i7 spectrum 'De mensen hier gooien hun geld niet over de balk Ze sparen liever wat' Zaterdag 1 augustus 2009 door in stadjes Wethouders Diane van Damme van Economie (links) en Frank van Driessche van Sociale Zaken van Hulst. jongerencentrum, een bibliotheek, een danscafé, een parkeerkelder en woningen. De Bierkaai - eveneens in het centrum - wacht een ingrijpende renovatie, met een gracht, winkels en woningen. „Ik verwacht dat we in 2010 kunnen gaan bouwen. Fase gewijs, Weliswaar, maar de projectontwik- we ondernemingen. Sluiten de wethou ders hun ogen niet een beetje voor de som bere economische vooruitzichten? „We hebben momenteel geen aanwijzingen dat meer grote ondernemingen teloorgaan", meldt wethouder Van Damme nuchter. „Maar het is natuurlijk ook niet zo dat on- keiaar heeft het geloof in de plannen niet verloren. Na de zomer gaan we een en an der slopen, daarna beginnen we met de nieuwbouw", zegt Van Damme. Ondanks de recessie houdt het dagelijks bestuur van de gemeente de moed erin. Een recent be gonnen promotiecampagne voor Hulst wordt zelfs met kracht voortgezet. Vanaf september zullen slogans als 'In Hulst vier je het leven' en 'Hoera Hulst' veelvuldig het land in worden geslingerd via feclame- spotjes en advertenties. Om toeristen met een goed gevulde portemonnee naar het Zeeuwse te lokken. En - wie weet - nieu- dernemers het gemeentebestuur van alle verwikkelingen op de hoogte houden. Pas als er iets mis gaat, worden we geïnfor meerd." Van de krantenberichten over faillis sementen en massa-ontslagen krij gen ze in het Twentse Vrooms- hoop soms nog koude rillingen. Ook bij vakslager Hans Lusseveld roepen ze herin neringen op aan de diepe recessie van de jaren tachtig. „We zijn toen zelfs aange meld voor het Guinness Book of Records, vanwege een werkloosheid van ruim 22 procent." Vele honderden mannen en vrouwen zaten destijds thuis duimen te draaien, nadat De Groot's Houtbouw, scha- renfabriek Hammesfahr, speelgoedfabri kant SIO, houtwarenfabriek Brirna en en kele aannemers (bijna) op de fles waren ge gaan. Van de rampspoed heeft Lusseveld niet veel gemerkt. „De ellende bleef achter de voordeur verborgen. Tukkers lopen niet graag te koop met hun ellende", weet de vakslager. Bovendien, de meeste slacht offers waren laagbetaalde arbeiders en die kochten hun vlees niet bij Lusseveld. In het tegenwoordige Vroomshoop is van die inktzwarte periode niets meer te mer ken. De entree van het dorp langs het Overijssels Kanaal is intussen gemarkeerd met een massieve, moderne ophaalbrug en een fraai winkel/appartementencompex, inclusief penthouses. Het is illustratief voor de moderniseringsslag die in de afge lopen decennia werd gemaakt. Voor een dorp met slechts 9.200 inwoners heeft Vroomshoop een opmerkelijk groot en ge varieerd winkelbestand, met zelfs een He- ma. Leegstand is er nauwelijks. Consumen ten uit Daarlerveen, Mariënberg, Den Ham, Westerhaar, Beerzerveld en Sibculo rijden er dagelijks naartoe voor hun inko pen. „We hebben het geluk gehad dat ne gen jaar terug een grote meubelzaak af brandde. Daardoor heeft de herinrichting van ons centrum sneller een extra impuls gekregen. Inderdaad: een klassiek voor beeld van in de brand, uit de brand", lacht Lusseveld. Natuurlijk gaat de huidige recessie niet on opgemerkt aan Vroomshoop voorbij. De huizenmarkt zit in het slop, merkt direc teur Harry Zwiers van Bouwhuis Makelaar dij. „We verkopen minder en het duurt langer. Huizen uit de jaren dertig en van boven de 250.000 euro zijn moeilijke han del", vat hij de situatie samen. Een vergelij king met dertig jaar terug? „Toen huurde het overgrote deel van de inwoners een huis. Executieverkopen kwamen bijna niet voor. En nog niet. De meeste mensen hier gaan voorzichtig om met hun geld. Nee, rond dit dorp hangt geen rouwsluier meer. Iedereen heeft hard gewerkt om uit de put te komen", zegt Zwiers. Een merkbare erfenis in de vorm van talrij ke tweede- en derdegeneratiewerklozen is er niet, zegt oud-wethouder Freek Miskot- te. „Enkele families zijn met geen stok aan het werk te krijgen, maar die kom je over al tegen." Criminaliteit? Was er. Gedron ken werd er ook, maar niet meer dan el ders. De jeugd? „Misschien zit er eentje bij die hasj gebruikt. Ze schreeuwen hun ellen de liever uit via de ether, als radiopiraat", zei welzijnswerker Willem Ardesch in die tijd. Vroomshoop was wel boos over het etiket 'werklozendorp' dat het in de media kreeg opgeplakt, zegt wethouder Jan Binnen- mars (CDA) nu. De inwoners hadden na drukkelijk het gevoel dat ze 'an de achter ste tiet' lagen, zoals dat op het platteland heet. Dat ze werden achtergesteld. Intus sen, is men de schaamte ruimschoots voor bij. „Dat is te danken aan het feit dat we niet bij de pakken zijn gaan neerzitten. Ge meente, arbeidsbureau, onderwijs en be drijfsleven hebben alles uit de kast gehaald om weer banen te scheppen. Als gemeente hebben we vooral geïnvesteerd in bedrij venterreinen, winkelcentra, woningbouw en uitgaansgelegenheden. En kerken, maat schappelijk werk en andere hulpverlening zorgden ervoor dat door de massawerk loosheid geen grote onrust ontstond." Tegen de stroom in maakte Wim Samsen in die tijd van het onbeduidende matras- senfabriekje Eastborn een bekende produ cent van slaapsystemen. „Ik denk dat de wederopstanding van Vroomshoop voor 80 procent is toe te schrijven aan de plaatselijke ondernemers. Hun veerkracht, doorzettingsvermogen en improvisatie gaven de doorslag. We heb ben onze krachten gebundeld bij het op knappen van bedrijfsterreinen en de ont sluiting naar snelweg Ai. Ja, zelfs bij de af valinzameling en de inkoop van kantoorar tikelen en energie." Nu komt Vroomshoop ongeschonden de recessie door? „Waarborgen zijn er niet", zegt Samsen. „We hebben hier nogal wat bedrijven die hun centen verdienen met bouwmaterialen, houten kantoorunits, trappen en meubels. Die zijn conjunctuur gevoelig. Maar hun orderportefeuille is ge varieerder dan vroeger, waardoor ze min der kwetsbaar zijn dan ze vroeger waren." HOTEL HULST jnHr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59