De consument wil dat kippen en varkens een beter leven leiden. Met de nadruk op wat de dieren zelf willen. Wetenschappers onderzoeken nu wat dat dan precies is. door Peter de Jaeger tekeningen CPD Burgers bemoeien zich steeds meer met het die renwelzijn in de landbouw. Door weerstand vanuit de consumenten zijn er studies geko men naar het voorkómen van castreren bij jon ge biggen en het vermijden van doden van eendagskuikens. Hotels schrappen foie gras (ganzenlever) van het menu vanwege protesten tegen de manier waar op de ganzen worden vetgemest. Maar wat wil het dier eigenlijk zelf? Dierwetenschappers proberen de komende jaren te achterhalen wat de werke lijke behoeftes zijn van vleesvarkens en legkippen. In het programma 'Waardering van dierenwelzijn' wordt de die- renvreugde langs de meetlat gehouden. De financiering is in handen van het Nederlandse ministerie van Landbouw en de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. In dit programma gaan ethologen (gedragsbio- loog), economen, marktdeskundigen en biologen van de universiteiten van Wageningen, Amsterdam, Groningen en Utrecht samen aan de slag. „De opvatting van burgers en wetenschappers over die renwelzijn verschilt nogal", zegt Karei de Greef, onderzoe ker bij de Animal Sciences Group van Wageningen UR in Lelystad. „Zo is het maar de vraag of een varken werkelijk behoefte heeft aan een modderbad. In de natuur rolt hij zich daarin om af te koelen en om een beschermende korst te maken tegen ongedierte. Maar in de stal wordt het klimaat goed geregeld en is er geen ongedierte." Er zijn inmiddels al wat voorzetten gedaan voor betere huisvesting. Te beginnen met de Comfort Class voor var kens, een systeem bedacht door wetenschappers samen met varkenshouders. In deze stal vallen de gescheiden functies op. Er zijn aparte ruimtes voor eten, bewegen, rust en mest. De varkens worden gehouden in groepen van 12 dieren per 26 vierkante meter. Hiermee hebben de varkens driemaal zoveel plek als in bestaande stallen. Hun natuurlijke ontdekkingsdrang bevredigen ze door te wroeten in een speciaal apparaat, er is stro op de vloer om te liggen en te spelen. Verveling wordt tegengegaan door speelgoed aan te bieden, zoals een emmer, een ketting of een bowlingbal. Eten doen ze het liefst gezellig samen met soortgenoten in een cirkelvormige voerbak. Een ver stopte lekkernij is een verrassing. Bij extreme hitte kun nen ze de kop onder een sproeier of een föhn houden. De nood is echter het hoogst bij leghennen in batterij systemen, die vanaf 2012 worden verboden. Een alterna tief hiervoor is bedacht aan Wageningen Universiteit in het project met de treffende naam 'Houden van hennen'. Hierbij is een systeem ontworpen, waarbij zowel de con sument als de kip zich happy bij voelt. Er zijn twee ont werpen bedacht van maatschappelijk verantwoorde leg hensystemen. Eén met en één zonder uitloop naar buiten. In het Rondeel (zonder uitloop) is alles onder één dak ge bracht en is er geen contact met andere vogels mogelijk. In de centrale middenmimte staan de techniek, de voerop- slag en de geraapte eieren. Daaromheen is een ring met afgesloten hokken (voor 3.000 hennen). Er zijn tien van deze eenheden. Rondom de woonhokken is een overdek te scharrel- en foerageerruimte en is ook plek voor stofba- den. De Plantage (met uitloop) is een langgerekte, ovale een heid, met aan de buitenkant de hokken en middenin een open binnenplaats. De kippen kunnen ook buiten deze eenheid (eveneens voor 30.000 hennen) op ontdekkings tocht in de omringende maïsvelden, waar ze onkruid kun nen wieden en insecten kunnen happen. Aan de ene kant zijn overdekte rustruimtes, waar de hennen naast elkaar op stok kunnen slapen. Aan de overkant is de eileg-ruim- te met veel nesten en daaronder is de voer- en drink plaats. De binnenplaats dient om te scharrelen en te foera- geren. Er is volop groen en snoeiafval beschikbaar, waar de kip zich mee bezig kan houden. „De ontwerpen zijn beslist geen blauwdruk voor alle var kens- en pluimveehouders", benadrukt De Greef „Het moet wel betaalbaar blijven voor de boer. De individuele veehouder kan de krenten uit de pap nemen en op zijn ei gen bedrijf inpassen zoals hij wil. Bijvoorbeeld het aan brengen van lichtplaten in de stal. Dat kost niet veel, maar maakt het al een stuk prettiger. Voor zowel de boer als het dier en daarmee ook voor de consument". reageren? spectrum@wegener.nl Tekening boven: In het Ron deel is een ring met afgeslo ten hokken. Rondom de hok ken is een overdekte schar rel- en foerageerruimte. Tekening onder: In de Planta ge kunnen de kippen op ont dekkingstocht gaan in de om ringende maïsvelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60