'Paniek in de bus was Gehandicapte breekt studie relatief vaak af 4l Verfbommen en leuzen tegen gezinscongres Prinses Christina en Jorge Guillermo aanwezig bij huwelijk zoon Bernardo peter van straaten BUSONGEVAL De vakantie van Nederlandse toeristen aan de Costa Brava kreeg donderdag om 23.14 uur een fataal einde toen hun bus omsloeg. Volgens veel overlevenden reed de chauffeur te hard. HBO Uitvallers klagen over gebrek aan begeleiding zaterdag 1 augustus 2009 AMSTERDAM - Het organisatiebu reau van het Wereldgezinscongres in Amsterdam is gisternacht beko geld met verfbommen en beklad met leuzen. Woordvoerder Simon Polinder: „Wij bereiden een inter nationaal congres voor, waarmee wij de positieve waarde van het ge zin onder de aandacht willen brengen. Het feit dat mensen die het hiermee oneens zijn zoveel schade aanrichten, geeft aan hoe extreem ze zijn." Polinder stelt dat het congres religieus neutraal is. „Er zijn sprekers met een katholie ke, islamitische, protestantse als se culiere achtergrond. Op internet- blogs zijn volgens hem agressieve teksten geschreven. De organisatie Autonome Feministische Actie hield een bijeenkomst over het on mogelijk maken van het congres. Industrieweg 13 T 0111-412598 Groenleci- Metaalrecydiog B.V. 4301 RS Zierikzee E info@groenleer.com In verband met de zomervakantie sluiten wij op vr. 7 augustus om 12 uur de poort. Wij zijn weer open voor uw leveringen op ma. 24 augustus vanaf 7.30 uur. Wij wensen iedereen een fijne vakantie toe en zien u graag na de vakantie weer komen. Groenleer Metaalrecycling B.V. De oplossing voor al uw ferro en non-ferro afvallen www.groenleer.com WERVERSHOOF - Het kerkelijk hu welijk van hun zoon Bernardo brengt prinses Christina en haar ex-man Jorge Guillermo na jaren weer bij elkaar. Dat zegt pastoor Sjaak de Boer, die voorgaat bij de huwelijksvoltrekking. Bernardo (32) is de oudste zoon van Christina die in 1996 scheidde van Guillermo. Op zaterdagavond 5 september trouwt hij in New York met Eva Prinz-Valdes. Dan wordt ook hun vijf maanden oude dochtertje Isabelle gedoopt. Bij de voorbereidingen voor de dienst zei de bruidegom tegen De Boer dat hij zijn vriendin aanvan kelijk niets vertelde over zijn ko ninklijke achtergrond. „Hij wilde er zeker van zijn dat zijn partner voor hém zou kiezen en niet voor zijn status", zegt de pastoor. SS ."'ASÏ Een mooie dagtrip naar Bar celona eindigde in een dra ma voor Nederlandse toeris ten toen hun bus omsloeg. Het trieste resultaat: zes do den. door onze correspondent Henk van den Boom Ik was iets aan het vertellen aan mijn vriendin toen ik haar ogen opeens heel groot zag worden. Ik zag aan haar dat het fout zat en toen voelde ik de bus omslaan." Met een arm in een mitella trekt de man aan een sigaret voor de ingang van het Sant Jaume ziekenhuis van Calella. Zijn T-shirt zit vol bloedvlekken. „Nee ik wil niet met mijn naam in de krant", zegt hij, maar intussen vertelt hij maar door. Dan gooit hij zijn peuk weg: „Ik ga weer naar mijn meisje." Binnen bij de spoed- afdeling glimlacht hij. Zijn vrien din wordt onderzocht, maar het komt goed. Een kamertje verderop ligt de part ner van zijn vriend uit Amster dam. Ook zij komt er waarschijn lijk betrekkelijk goed vanaf. Ze wa ren met hun vieren naar Malgrat de Mar gevlogen voor een weekje strand en een dagje Barcelona. Dat gold ook voor Sander Nijhof (25) uit Leeuwarden en diens 22-ja- rige vriendin. De Friezen zaten op de derde rij in het bovenste gedeel te en zagen het ongeluk gebeuren. „De bus ging met volle snelheid de afrit op. Iedereen zag het aanko men. Mensen gilden. Er was enor me paniek." Nijhof vertelt hoe hij een raam kapot sloeg en als een van de eersten uit de bus klom. „Ik heb nog 112 gebeld en mensen geholpen. Toen er snel andere hulp kwam, ben ik met mijn vrien din bij de vangrail gaan zitten. We waren in shock. Ik heb me toen niet afgevraagd of er doden waren, maar de ravage was zo groot dat het niet anders kon." De ravage is groot na het busongeluk. Na het ongeval zijn Sander en zijn vriendin met 22 andere gewonden naar Calella gebracht. De zwaarge wonden gingen meteen naar grote ziekenhuizen rond Barcelona. De zes doden zijn overgebracht naar het mortuarium in Mataró, waar 's middags de eerste familieleden ar riveerden om hen te identificeren. „Het is het ergste ongeluk op toe- rismegebied dat ik me kan herinne ren", zegt Esther Gil van de afde ling toerisme in Malgrat de Mar. „Het enige wat we kunnen, is zo veel mogelijk onze diensten aan bieden aan de slachtoffers en de hulpverleners." Dat valt nog niet mee, want het blijkt lange tijd heel lastig om de gewonden te lokalise ren omdat ze zo verspreid langs de kust in hotels zaten en na het on geluk zijn verspreid over zeven zie kenhuizen. Velen zeggen dat de bestuurder veel te snel reed. Een van hen: „De chauffeur reed heel gehaast. We za ten rechts bovenin. De mensen links achterin zijn tussen de bus en het asfalt terechtgekomen. Zij zijn omgekomen." Aan het begin van de avond komt de Nederlandse ambassadeur aan in Calella. Como Hubar sprak in een ander ziekenhuis al drie slacht offers. „De verhalen die je hoort zijn afschrikwekkend: mensen in een bus die omvalt, snel eruit, in het stikdonker, overal bloed." HOE LAA~r fre-aiMT VE. BOSBl^Np DEN HAAG - De uitval van studen ten met een lichamelijke en/of geestelijke beperking die een oplei ding volgen in het hoger beroeps onderwijs (hbo), is twee keer zo hoog als bij studenten met een handicap op de universiteit. Daarmee kunnen hbo-studenten met een handicap gezien worden als risicogroep, zo wordt geconclu deerd in een gisteren gepubliceer de rapport van het ministerie van Onderwijs. Aan het onderzoek de den 17.872 eerstejaars studenten mee. De problemen verschillen per be perking. Vooral studenten met een angstprobleem of paniekstoor nis vallen vaak (67 procent) uit. Ook zorgen autisme, beperkt uit houdingsvermogen, problemen met spreken en een combinatie van meerdere handicaps voor een relatief hoge kans op uitval. Onge veer een derde van de gehandicap te studenten meldt gestopt te zijn met de studie wegens hun beper kingen. Bijna een vijfde noemt het gebrek aan hulp en advies als re den. Vaak voelen de gehandicapte studenten die uitvallen zich min der minder opgenomen in de ge meenschap van de opleiding. pagina 3: commentaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4