cultuur 27 De Wegwijzer laat ruimte voor verrassingen Trijntje blijft trouw aan haar artistieke kompas wBBw.bezorgers.nl Zomersalon bij galeRichel biedt jazz en poëzie zaterdag 1 augustus 2009 door Ali Pankow Sommige pareltjes moe ten vooraf worden vast gelegd, maar daarnaast dient er ruimte te blij ven voor verrassingen, vinden Arnout en Trudi Warns van Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Hun pro gramma voor het nieuwe seizoen getuigt duidelijk van die voorkeur. Zo is direct nadat het programma boekje van de pers kwam al een bijzonder optreden bijgeboekt. Dat betreft het theaterconcert Open Boek van Jan Rietman op zondagmiddag 25 oktober. Hij wijkt daarin af van de shows vol meezingers, waar hij zich de afgelo pen jaren op toelegde. Met Open Boek brengt hij een intiem pro gramma gevuld met emotie, mooie liedjes en korte verhalen. Het nieuwe seizoen in De Wegwij zer begint op donderdag 3 septem ber met een optreden van bluesgi tarist en singer-songwriter Doug Macleod onder de noemer 'Weg wijzer in roots'. Het betreft: een muziekaanbod uit alle windstre ken, dat de Eindhovense muzikant Ad van Meurs op uitnodiging van De Wegwijzer heeft geprogram meerd. Dit kleine theater kenmerkt zich met een stormachtig begin. Direct na Macleod is het drie dagen later de beurt aan Lebbis met zijn nieu we programma Hoe laat begint het schieten. In diezelfde september- week maakt ook Freek de Jonge zijn opwachting. Hij brengt een try-out van een televisie-project over belangrijke locaties in zijn le ven. Ook probeert hij een deel van zijn december-conference uit. Onder de noemer 'in roots' biedt De Wegwijzer onder meer op vrij dag 18 september de roadmovie Searching for the Heart of the Heart lands over de cultuur en muziek in dit onbekende deel van Amerika. In deze reeks staan verder optre dens geprogrammeerd van onder anderen het duo Nels Andrews 8c Ana Egge (14 oktober), Michael Weston King (6 november), Kirsty McGee 8c Mat Martin (27 novem ber) en Sido Martens (26 maart). Traditiegetrouw neemt cabaret een prominente plek in binnen de programmering. Binnen dit aan bod zijn er optredens van onder anderen Margriet Bolding (19 sep tember), Vincent Bijlo (16 okto ber), Klaas van der Eerde (21 en 22 oktober), Sjaak Bral (19 novem ber), Mark van de Veerdonk (19 de cember) en Kristel Zweers (10 april). Verder zijn er kleinschalige toneel voorstellingen te zien in De Weg wijzer, zoals Picasso door Klaas Hofstra (6 maart) en bijzondere theaterconcerten, onder meer van de Belgische band Yevgueni (13 maart). Naast dit aanbod biedt De Wegwij zer ook nog ruimte aan Huub van der Lubbe en aan het Avalanche Quartet. Daar moeten afhankelijk van diverse festivals nog data voor worden geprikt. Ook willen de pro grammeurs, zoals gesteld, ruimte - houden voor het onverwachte. „Verder werken we aan een combi natie van literatuur, poëzie en mu ziek. Dat doen we in overleg met Frans van Dixhoorn. Ook is de Stichting Vrienden van Theater De Wegwijzer bezig met een loca tieproject. Zeer binnenkort hopen we rrieer te weten of we de finan ciering daarvoor rondkrijgen. Daar is namelijk behoorlijk wat geld mee gemoeid", vertelt Trudi Warns. Zie ook: www.theaterdewegwijzer.nl. Jan Rietman brengt op zondag 25 oktober zijn theaterconcert Open Boek in Theater De Weg- Aan het einde van het theaterseizoen in De Wegwijzer brengt Astrid Nijgh samen met docu- wijzer in Nieuw- en Sint Joosland. foto CPD mentairemaker Metje Blaak het programma We doen wat we doen. foto Ron Pichel/CPD of bel 0800 - 022 27 10 WGGGNGR NieuwsMedia door Jan Vriend De wereld is haar podium. Trijntje Oosterhuis treedt op van Japan tot Amerika, net zo goed in een uitverkocht Car ré als in een volle Arena. Maar straks staat ze in het openlucht theater in Bloemendaal. Gewoon lekker buiten. „De hippie-achtige sfeer daar maakt het tot één grote picknick." Je zou één avond in het openlucht theater van Bloemendaal optreden, in de voorverkoop zijn al zo veel kaarten verkocht dat het er twee worden. Wat maakt een concert in Caprera zo bijzonder? „De sfeer. Het is een park met de vorm van een Griekse arena. De vorm is zó uitgekiend dat iedereen het goed kan zien en horen. Het publiek zit gewoon op houten ban ken. Maar het ligt zo modi tussen het groen dat de omgeving iets met je doet. Vooral als de zon on dergaat, ontstaat er een vrije sfeer van saamhorigheid. Je moet het zien als een grote picknick, waar bij bezoekers gezellig kaasjes eten en een wijntje drinken." Je bent ook op het platteland gaan wonen. Kan een ras-Amsterdamse aarden in de polder? „Ik heb 33 jaar in Amsterdam-Zuid gewoond. Het was heerlijk en ver trouwd. Maar nu we kinderen heb ben, is het wel erg handig om meer ruimte in en om het huis te hebben. We kwamen in de polder terecht via mijn vriendin Candy Dulfer, die hier in de buurt woont. De plek is zó paradijselijk dat we ons er meteen thuis voelden. De weilanden, de slootjes en de prach tige gevels van de boerderijen ma ken deze polder tot een monumen taal stukje Nederland. Toen we ver huisden, dacht ik dat ik de gezellig heid van de stad zou achterlaten. Maar we krijgen hier meer vrien den over de vloer dan in onze Am sterdamse tijd. De opbrengst van je concert op 1 sep tember in Bloemendaal gaat naar Unicef. Betekent je ambassadeursrol voor Unicef méér voor je nu je zelf moeder bent? „Nu ik zelf kinderen heb, zie ik hoe kwetsbaar een kind is. En hoe belangrijk geborgenheid is, als je klein bent. Unicef biedt kinderen op de meest afgelegen plekken in Afrika een veilige plek. Vaak heel praktisch, door bijvoorbeeld een schooltje of een medische post neer te zetten. Voor kinderen kan dat van levensbelang zijn. Met de opbrengst van mijn concerten kan Unicef in Afrika heel veel doen." Met Total Touch had je altijd de ge borgenheid van de groep. Mis je die als soliste? „Het was geweldig om met vrien den op het podium te staan, maar tegelijk legde het een enorme druk op me. De druk van het bekend zijn en de overvolle agenda vlogen me in die tijd aan. Ik was net twin tig en had voortdurend alle schijn werpers op me gericht. Nu kan ik daar veel beter mee omgaan, maar toen voelde die druk bijna als ge vangenschap. Muziek is vloeibaar en ik wilde meebuigen. Los ko men van het popvakje waarin het grote publiek ons had gestopt. Het einde voelde daarom niet als een breuk, maar als een sprong naar nieuwe mogelijkheden." Daarna heb je steeds je eigen koers bepaaldlos van commerciële belan gen. Ook al bogen de meeste platen bazen richting de smaak van de mas sa en de kassa, jij nam jazz op en koos voor cd's met nummers van Burt Bacharach. En die worden dan tóch grote successen. Hoe doe je dat? „Gewoon mijn hart volgen. Ik ben altijd trouw gebleven aan mijn ar tistieke kompas. Geld mag daarbij geen beweegreden zijn, dat zou ik echt armoede vinden." Kaarten voor het extra concert op woensdag 2 september om 20.30 uur kosten 35 euro en zijn te bestel len via www.openluchttheaterbloe- mendaal.nl. AARDENBURG - De zomersalon bij galeRichel in Aardenburg biedt morgenmiddag een gevarieerd pro gramma met eigentijdse jazz inter pretaties door Sjoege 8c Compa- nen samen met solist Mare Iwasz- kiewicz op didgeridoo. Verder zijn er poëzie-presentaties door Nest Martens, Edmond van den Bus- sche en Wibke Brandes. Het pu bliek wordt uitgenodigd desge wenst een eigen blaas- of slagin strument mee te brengen ten be hoeve van een interactief gebeu ren. De middag begint om 14 uur. Het openluchtoptreden van Trijntje Oosterhuis in Bloemendaal was zo snel uitverkocht dat er een extra concert is ingelast. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29