Geweld verschuift naar jungle van Colombia i5 spectrum 'Omdat wij er waren, schoten ze de meester niet meteen dood. Dat deden ze de dag erna' Zaterdag 1 augustus 2009 Problematiek in cijfers Vanaf het moment dat Alvaro Uribe (foto) aan de macht kwam, groeide het Colombiaan se leger met meer dan 80.000 soldaten. Het land besteedt 6,5 procent van het Bruto Natio naal Product aan het leger en neemt wereldwijd de kopposi tie in, met Israël en de VS. I In 2002 stierven in Colombia 7.570 mensen per jaar bij ge vechten of willekeurige execu ties. In de jaren erna daalde dat aantal volgens de Colombiaan se Commissie van Juristen dras tisch: gemiddeld 11 per dag in 2005 tot 7 in 2008. Onder Uribe legden 30.000 pa ramilitairen de wapens neer, maar 13 procent van hen pak te die weer op. Arco Iris stelt dat er nu 102 groepen paramili tairen actief zijn, die macht hebben over 246 gemeenten. De Farc-troepen zouden zijn uitgedund van 16.900 man schappen in 2002 tot 8.900 vo rig jaar. Colombia is het land met de meeste interne vluchtelingen ter wereld: tussen de 3 en 4,5 miljoen. Codhes, de Colombi aanse organisatie voor vluchte lingenproblematiek, stelt dat sinds het jaar 2000 ongeveer 385.000 families 5,5 miljoen hectare landbouwgrond heb ben verlaten. logszones om er in cocavelden te werken. Ze zijn inmiddels teruggekeerd omdat de cocateelt in de traditionele gebieden werd aangepakt door Uribe en ze daar geen werk meer hadden. „We leven nu van de houtkap, hermano", zegt dorpsleider Don Gerardo (36). Hij vertelt er niet bij dat in het kielzog van de teruggekeerde dorpsge noten talloze jonge mannen volgden, zo dat Cucurrupi nu groter is dan ooit. We tenschappers noemen dat het 'ballon-ef fect': als aan de ene kant van het land de cocateelt wordt aangepakt, duiken de plan ten elders op. Alsof je met je vinger in een ballon drukt. Het schoolbord is het bewijs. Het vierde 'behandelde thema' betreft de 'cocateelt achter het dorp'. Punt drie: 'Con trole en omgang met wapens.' Vandaar de vraag: wanneer gaat het mis in Cucurrupi? De eerste stappen zijn gezet. Het zuiden van Chocó, het departement waarin Cucurrupi ligt, was lang een natte, warme en ontoegankelijke jungle, waar ge wapende groepen niet naar omkeken. Nu voert de reis van Chocó's hoofdstad Quibdó naar Itsmina, waar de wegen op houden en transport over water de enige mogelijkheid is, langs legerkampementen. Itsmina wordt, inclusief aanwezige politie agenten, volledig gecontroleerd door de pa ramilitairen. Na een uur varen op de San Juan begint het Farc-territorium. Alleen onder de vlag van het Rode Kruis is een be zoek te brengen aan Cucurrupi, omdat de leden van die organisatie de enige buiten staanders zijn die worden toegelaten in dit gebied. Het conflict ontgaat hen niet, blijkt uit het verhaal van één van de begeleiders na het bezoek aan Guachal, een nabijgele gen dorp: „Vorig jaar kwam één van de groepen de schoolmeester halen. Omdat wij er waren, schoten ze hem niet meteen dood. Dat gebeurde de dag erna." In het centrum van Bogota is van dat Co lombia weinig te merken. Een Maserati- dealer heeft er net zijn deuren geopend, niet ver van het Bang 8c Olufsen-center. Investeerders hebben weer vertrouwen in het land. Met dank aan Uribe, de president die sinds 2005 de woorden 'gewapend con flict' niet meer bezigt en spreekt over 'ban dieten' of'narco-terroristen', die definitief verslagen moeten worden. Ook in zijn tweede termijn geniet Uribe enorme popu lariteit en alles wijst erop dat hij zal probe ren de grondwet zo te buigen, dat een der de termijn als president (tot 2014) moge lijk wordt. Dat achter de harde hand wei nig hervormingen schuilen, lijkt er niet toe te doen. Maar onder Uribe vond een con centratie van macht plaats en zijn een paar miljoen Colombianen van hun grond ver dreven. Ondanks de miljarden dollars die zijn besteed aan de uitroeiing van cocaplan tages, is de hoeveelheid geproduceerde co caïne in Colombia niet drastisch gedaald. Zolang de vraag naar cocaïne in de VS en Europa niet daalt, blijft de drugsindustrie een katalysator van geweld. Volgens de Verenigde Naties (VN) nam het aantal hec tare cocaplanten aan de Pacifische kust de laatste jaren zelfs met 38 procent toe. In de dichte jungle zijn mensen en laboratoria moeilijk op te sporen, de altijd aanwezige wolken maken luchtverkenningen en bom bardementen vrijwel onmogelijk en via de vele rivieren is de Pacifische oceaan uitste kend bereikbaar. Panama is dan dichtbij. In Cucurrupi vertelt de sociaal-maatschap pelijk werkster van het Rode Kruis over de zaken die de VN niet meet. Kinderen die alleen thuis zijn omdat hun ouders in de coca-industrie werken. De fysieke en men tale klachten bij velen, veroorzaakt door het contact met chemicaliën die tijdens de cocateelt en cocaverwerking gebruikt wor den. En niemand in Cucurrupi legt zich nog toe op de teelt van rijst en bakbanaan. Eten wordt simpelweg gekocht. Kerkleider Gonzalez schrikt als de proble men in zijn dorp ter sprake komen. Dan vermant hij zich. „Ik probeer de mensen uit die zaken te houden", zegt Gonzalez. Maar het ontbreekt hem aan overtuiging. Hij weet ook wel wat niemand in het dorp uitspreekt: coca telen betekent voor velen ontsnappen uit de uitzichtloze armoede. Zo is Cucurrupi één van de vele nieuwe podia geworden in een decennia-oud con flict. Dat de bewoners hun pasta leveren aan de Fare, is toeval. Handel is handel. Maar die keuze heeft Cucurrupi wel ver dacht gemaakt voor het leger en tot een vij and van de paramilitairen. Vooralsnog is het er rustig. Onderzoeker Ariel Avila van de niet-gouvernementele organisatie Arco Iris zegt echter dat het le ger in de buurt een elitebrigade heeft ge traind, die in de jungle ingezet kan wor den en dat de para's en de Fare wachten met acties tot ze zich weer sterk genoeg voelen. Avila: „Het is gewoon afwachten tot de zaak ontploft." De reportage werd mogelijk gemaakt door de Europese Commissie, die de mobiele gezond heidsbrigades van het Rode Kruis financiert. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57