BIJBEL UITLEGGEN IS SAAI ii spectrum Zaterdag 1 augustus 2009 Klaas Hendrikse „Geen moment, terwijl het een prachtig beroep is. Ook mijn twee broers gingen een andere kant op. Mijn vader was zoon en kleinzoon van een dierenarts, maar hij had niet veel met tradities. Hij liet ons vrij. Na de hbs heb ik Nijenrode gedaan en daarna heb ik een jaar in de VS gestu deerd. Nijenrode was ontspannen, in Ame rika heb ik leren werken. Het heeft me een baan bij Xerox opgeleverd. Daar had ik het best naar mijn zin, maar ik weet nog goed dat ik een keer Amsterdam binnenreed en mezelf afvroeg: stel dat dit kantoor er niet meer staat... Dat zou me niets gedaan heb ben. Ik was 24, 25 jaar. In die tijd ontmoet te ik Dea, mijn latere vrouw, die directiese cretaresse was bij Mercedes-Benz. Ook zij was niet van plan dat werk nog lang te doen. We wilden allebei iets anders en dat werd uiteindelijk een studie theologie. Eerst twee jaar vooropleiding Grieks en La tijn, daarna zes jaar theologie. Acht jaar lang stonden we elke dag met het grootste plezier om vijf uur op." En toen wist u het: ik word predikant. „Ik zag dat niet zitten, omdat ik me niet kon voorstellen dat er een gemeente was waar ik met mijn denkbeelden terecht kon. Ik had nog nooit van een vrijzinnige gemeente gehoord. Tot we een keer bij de Remonstrantse kerk in Utrecht waren. Daar hebben ze ons op het spoor van Zee land gezet. In het sollicitatiegesprek heb ik mijn twijfels toen maar niet op scherp ge zet. Ik zit er nu al 25 jaar en snap soms niet dat ze het zo lang met mij hebben volge houden." Zeker voor een dominee die vindt dat de Bij bel helemaal niet Gods woord is? „De Bijbel is het woord van mensen. Later heeft de kerk daar het woord van God van gemaakt, maar ik lees het als de woorden van mensen. Of zo je wilt: Gods woord in mensenwoorden. Ik sla ook hele stukken over waar ik niks mee heb. Openbaringen, daar snap ik niks van, dus daar zul je mij niet over horen preken. En zo'n Paulus, die moet je maar voor de helft serieus ne men. Wat een warhoofd soms! Maar hij heeft ook prachtige dingen geschreven. Als Paulus beter was begrepen, zouden kerk gangers er ook niet zo moeilijk over doen dat hun kinderen weinig of niets van de kerk moeten hebben. Mijn kinderen gin gen tot en met de lagere school braaf mee, daarna nooit meer. Als ik zondag thuis kwam van de dienst, lagen zij vaak nog be wusteloos in bed. Ik moet er niet aan den ken dat mijn dochter destijds om negen uur klaar had gestaan in haar jurkje. Dan had ik gezegd: Kind, ben je wel helemaal in orde?" Zo preekt u ook? „Het gaat over wat ik zelf en met anderen meemaak, over het leven. Het moet over jou en mij gaan. Anders kan het ook niet over God gaan. In de winter ga ik naar Spanje en daar werk ik het thema voor het komende jaar uit. Bijvoorbeeld God als werkwoord, leven en dood, wijze en on wijze woorden. Ik ben parttime dominee in zowel Middelburg als Zierikzee, voor beide gemeenten maak ik zo'n twintig pre ken. Meestal kómt daar dan een bijbelver haal bij. Een bijbelverhaal leg ik meestal niet uit. Dat vind ik niet zo boeiend. Of ei genlijk gewoon saai." Bent u door alles eenzamer geworden? „Ik heb niet één vriend verloren en heb er veel nieuwe contacten aan over gehouden. Al ben ik in de kerk altijd eenzaam ge weest." En u leeft alleen. „Ik woon alleen. Maar er zijn schatten van mensen in mijn leven. Sinds kort trek ik weer op met de vrouw van wie ik twintig jaar terug ben gescheiden. Het doet aan die ketchupreclame denken: Welke ande re?" Gelooft u ook niet in wonderen? „Jezus kon niks wat jij en ik ook niet kun nen. Alles wat Jezus heeft gedaan was vóór hem al door anderen gedaan. Dat zijn alle maal oerlegenden, die terugkeren in het Nieuwe Testament, dat is geschreven na dat Jezus al lang dood was. Omdat Jezus de messias was, moest-ie wel wonderen ver richten. En wat al die anderen voor hem konden, kon Jezus als de beste, hij was ie dereen de baas. Maar iets als over water lo pen, is niets anders dan een oerbeeld voor de strijd tegen bedreigingen, de onderwe reld, de dood. In de bijbel staat maar heel weinig origineels. Je hoeft je verstand niet opzij te zetten om in wonderen te gelo ven. Het opwekken van doden bijvoor beeld hoefje echt niet letterlijk te nemen." Leven na de dood is toch de essentie van het geloof? „Dat is er van gemaakt. Maar geloven heeft oorspronkelijk te maken met wat er met jou en mij gebeurt tussen geboorte en dood. Gaandeweg is de belangstelling ver schoven naar voor de geboorte en na de dood. Kijk naar al die verhalen van men sen met hun bijna-doodetvaring. Maar bijna dood is niet dood. Dood is dood." reageren? spectrum@wegener.nl 1947: Geboren in Groot Ammers. 1961-1966: Hbs-b in Gorinchem. 1968-1970: Studie Nijenrode. 1971-1972: Studie Michigan State University. 1972-1983: Werkt bij Xerox. 1977-1983: Studie theologie aan Rijksuniversiteit Utrecht. 1983-heden: Predikant in Middelburg en Zierikzee. 2007: Publicatie Geloven in een God die niet bestaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53