293 'Mijn groentetuin is naar de maan' 341 sport Strijd om Winterspelen 2018 begint WINTERSPELEN In Sotsji moet de olympische illusie worden waargemaakt Jevgeni Kafelnikov Sotsji 2014 zaterdag 1 augustus 2009 Met 293 medailles (120 gouden) is de Sovjet-Unie/Rusland het succes volste land op de Winterspelen. De bekendste sporter uit Sotsji is tennisser Jevgeni Ka felnikov. De Rus won twee Crand Slams (Roland Garros 1996 en Australian Open 1999) en was in 1999 num mer één van de wereld. In 2000 werd hij olympisch kampioen. In 2004 beëindigde hij zijn loopbaan. Ondanks de crisis is het grote bouwen begonnen in Sotsji, de zuid-Russische badplaats die in 2014 gastheer is voor de Olym pische Winterspelen. Rusland heeft nog vijfjaar om het Sov jet-kuuroord om te toveren tot een locatie van olympische pro porties. En dat gaat niet zomaar. door Olaf Koens sotsji - „Chauffeur, doe in hemels naam een raampje open", schreeuwt een passagier achter in de bus. De buschauffeur zucht. „Ik zou wel willen, maar het kan echt niet. Anders zijn we met een paar minuten allemaal wit. Of nog er ger, pikzwart." Hij manoevreert de stadsbus door de stofwolken en het drukke verkeer. Zand, zaagsel en stof hangen als een nevel over de olympische bouwput heen. „Er ger nog zijn de tunnels", legt de chauffeur uit. „Er staan altijd files en onze bouwmeesters hadden geen tijd de ventilatie te installe ren." Terwijl vanwege de crisis in ande re delen van Rusland de bouwsec tor grotendeels stil ligt, groeit Sots ji als kool. Overal schieten kantoor gebouwen en luxehotels uit de grond, worden wegen en tunnels aangelegd. In 2014 moet hier de in ternationale gemeenschap worden ontvangen voor de Olympische Winterspelen, een persoonlijk prestigeproject van premier Vladi mir Poetin. door Marc van Veen lausanne - De strijd om de organi satie van de Winterspelen in 2018 is gisteren begonnen. Het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC) riep in Lausanne geïnteresseerde steden op zich te melden. De aanmelding loopt tot 15 okto ber 2009, waarna de kandidaat-ste den tot half maart volgend jaar de tijd hebben diverse dossiers in te leveren. Drie maanden later maakt het IOC dan bekend welke steden worden toegelaten tot de verkie zing. De beslissende stemming vindt plaats op 6 juli 2011 tijdens het congres van het IOC in het Zuid-Afrikaanse Durban. Tot nu toe hebben het Franse An- necy (in de afgelopen Tour de France werd de lange tijdrit hier gereden), het Duitse München (in 1972 al eens organisator) en het Zuid-Koreaanse Pyeongchang (dong ook al mee naar de organisa tie van 2014) aangegeven wel inte resse te hebben in de organisatie van de Winterspelen in 2018. overheid keert een eenmalige af koopsom uit, maar van dat geld kunnen de meeste mensen geen nieuwe woonruimte vinden in So tsji. „Veel van mijn buren kiezen ei eren voor hun geld en verhuizen de provincie in", legt Anri uit. Toch is hij niet ongelukkig met de komst van de Spelen. Hij herin nert zich nog goed de Olympische Zomerspelen in Moskou in 1980 „Ik werkte er als vrijwilliger, het was echt een prachtige tijd. Ik had een Amerikaans vriendinnetje. Misschien komt ze over vijf jaar wel weer terug." De Russische president Medvedev en men in de omgeving van Sotsji. Rusland trok de trukendoos open voor het Internationaal Olympisch Comité (IOC). In een gloednieu we terminal op het vliegveld moes ten Russische studenten in pak voor internationale zakenreiziger spelen. De files in de stad werden opgelost door drie dagen geen ben zine te verkopen. Niets nieuws on der de Russische zon, meer dan twee eeuwen geleden liet de Russi sche minister Potjemkin (ook be kend als Potemkin) voor een be zoek van tsarina Catherina de Gro premier Poetin skiën regelmatig sa- foto Mikhail Klimentyev te dorpen op doek schilderen om de schijn van vooruitgang te wek ken. Maar nu moet Rusland die illusie waarmaken. Volgens betonstorter Andrej Siderov komt dat allemaal in orde. Hij heeft na twee weken werk een dagje vrij en ligt met zijn vrouw en twee kleine kinderen aan het strand. „Ik ben uit Sint-Pe- tersburg gekomen om hier te wer ken. Er is volop werk en zelfs de kwaliteit van wat we hier afleve ren is voor Russische begrippen hoog. Niemand twijfelt er aan of het wel gaat lukken." Toch zit het de Spelen niet mee. Het Kremlin kampt sinds de crisis met een geldtekort. Onlangs liet vi- cepremier Dimitri Kozak weten dat er vijf procent van het olym pisch budget af moet. Ook doemt de vraag op wat er moet gebeuren met alle sportfaciliteiten als de Spe len voorbij zijn. Poetin heeft al voorgesteld de accommodaties naar elders te verplaatsen. „Te kat", weet betonstorter Siderov. „De funderingen die ze nu leggen, krijgen ze nooit meer verplaatst." Anri (49) woont in Adler, het stad je naast Sotsji waar een schaats baan, het ijshockeystadion, het perscentrum en het Olympisch dorp moet verschijnen. Hij heeft lakens voor deuren en ramen han gen. „Mijn groentetuin is naar de maan, maar ik mag in ieder geval mijn huis houden", legt de man uit. „Het was een vreemde procedure. We moesten op internet kijken of onze huizen met de grond gelijk werd gemaakt of niet. Mijn zoon heeft gelukkig verstand van com puters", legt Anri uit. Hij wil uit voorzorg niet met zijn achternaam in de krant. De afgelopen maanden zijn veel bewoners met harde hand uit hun huizen gezet. Begraafplaatsen en kerken worden zonder pardon met de grond gelijk gemaakt. De Twee jaar geleden kreeg Sotsji de Winterspelen van 2014 toegewe zen. Het kreeg destijds de voor keur boven Salzburg (Oostenrijk) en Pyeongchang (Zuid-Korea). Het is pas de derde keer dat de Olympische Spelen worden gehou den in een voormalig Oost blokland. Moskou had in de zom- ner van 1980 de primeur, in de winter van 1984 volgde Sarajevo. De eerstvolgende olympiade wor den de Winterspelen van 2010 in Vancouver. In 2,012 volgen de Zo merspelen in Londen, waarna Sots ji in 2014 aan de beurt is. Terwijl vanwege de crisis in andere delen van Rusland de bouwsector grotendeels stil ligt, groeit Sotsji als kool voor de Winterspelen van 2014. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 126