reizen Terug in de tijd tü Loek en /T)ai-/e ari Zomerse spullen zijn er in alle soorten en maten. Deze zomer zetten we er een aantal naast elkaar en onderzoeken hoe zomerproof ze zijn. Deze week: zomerse hoofddeksels voor heren (mannen mag ook). Zaterdag 1 augustus 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 Nairobi ontvolkt. De files worden korter, de trottoirs minder vol. De drukte heerst bij de stations waar de bussen naar verre oorden ver trekken. Kenianen verdringen zich voor bus kaartjes waarvan de prijs in deze tijd van het jaar twee maal zo hoog is als normaal. De vakantie is begonnen. Op het zuidelijke halfrond heet die op dit moment ech ter de wintervakantie. Slechts weinigen kunnen zich in Kenia, waar de helft van de bevolking onder de armoedegrens van een euro per dag leeft, een vakantie permitteren naar Westers model. De meeste Kenianen keren terug naar het voor ouderlijke thuis, ergens op het platteland. Op vakantie gaan, betekent voor de meeste Kenianen niet in een ligstoel luieren, een boek lezen of langs be zienswaardigheden slenteren. Voor hen betekent vakan tie terug in de tijd en de handen uit de mouwen ste ken. Het hotel is het huisje van ouders of grootouders waar een legertje familieleden logeert. 's Avonds gaan de stoelen op de tafel om meer slaap plaatsen op de grond te creëren. In plaats van naar de disco gaan, of van een laat dineetje genieten, is het met de kippen op stok, want elektriciteit is er vaak niet en kaarsen zijn te duur om lang te laten branden. Ook kan er geen gat in de dag worden geslapen. Bij het kraaien van de haan moeten de logees uit de veren om te helpen met het huishouden. Zijn de vakantiegangers nomaden, dan worden bij de dageraad makkelijke schoenen aangedaan om met koeien en geiten kilome ters te lopen op zoek naar gras en water. De minder fit te bezoekers helpen om de gaten te dichten in de hut ten van koeienpoep en leem. Veel vakantiegangers verlieten op jonge leeftijd hun tra ditionele thuis op zoek naar werk in steden. Het meren deel belandde in één van de vele sloppenwijken waar ze zich blijvend vestigden en stadsmensen werden. Sommigen hebben een slecht betaalde baan, anderen zijn dagloners die dagelijks op zoek zijn naar werk. De massale volksverhuizing van stad naar platteland herhaalt zich in december als kinderen twee maanden kerstvakantie, in Kenia zomervakantie, hebben. Ouders met minder vrije tijd leveren hun kroost meestal af bij grootouders. Aan het einde van de vakantie ke ren overvolle bussen terug naar de stad. In de bagage overwe gend groente, fruit en maïs meel van de boerderij of stuk ken gedroogd vlees en kalebas sen met geronnen melk en bloed uit de gebieden van de herdersvolken. Vakantiegangers, jong en oud, sla ken een zucht van verlichting. Ze hebben blaren, blauwe plekken en pijnlijke ruggen en verlangen naar het normale, urbane ritme. Maar net als in het Westen beginnen ze al na enkele dagen uit te kijken naar de volgende vakantie. Ilona Eveleens '"'Y w" Hoed je itï door Carel Thijssen foto's Cemma Kessels pet liever niet leuk, maar toch dikke voldoende 1/1/ chapeau! fw Reageren? featureredactie@wegener.nl 1 Wildebeast Beschrijf 'm eens? Gangbaar merk in hoedjes en petjes. Dit model bucket (emmer), met z'n kingsize rand, lijkt onverwoestbaar. Mate riaal: nylon met badstof binnen rand. Links en rechts 'ventilatie- gaatjes'. One sizejits all, ofwel: past op (bijna) elk hoofd. Vuil? Even in een handwasje. Kleur: ivoorwit. Ook in zandbruin en houtskoolgrijs. Wat kost ie? 9,99 euro. Waar te koop? Perry Sport. Helpt ie tegen de zon? Nou en of Niet alleen je hoofd is be schermd, maar door de brede rand ook je nek en een groot deel van je gezicht. En de zweet- band werkt prima. Waar draag je 'm? Overal waar de zon schijnt. Hoe staat ie? Mwah, al heb je be slist niet het idee dat je een em mertje op je hoofd hebt. Beetje 65+. Reacties: „Schattig, dit vind ik hét hoedje" (vrouwelijke colle ga). „Categorie ernstig." „Ouwe- mannenpetje." „Maakt je nóg ouder" (mannelijke collega's). Waardering graaf een gat van 10 cm diep waar de zandbak in past met planken per zijkant schroef je de bekisting van de zandbak in elkaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70