economie I n Banken keren excessieve bonussen uit GR Maritime bergt Napoli British Airways draait slecht jaar ONDERZOEK Staatssteun VS naar topmannen Mandemakers Groep wekt toorn vakbonden MySpace wil Hotmail en Yahoo voorbij JANS zaterdag 1 augustus 2009 LONDEN - Luchtvaartmaatschappij British Airways heeft in het eerste kwar taal van haar gebroken boekjaar 2009-2010 een verlies geleden van 106 miljoen pond sterling (124 miljoen euro). Vorig jaar kwam er over dè perio de april-juni nog een winst van 27 miljoen pond in de boeken terecht. Dat maakte het Britse bedrijf gisteren bekend. De luchtvaart lijdt nu zwaar on- De staatssteun door de Ameri kaanse regering aan enkele gro te banken in de VS verdwijnt voor een deel in de zakken van de bankentop. Citigroup alleen al heeft 5,3 miljard aan bonus sen uitgekeerd. new york - De Amerikaanse bank Citigroup heeft over 2008 5,3 mil jard dollar aan bonussen uitge keerd aan bankpersoneel. De bank balanceerde vorig jaar nog op de rand van de afgrond en is een van de grootste ontvangers van staats steun. Negen grote banken die als gevolg van de kredietcrisis een beroep moesten doen op het noodplan van de Amerikaanse overheid, be taalden in totaal bijna 4800 mede werkers over vorig jaar een bonus van meer dan een miljoen dollar, maakte de openbaar aanklager van de staat New York gisteren be kend. Citigroup betaalde 738 medewer kers een extra toelage van min stens een miljoen dollar, aldus aan klager Andrew Cuomo, die na mens de Amerikaanse regering on der de economische neergang, waardoor bedrijven en consumenten minder vliegreizen boeken. Air France-KLM maakte donderdag al bekend het afge lopen kwartaal een verlies van 426 miljoen euro te hebben geleden. De kwartaalomzet van British Airways kwam uit op 1,98 miljard pond (2,3 mil jard euro). Dit is 12 procent minder dan een jaar eerder, foto Andy Rain/EPA utrecht - De vakbonden FNV Bondgenoten en CNV Diensten bond dreigen het keuken- en meu- belwinkelconcern De Mandema kers Groep voor de rechter te sle pen. Volgens de twee vakbonden wei gert Mandemakers bij het dochter bedrijf Brugman Keukens 8t Bad kamers de in de cao afgesproken loonsverhoging van drie procent aan alle personeelsleden uit te be talen. „In verreweg de meeste gevallen hebben ze de loonsverhoging niet betaald", stelde FNV-bestuurder Niels Suijker gisteren. „Ze hebben de loonsverhoging, die voor ieder een geldt, prestatie-afhankelijk ge maakt. Dat kan natuurlijk echt niet." Volgens Suijker beloofde het con cern twee maanden geleden de loonsverhoging, die per 1 januari 2009 werd afgesproken, met in gang van juli te betalen. Deze toe zegging werd later weer ingetrok ken. „De maat is vol. Als we niet bin nen een week de toezegging krij gen dat de loonsverhoging per 1 au gustus met terugwerkende kracht wordt uitbetaald, stappen we naar de rechter om naleving van de cao af te dwingen", liet Suijker giste ren weten. Bij De Mandemakers Groep wer ken ongeveer vijfduizend mensen, van wie zo'n 350 bij Brugman Keu kens 8c Badkamers. door Melita Lanting derzoek doet naar de betaling van bonussen door bedrijven met staatssteun. De vier best beloonde topbankiers van Citigroup streken gezamenlijk 43 miljoen dollar op. Afgelopen na jaar werd 45 miljard overheidsgeld in de bank gepompt om overeind te blijven. Bank of America, dat evenëens 45 miljard aan steun ontving, betaal de over 2008 3,3 miljard dollar aan bonussen. Bij zakenbank Merrill Lynch, sinds vorig jaar in handen van Bank of America, werd 3,6 mil jard dollar uitgekeerd. JP Morgan Chase en Goldman Sachs keerden de meeste bonus sen van meer dan een miljoen dol lar uit. Net als in Nederland woedt in de VS een felle discussie over de ex cessieve beloningen voor bankiers, in de ogen van velen immers de veroorzakers van de kredietcrisis. President Barack Obama gaf vorige maand opdracht om de genereuze compensatieregelingen voor top mensen bij instellingen met staats steun in kaart te brengen. In dat overzicht worden echter de bonussen van 2008 niet meegeno men. zierikzee - Het wrak van de msc Napoli is geborgen. De stukgesne den restanten van de container reus zijn gisteren de haven van Rotterdam binnengevaren en daar mee is de klus geklaard. Het schip is boven water gehaald door het Zierikzeese bedrijf Global Respon se Maritime. „Vorige week donder dag om zes minuten over half vier is het laatste stukje aan boord gehe sen", zegt Marianne Glerum van GR Maritime. „Een historisch mo ment." De berging van het achterschip van de msc Napoli was de eerste De sociale netwerksite MySpace gaat met een eigen gratis e-mail- dienst de concurrentie aan met ge vestigde namen als Yahoo, Gmail en Hotmail. De dienst, 'nu nog in de testfase, komt de komende weken beschik baar voor de 130 miljoen gebrui kers van de site, zo heeft de onder neming laten weten. In potentie kan MySpace, als alle gebruikers zich inschrijven, de op een na grootste e-maildienst van de VS worden achter Yahoo. Wereldwijd ligt een vierde plek in het ver schiet. De gebruikers van MySpace krijgen de mogelijkheid met hun eigen profielnaam op de site een e-mailadres aan te maken. bergingsklus voor het Zierikzeese bedrijf van Paul Glerum en Klaas Reinigert. Het bedrijf is nog jong, maar beide mannen hebben alle bei een zeer ruime ervaring met het bergen van schepen. De msc Napoli verging in januari 2007 voor de kust van Engeland. Eerdere pogingen van een ander bergingsbedrijf om het schip naar boven te halen mislukten. Toen zijn al wel het voorschip en de bunkers geborgen. „We hebben in december het contract getekend. Daarna zijn we met de voorberei dingen begonnen en uiteindelijk hebben de slopers het wrak in 22 dagen gesloopt. Het was voor ons een heel leuke klus." Voor de ber ging is een nieuwe methode ont wikkeld. Het schip lag deels wegge zakt in de bodem van de Lyme Bay. Onder het wrak door zijn twaalf gaten geboord waardoor zware hijskettingen zijn getrok ken. Daarna is het achterschip naar boven getrokken. Dat ging niet zonder slag of stoot. De eerste kettingen had zich muur vast in de lemen bodem vastgezo gen en waren niet meer honderd procent betrouwbaar. De volgende set brak, maar met de derde set uit Noorwegen ging het wel goed. Daarna hebben de slopers het schip stukje bij beetje afgebroken. BfUTtSHAlfy M www.neeltjejans.nl DELTAPARK, Beleef de meest spetterende zeeleeuwenshow van het jaar! je kunt ze van heel dichtbij bekijken, een echte zoute zeeleeuwenkus geven en - met de zeeleeuwen op de foto. A De zeeleeuwenshow is dagelijks te zien van 01-07 t/m 04-09-2009.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11