PZC Kromowidjojo merkt het verschil Jannes 34 29 31 Supertalent zesde op too vrij, Veldhuis snel op 50 vlinder In Sotsji moet de olympische illusie worden waargemaakt Heerenveen en Roda IC beginnen eredivisie met o-o-gelijkspel Zaterdag 1 augustus 2009 Tip? sport@pzc.nl Ranomi Kromowidjojo is niet te vreden over haar prestatie in de finale van de 100 meter vrije slag op het WK in Rome. Hoe wel 18-jarige zwemster zich niet schaamt voor haar zesde plaats, had er volgens haar meer in ge zeten. door Rob de Bruyn rome - Ze had hoog ingezet en baalde dan ook stevig dat het niet lukte. In haar eerste individuele WK-finale merkte Ranomi Kromo widjojo gisteravond dat zo'n race inderdaad net even anders is, dat er écht meer spanning op zit. De pupil van Jacco Verhaeren mikte op de too meter vrije slag op mini maal brons maar bleef met 53,37 steken op plaats zes, op gepaste af stand van winnares Britta Steffen. De Duitse baarde opzien door haar eigen wereldrecord van 52,22 naar 52,07 te brengen en nummer twee Fran Halsall liefst acht tien den van een seconde voor te blij ven. Steffen zwemt in Rome in een ul trasnel pak van Adidas, een outfit die aantoonbaar in het voordeel is ten opzichte van Kromowidjojo's oude LZR Racer van Speedo. Maar daaraan had het zeker niet alleen gelegen. Kromo had zelf een heel stuk beter gekund, wist ze. Ze was bij de start als laatste van het blok en kreeg na het keerpunt proble men met haar badmuts. Dat gold voor haar niet als excuus. Wat het wel was, ze wist het nog niet. „Maar de spanning zal ook wel hebben meegespeeld. In de finale van de 4xtoo-estafette was die er ook, maar dat is toch anders, om dat je dan niet alleen bent", zei Kromowidjojo (18), die gezien haar uitslag niet over een door braak wilde spreken. „Dan had ik het podium moeten halen, of mini maal een Nederlands record moe ten zwemmen. Ik weet dat ik me met dit resultaat niet hoef te scha men, ik heb laten zien dat ik ook individueel de 100 vrij kan zwem men, maar ik ben hiermee niet te vreden." Marleen Veldhuis ontbrak zoals be kend op de 100 vrij. Zij verlegde na haar tegenvallende optreden op de 100 vlinder (achtste in de fina le) de aandacht en heeft zich zo goed mogelijk voorbereid op de 50 vrij en 50 vlinder. Op dat laatste nummer ging ze gisteravond in de eerste halve finale erg hard. Ze ver beterde zelfs haar eigen wereldre cord: 25,33 werd 25,28. Die nieuwe toptijd stond ongeveer anderhalve minuut, want toen dook de Zweedse Therese Alsham- mar er ruim onder: 25,07. Veldhuis zei blij te zijn met haar eigen race. „En ik denk dat het in de finale nog harder kan." Dat Alshammar haar record razendsnel had afge pakt, vond ze 'geen verrassing'. Bondscoach Jacco Verhaeren was dat roerend met haar eens. „Het is inherent aan dit toernooi", zei hij, doelend op de karrenvracht aan re cords als gevolg van de snelle zwempakken. Overigens kondigde de wereldzwembond Fina gisteren aan dat toch al per 1 januari wordt teruggekeerd naar pakken van tex tiel. Het belang van de sport is toch belangrijker gebleken dan dat van de fabrikanten. De Fina is ver der aan het bekijken of de records die in de snelle pakken gezwom men zijn moeten blijven staan. Vijfde plaats waterpolosters De Nederlandse waterpolovrou- wen zijn vrijdag als vijfde geëindigd op de wereldkampioenschappen in Rome. De regerend olympisch kam pioen won de strijd om de vijfde plek van Australië: 12-11 (3-3 3-3 2-3 4-2). Eerder deze week werd Oranje in de kwartfinale door Rus land verslagen. Het goud ging naar titelverdediger de Verenigde Sta ten dat Canada met 7-6 versloeg. Rusland greep het brons. De Amerikaan Aaron Peirsol won goud op de 200 meter rugslag in een wereldrecord van 1.51.92. Op de 4x200 meter vrije slag ging de zege onder aanvoering van Mi chael Phelps naar de Amerikanen in een wereldrecord van 6.58,55. Ook de Servische Nadja Higl (200 school) en de Hongaar Daniel Gyur- ta (200 school) wonnen goud. Harm Wiersma zal node worden gemist op het Hiltex Zeeland Open. Wegens privéomstandighe- den zag de Friese damlegende kort voor aanvang af van deelname aan het internationale damtoernooi in Goes. Alexan der Baljakin is zijn waardige vervanger, maar wat zou het toch mooi zijn geweest als Wier- smas kleurrijke provinciegenoot Jannes van der Wal zijn opwachting in Sportpunt Zee land zou hebben gemaakt. De wereldkampioen van 1982 overleed in 1996 op slechts 39-jarige leeftijd aan leuke mie. Bij het grote publiek stond Van der Wal vooral bekend om zijn excentrieke optreden, zowel achter het dambord als in het dage lijks leven. In de show van Mies Bouwman klapte hij volledig dicht toen hem werd ge vraagd naar zijn leeftijd. Ooit miste hij een door René van Stee wedstrijd van het NK dammen in Utrecht omdat hij in de trein van zijn woonplaats Groningen naar Zwolle in slaap was geval len. Over de hem zo typerende zwijgzaam heid zei hij eens: „Een dammer praat niet veel. Als hij naar de bakker gaat zegt hij bij voorbeeld: 'Eén brood'." Ook in Huize Wier sma liet Van der Wal zich van zijn bijzonde re kant zien. Zoon Joeri Wiersma: „Ik kan me nog herinneren dat Jannes eens bij ons op bezoek kwam. Mijn moeder had lekkere soep gekookt, maar Jannes zat al met mijn vader te dammen. Nadat hij zijn soep had opgegeten vroeg m'n moeder of het had ge smaakt. Met een verdwaalde blik in zijn ogen antwoordde Jannes: geen idee, ik heb toch niets gegeten?" Mooie verhalen en ook leuke praat voor aan de borreltafel, maar ze doen geen recht aan de grootsheid van Jannes van der Wal als denksporten Zo ergerde hij zich mateloos aan de grote hoeveelheid remises in het dam men. Daarom bedacht hij een variant, het zogenaamde doordammen. Kern daarvan is dat een materiële voorsprong tot een over winning leidt. Als een dammer in het eindspel een voorsprong heeft van tenmin ste drie schijven (waarbij de dam voor twee schijven telt) en deze voorsprong tien zetten weet vast te houden, wordt de partij gewon nen verklaard. Op het doordammen kwam veel kritiek, vooral omdat het ten koste zou gaan van het eindspel met de eindspelvarian ten. Jannes geloofde er heilig in. Postuum re gelde hij het eerste doordamtoernooi, dat van 11 tot en met 14 december 1996 in Gro ningen werd gehouden. Als dertiger richtte hij zich ook op het scha ken, waarin hij het meesterniveau haalde. Wie weet wat er allemaal van was gekomen als hij nu nog had geleefd. Daar had hij de komende week in Goes boeiende verhalen over kunnen vertellen. Of-niet, natuurlijk. Ranomi Kromowidjojo puft uit na haar finalerace op de 100 meter vrije slag tijdens het WK zwemmen in Rome. foto Robert Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31