Oranje. De steden zijn ook beroemd om hun tuinen. Mirjam van Twisk genoot er van koninklijke kleuren. |S 024-3650360 isSSi Zaterdag 1 augustus 2009 Het slot van Schwerin, waar prins Hendrik werd geboren, dient als decor voor de Bundesgartenschau. Oranienburg NEDER LAND Hamburg* CIIL/UI 5 Berlijn DUITSLAND Frankfurt t eel landgenoten hebben wel eens een deel van de 2.500 kilometer lan- Oranjeroute gereden. Langs 29 Duitse en Ne derlandse plaatsen die historische banden hebben met het Huis van Oranje-Nassau. Om het rijden van die route ook voor een tweede of derde keer aantrekkelijk te maken, zijn onderweg allerlei evenemen ten en festivals georganiseerd. Bij voorbeeld de tuinententoonstellin- gen in Schwerin en Oranienburg. De Oranjeroutestad Schwerin, zo'n 100 kilometer ten oosten van Hamburg in de noordelijke deel staat Mecklenburg-Vorpom mem, is het toneel voor de Bundesgar tenschau, kortweg BUGA. Zeven tuinen geven een beeld van de be langrijkste tuinstijlen vanaf de achttiende eeuw tot heden. Zeldzame bloemen met adellijke namen als de Duchess de Rohan - een rozensoort uit 1858 - staan hier in volle bloei. Bezoekers van de tuinshow kunnen rondwande len in parken en tuinen die ooit in bezit waren van de grootvader van koningin Beatrix. In het schilder achtige slot van Schwerin, gelegen op een eilandje middenin een groot meer, werd in 1876 Heinrich zu Mecklenburg-Schwerin gebo ren, in Nederland beter bekend als prins Hendrik. In 1901 trouwde hij met koningin Wilhelmina. Het is echter niet louter bloem en plant wat de klok slaat in Schwerin. Tijdens de BUGA wor den in de openlucht allerlei voor stellingen gegeven. Elders in Duitsland, niet ver van Berlijn, ligt Oranienburg. Ver noemd naar prinses Louise Henriëtte van Oranje-Nassau (1627-1667), dochter van de Neder landse prins Frederik Hendrik van Oranje en Amalia van Solms. Hier is tot 18 oktober de kleurrijke flo- riade Landesgartenschau (LAGA) te bezoeken. Kleurrijk, maar wel een beetje eenzijdig gekleurd, want alle bloemen en planten op de LAGA zijn waar mogelijk oran je gekleurd. Op de tentoonstelling 'Droomlandschap van een keurvor stin' zijn 1,2 miljoen bloemen en 85.000 struiken te bewonderen. Geheel in stijl is in het haventje bij het Oranjeslot een 17-eeuws Hol lands schip afgemeerd. fli De Bundesgartenschau in Schwerin is tot en met 11 okto ber geopend. Schwering is per auto bereikbaar via de Autobah nen A20/A14 en A24/A14, of via de provinciale wegen B104, B106, B321. Vanuit Hamburg en Berlijn zijn goede treinverbindingen. De tui nen liggen aan de rand van de oude binnenstad van Schwering. Voor parkeren zijn in de stad voorzieningen, waarvandaan bus sen voor verder vervoer zorgen. Elke dag starten bij de hoofdin gang om 10.00 en 14.00 uur rondleidingen. De toegangsprijs tot de tuinen is 16 euro, kinde ren betalen 4 euro. Meer informatie is te vinden op www.oranjeroute.nl en www.buga-2009.de De Landesgartenschau in Ora nienburg duurt tot en met 18 ok tober. Oranienburg ligt zo'n 35 kilometer ten noorden van Ber lijn en is per auto makkelijk be reikbaar via de A2 richting Ber lijn en de B115 richting Oranien burg. Vanuit Berlijn zijn verschil lende mogelijkheden om per trein naar de tuinententoonstel- ling te reizen. Een toegangskaart voor één dag kost 12 euro (kin deren 2 euro). Zie voor meer informatie www.laga-oranienburg2009.de Reageren? redactie.reizen@wegener.nl HET SOUVENIR: Lustonderdrukker EIGENAAR: C. Boogaarts, Tilburg WAARVANDAAN: Zuid-Afrika WANNEER GEKOCHT: Enkele jaren geleden gekregen WAAROM SPECIAAL: Tijdens onze reis door Zuid-Afrika, hadden we een gids die ons naar bijzondere plekken en ervaringen buiten het of ficiële traject bracht. Zo kwamen we in een woongemeenschap van de Zulu's. Daar moesten we onze opwachting maken bij het dorps hoofd, een 'gewichtige' grijsaard die doJ bleek op onze sigaretten en graag een praatje maakte. Ik kon echter mijn ogen niet afhouden van schaars geklede en buitengewoon aantrekkelijke meisjes. Daarop vroeg het dorpshoofd mij of ik wist hoe hun beroemde krijgs heer Chaka-Zulu zijn krijgers bij de les hield tijdens trainingen en ge vechten. Hij vertelde: „De krijgers keken ook naar het vrouwelijk schoon en dat leidde soms tot onge wenste lichamelijke uitingen. Om dat tegen te gaan, voorzag Chaka- Zulu al zijn mannelijke krijgers van een 'kledingstukje'. Dat moesten ze op hun mannelijkheid zetten bij mi litaire handelingen. Kregen de krij gers het 'te kwaad', dan werd hun mannelijkheid letterlijk de kop inge drukt." Het 'kledingstuk' hangt bij mij nu aan de muur in de woonka mer. Ongebruikt. köi Ook een leuk souvenir of vakantieaandenken? souvenir@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77