spectrum ió Zaterdag 1 augustus 2009 Massaontslag dreunt Nederland wordt binnenkort overspoeld met hoge ontslaggolven, beweren voorspellers. Het einde van de economische crisis is nog lang niet in zicht. Een plattelandsgemeente als Hulst krijgt het nu reeds voor de kiezen, omdat grote werkgevers in de regio er in problemen zijn gekomen. door Ap van den Berg foto's Jorrit Knuvelder De schoksgewijze aderlatin gen bij chemiebedrijf Dow in Terneuzen, Neckermann in Sint-lansteen, Morres Wonen en enkele grote transportbedrijven laten hun sporen na in de gemeenschap van het historische ves tingstadje. Tussen juni 2008 en juni 2009 nam de werkloosheid er met liefst 36 procent toe: van 479 naar 652 mensen, meidt het UWV Werkbedrijf. Volgens recente statistieken zit 3,8 procent van de beroepsbevolking zonder baan, iets onder het landelijk ge middelde. Dat cijfer wordt snel nog min der rooskleurig, omdat de gevolgen van de doorstart van het failliete Morres Wonen er nog niet in is verwerkt. Bij die overna me komen nog eens 50 tot 100 werkne mers op straat te staan. Emeritus-pastor Wim Tobé van de Heilige Willibrorduskerk ziet meer van dit soort jobstijdingen in het verschiet. Met veel per soonlijk leed als gevolg. Maar ook de stad zelf zal nog meer van zijn glans verliezen, vreest Tobé. 'Zijn' monumentale gebeds huis werd kortelings uitgeroepen tot de mooiste kerk van Nederland. De basiliek wordt echter omgeven door leegstaande en verpauperende winkelpanden. De initia tiefnemers voor het Kunstkwartier probe ren die teloorgang nog uit alle macht te maskeren, door de lege ruimten voor een appel en een ei te verhuren aan beginnen de kunstenaars. Daardoor zijn inmiddels weer zo'n zes panden tijdelijk gevuld. „Tot voor kort kregen we veel Belgen over de vloer. Die kwamen bij onze banken hun zwarte spaarcenten ophalen en die in onze winkels en horeca uitgeven. Door een financieel akkoord tussen de regerin gen van Nederland en België, kwam daar een eind aan. Banken gingen dicht, de Bel gen geven minder geld uit en winkels gaan dicht. Als daar nu massaontslagen over heen komen, zijn we straks nog verder van huis. Als onze inwoners ook minder geld te verteren hebben, zal dat ook zijn weerslag hebben op de middenstand, toch", redeneert Tobé. De panden aan de Bierkaaistraat, de Over- damstraat en de Vismarkt staan groten deels leeg. Het Wafelhuis is enkel nog op zon- en feestdagen geopend, het oude post kantoor doet parttime dienst als kunsten- Foto rechts: Vervallen en verlaten panden in het straatbeeld van Hulst. Foto onder: De brug na aankomst in Vroomshoop. Verderop net afgeleverde nieuwbouwappartementen die te huur zijn. centrum en als één der laatste Mohikanen in dat winkelgebied sluit Guust Kramers er binnenkort zijn schoenenzaak. „De laatste tien jaar zijn hier 35 winkeliers vertrokken. De gemeente praat al dertien jaar over een nieuw winkelcentrum, maar er gebeurt niets. Ik kan me hier geweldig aan erge ren." Ook in nieuwe gebouwen, zoals aan de entree van de Gentsestraat, staan win kelruimten leeg. Wethouder van sociale zaken, Frank van Driessche van de lokale partij Groot Honte- nisse, maakt zich meer zorgen over de op lopende werkloosheid in zijn gemeente. Momenteel zijn al 627 mensen/gezinnen aangewezen op een WW-uitkering. Dat worden er - door de acute problemen rond Morres en de aanhoudende recessie - alleen maar veel meer. „Via maatschappe lijk werk, GGD, politie, scholen en huisart sen proberen we alle ontwikkelingen rond werklozen zo veel mogelijk in beeld te krij gen. Dat zal nog niet meevallen, want nie mand loopt graag te koop met zijn proble men", realiseert Van Driessche zich. Voor 'krepeergevallen' heeft hij bijzondere bij stand en gemeentelijke regelingen. „Het zou zonde zijn als men hiervan geen ge bruik maakt. We hebben zelfs geld in een fonds voor minima met kinderen die graag willen sporten." Ook in de woonwijken zijn aanwijzingen te vinden voor de oplopende werkloos heid of afnemende koopkracht. Niet dat het alleen aan die factoren te wijten is, maar de bordjes met 'Te Koop' aan of bij woningen domineren zo hier en daar wel het straatbeeld. Maar pastor Tobé kijkt ver der dan zijn neus lang is. „Dé mensen hier gooien hun geld niet over de balk. Ze spa ren liever wat", is zijn ervaring. „Ook als hun geld schaarser wordt, houden ze het dus wel een poosje uit. Maar op een be paald moment is de rek er natuurlijk wel uit." Intussen doet de wethouder van economi sche zaken, Diana van Damme (PvdA), al les om de lokale economie op gang te hou den en arbeidsplaatsen in stand te houden. De Houtmarkt in het centrum krijgt een impuls, met een theater/bioscoopzaal, een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58