Zo zonde dat het allemaal weg is Aiddelburg 1940 aPLACE OPEN! zeeland 121 Vooroorlogs adresboek makelaar M2Makelaars.nl Primas-scholen Vrijmarkt op Oude Markt in Vlissingen mÊJk mm oe 1400,-WAARD! zaterdag 1 augustus 2009 Op 17 mei 1940 werd een groot deel van de Middel burgse binnenstad door oor logsgeweld verwoest. De se rie Middelburg 1940 en de website op www.pzc.nl la ten de vooroorlogse stad herleven. door Carla van de Merbel Prachtig vond ze het, toen ze begin dit jaar het voor oorlogse buurtje bij de Lange Jan in de krant zag staan. Sien Paliwo- da-den Hollander woonde daar be gin jaren dertig, op de Wal. In mei 1940 is de buurt verloren gegaan. Aanleiding voor het artikel eerder dit jaar in de PZC was het project van Lukas de Jong, om de verdwe- Sien den Hollander op de Wal, 1930. J7Ï2 VEERE - Het college van B en W in Veere ziet geen aanleiding om een extra bijdrage te geven aan twee scholen van de Primas-scholen- groep voor het vrijdagmiddagar rangement. Het college meent dat deze activiteit onderdeel uitmaakt van het reguliere aanbod waar voor de school zelf verantwoorde lijk is. Het Arrangement biedt spe ciale activiteiten voor leerlingen met als doel speciale talenten en gaven van kinderen te stimuleren en daarnaast de overgang naar ver volgonderwijs voor te bereiden. nen vooroorlogse buurt bij de Lan ge Jan virtueel te herbouwen. In middels is dit project uitgebreid en werkt De Jong samen met de PZC aan de herbouw op internet van het vooroorlogse Middelburg. Mevrouw Paliwoda was vooral ge troffen door de illustratie die bij het verhaal over Lukas de Jong stond: een tekening van de bakke rij van zijn overgrootvader (op de hoek van de Kapoenstraat en de Wal), met op de achtergrond de Lange Jan. Ze heeft namelijk een foto van zichzelf precies op diezelf de plek. De foto is gemaakt in 1930, rond haar vijfde verjaardag. Ze had een pop gekregen. „Van m'n vader en moeder. Met een wa gentje erbij. De pop had een oran je pakje aan. Dat had m'n tante ge breid. Mijn oudere zus Suus had ook een pop gekregen, met een groen pakje." De foto is genomen voor haar huis aan de Wal. Sien den Hollander was een jaar of drie toen ze op de Wal kwam wonen. Ze was geboren aan de Seisweg en had daarna ook nog een jaar of twee in de Reigerstraat gewoond. „Dat huis staat er nog." Ze schat dat ze tot ongeveer haar tiende aan de Wal heeft gewoond. Al voor de oorlog verhuisde het ge zin, met naast Sien en Suus nog een zusje, Paula, naar de Seisstraat. De verwoesting van 'hun buurtje' heeft het gezin dus niet direct mee gemaakt. Sien Paliwoda-den Hollander heeft mooie herinneringen aan de Wal en omgeving, tussen Markt, Lange Jan en Lange Delft. „Het is zo zonde dat het allemaal weg is." Moeiteloos somt ze op welke win kels er in de bedrijvige buurt wa ren. Zoals in het stukje van de Wal, achter dat meisje met de pop: bakker Van Dijk; Van Sluijs, die pe troleum en kachelhoutjes ver kocht; juffrouw Esink en schoen maker Van den Broek. Het huis op de achtergrond schrijft ze toe aan Schulte Thieme, de drogist. Ze heeft nog meer foto's uit de tijd dat ze op de Wal woonde, bijvoorbeeld die waarop ze met de nieuwe fiets van haar zus staat. Daarop is ook een stukje van de Wal te zien. „Hele maal rechts, met de grote gevel, was de katholieke school. Daar naast had je de hoedenzaak van Le Cointre. In het grote gebouw links op de foto was een bananenpak- huis. Kunstschilder Kimpe had daarboven een studio. Een stukje verderop zat de Stroopoort. Op het andere hoekje had je de bier brouwerij van de familie Seijmour. Dan had je ons huis en naast ons woonde de familie Blaser. „Me neer Blaser was reiziger: vertegen woordiger bij Wiener, een dure kledingzaak in de Lange Delft. Hij was getrouwd met een Duitse. Zij was z'n tweede vrouw. Zijn eerste vrouw, een joodse, was overleden. Blaser had vier kinderen, van zijn eerste vrouw. T\vee van hen zijn in de oorlog vergast." Verderop in het stukje straat waar de familie Den Hollander woon de, waren onder meer nog een ca fé, een slager, een groenteboer en een bloemist. Het was een echte middenstandsbuurt. Toch had de familie Den Hollander er geen winkel. De vader van Sien was op perman in de bouw. „Mijn moe der heeft wel eens geprobeerd een winkeltje in kruidenierswaren te beginnen, maar dat duurde niet lang. Later werd ze caissière bij bio scoop Alhambra op de Markt. Dat heeft ze een hele tijd gedaan." Vanwege de bierbrouwerij naast het huis van de familie Den Hol lander stond het in dit deel van de straat altijd vol met kratten en vaatjes. „Ik ruik het nu nog. Ik ben eens op zo'n vaatje gevallen. Ik was nogal een druk kind. Ik had een gat in m'n hoofd. Marie, de dochter van Seijmour, is toen met me naar het ziekenhuis geweest." Meer gegevens over bijvoor beeld de Middelburgse vooroorlogse midden stand zijn te vinden via het adres- register op de internetsite www.pzc.nl/middelburg1940. Het complete adresboek van Middel burg in 1940 is hier te raadplegen. Er kan gezocht worden op zowel naam als adres. Op de site kunt u ook informatie vinden over het project om het vooroorlogse Mid delburg virtueel te herbouwen. Hierop zijn ook tekeningen te zien van Lukas de Jong van de verdwe nen buurt bij de Lange Jan (waar onder die van de bakkerij van zijn overgrootvader). Sien den Hollander, Wal, rond 1930. VLISSINGEN - Iedereen die nog 'leu ke meuk' op zolder heeft staan en er van af wil, kan het woensdag 5 augustus op een kleedje uitstallen op een vrijmarkt in Vlissingen. Op de Oude Markt mag iedereen zijn koopwaar naar hartelust aan bieden tussen 13.00 en 17.00 uur. Als je maar op de grond blijft, reke ning houdt met ingangen en geen eten of alcohol aan de man brengt. Ook op commerciële verkopers zit de gemeente niet te wachten. En natuurlijk moet iedereen na af loop zijn afval zelf meenemen om de stad schoon te houden. Tan Middelburg de as» afslag Dit wordt het feestjaar ^^dansen -tj.l.lburq. spertenf eten en winkelen. Ook vind |e er de leukste belevenissen horeca en sport- va|l Zeeland voorzieningen. wan Zep Middelburg Tot aan kerst openen „aandeliiks "ieuwe attracties, winkels. aan de Middelburg. Meer info ®P* ^ep^delb-rg-" Voor inlichtingen verliuu 0297 214067 Zep Middelburg is een project van ten cc Weet u iemand z'n huis gaat verkopen? GOUDEN TIP IS www.tamakelaardij.nl of bel 0113-370036

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23