in harmonie aan Vlissingse goudkust zeeland19 Alleen gemeente Noord-Beveland vergadert nog in de zomervakantie 'Soms moet je een duurder huis kopen voor rolstoelers' Fotowedstrijd in Borsele zaterdag 1 augustus 2009 'Als we ergens een huis aankopen, hoor je steevast dezelfde kritische geluiden. Na een halfjaar zijn die weggeëbt' René van der Waal, Arduin 'Vergeet niet dat onze cliënten doen wat jij en ik ook doen. Werken, thuis eten, televisie kijken of een rondje boulevard' René van der Waal 'M WA foto Lex de Meester heinkenszand - Hobbyfotografen kunnen een jaar lang hun hart op halen in de gemeente Borsele. Van af vandaag tot en met 31 juli 2010 mogen zij hun blik op het leven in de Zak van Zuid-Beveland aanleve ren bij het gemeentehuis in Hein kenszand. Met de fotowedstrijd 'Breng Borse le in beeld' wil de gemeente de mooie kanten van het diverse ge- 1 bied benadrukken. Daarbij mogen alle facetten in beeld komen: van de zware industrie in het Sloege- bied tot het gebied rondom de Westerschelde. Elke maand wordt de mooiste foto beloond met een waardebon van 25 euro. Alle maandwinnaars dingen mee naar de hoofdprijs: een camera. www.borsele.nl/fotowedstrijd Bewoners aan de Oester- bank in het Goese Meer houden de verbouw van een woning van Arduin te gen, maar wat hebben ze te vrezen? door Frank Balkenende A rduin, zorgstichting voor mensen met een verstandelijke be perking, maakte twaalf jaar geleden iets soortgelijks mee aan de Beet- hovenlaan in Vlissingen, die ligt aan wat in de volksmond 'de goud kust' heet. Een wijk met een flink aantal grote, luxe vrijstaande hui zen. Daar richtte Arduin een woning in voor zeven gehandicapten. De buurt sprong eerst op de achterste benen, al was het verzet milder en zeker minder kordaat dan in het Goese Meer. Daar heeft de voorzie- ningenrechter de protesterende buurtbewoners in het gelijk ge steld, omdat de functie niet zou stroken met het bestemmingsplan. De verbouw is nu stilgelegd. Natuurlijk vreesde ook een aantal omwonenden van de Beethoven- laan aanvankelijk voor negatieve gevolgen: af- en aanrijdende taxi busjes, herrie, inkijk, waardever mindering van hun woningen. Het bleken allemaal onnodige zor gen. Locatiemanager René van der Waal van Arduin maakt dat bijna overal mee. „Onbekend maakt on bemind. Als we ergens een huis aankopen, hoor je steevast dezelf de kritische geluiden. Na een half jaar zijn die weggeëbd. Dan zien mensen dat onze cliënten elke dag over lawaai. Volgens Van der Waal is het Arduin-beleid op dat punt simpel: „Als een luidruchtig ie mand zich niet kan aanpassen aan zijn woonomgeving, verplaatsen we die naar de polder. Daar heb ben we ook een aantal woningen. Hier in de Beethovenlaan loopt- het al jaren prima. Vergeet niet dat onze cliënten doen wat jij en ik ook doen. Werken, thuis eten, tele visie kijken of een rondje over de boulevard. Als ze uit willen, ge beurt dat onder begeleiding, mees tal van familie of vrienden. Deze mensen kunnen met een beetje hulp gewoon zelfstandig wonen." 'Ais ik ergens wil wonen, vraag ik toch ook niet eerst toestemming aan de buren' René van der waai gewoon naar hun werk, bijvoor beeld onze huisbakkerij, gaan. Of naar een dagactiviteitencentrum. Omwonenden zijn dan tot de con clusie gekomen dat ze zich spook beelden in hun hoofd hebben ge haald." Met grote verkeersstromen gaat het naar het werk gaan nooit gepaard. Voor de huidige zes cliën ten is geen stoet taxi's nodig. Even min komen veel klachten binnen Nu kunnen we René van der Waal op zijn bruine ogen geloven, maar eerst eens de buren polsen. Direc te buur Loes Ritter: „Eerst waren we bang voor een heleboel busjes die hiervoor zouden stoppen. We hebben nooit overlast gehad. Nee, ik heb een goed contact met Nico Moes, de vader van één van de cliënten. Hij verzorgt de tuin. Als ik vraag, neem dit onkruid even mee, dan doet hij dat. Laatst was de schutting omgewaaid. Samen met Arduin is er een nieuwe ge plaatst. Alles gaat in harmonie." Ook overbuurvrouw Nel de Voogd - 'ik heb trouwens nooit geprotes teerd' - heeft geen enkel probleem met de woning van Arduin aan de overzijde, maar veel contact is er niet. „Je zegt goedendag, net als te gen je andere buren." René van der Waal begrijpt dat be woners van de Oesterbank hun recht willen halen. Hij kan er ech ter niet bij dat door een juridische strijd over de term 'gezinsbewo- ning' in het Goese bestemmings plan Goese Meer, huisvesting van verstandelijk gehandicapten voor lopig wordt tegengehouden. „Bete kent dit dat alleenstaanden er ook niet mogen wonen? En: als ik er gens wil wonen, vraag ik toch niet eerst toestemming aan de buren?" Het door een lommerrijke tuin omgeven Arduin-huis aan de Beet hovenlaan heeft geen invloed ge had op de prijzen of de verkoop baarheid van het onroerend goed aan de Vlissingen 'goudkust', zeg gen de directe buren. „Welnee, hiernaast is pas nog een huis ver kocht. Was in drie weken weg." door Frank Balkenende De vooroordelen zijn hard nekkig. Arduin koopt al leen dure woningen. Waar doen ze het van? Gaat ten koste van de zorg? „Nee", zegt locatiemanager René van der Waal van Arduin. „We hebben dure en goedkope wonin gen. Wel is het zo dat je soms een wat duurder huis moet kopen om dat je ruimte nodig hebt voor rol stoelers. Ons beleid is echter dat we er niet voor kiezen om een in stelling te bouwen die je in veertig jaar afschrijft, maar het geld steken in huizen voor cliënten. De hui zen behouden hun waarde. We doen dat met hetzelfde budget als andere zorginstellingen." Cliënten mogen aangeven waar ze willen wonen. Zoals de 38-jarige meervoudig gehandicapte Caroli ne Moes uit Oost-Souburg. Zij woont in de speciaal verbouwde garage van de groepswoning aan de Vlissingse Beethovenlaan. Een bewuste keuze. „Ze kan zo naar buiten rijden met de rolstoel", zeg gen haar ouders Nico en Hannie Moes. Carolien is 'goed gesetteld' in Vlis singen. Vader Nico, die er de tuin vrijwillig onderhoudt: „Ze is er ge lukkig in haar eigen appartement. Ik snap niet dat er mensen zijn die dat een ander niet gunnen. Ik be grijp echt niks van de uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak rond de Oesterbank." O stelling op www.pzc.nl/bevelanden Nico en Hannie Moes met hun dochter Caroline, die in het Arduinhuis aan de Beethovenlaan in Vlissingen woont. door Raymond de Frel WISSENKERKE - De koffiejuffrouw moest zich donderdagavond in het gemeentehuis in Wissenkerke de zolen van haar schoenen lopen. Als de wiedeweerga schonk ze ie dereen een tweede bak koffie in, in de hoop nog net voor de laatste hamerslag haar taak te volbrengen. Het lukte ternauwernood. De-gemeente Noord-Beveland ver gaderde als enige Zeeuwse gemeen te nog in de zomervakantie. Ster ker nog, een verslaggever van het magazine van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten kon geen enkele andere gemeenteraad in Ne derland vinden die zó laat in juli nog bij elkaar kwam. De man toog daarom vanuit Spijkenisse om eens te aanschouwen hoe het er in Wissenkerke aan toegaat. Hij had zich de moeite kunnen be sparen. Samen met twee regionale verslaggevers, van wie er één voor de zekerheid een plaats op de eer ste rij had gereserveerd, zag hij hoe voorzitter Ariekees Ouds hoorn de raad in amper twintig minuten langs zeventien agenda punten loodste. Zo, even snel de hotspots (lees: in formatieborden) van Noord-Beve land de revue laten passeren, nog even een wethouder terechtwijzen voor een futiliteit. En niet te verge ten, de toch voor de toekomst van Wissenkerke niet onbelangrijke Structuurvisie Rondom Wissen kerke nog even behandelen. Prima stuk, concludeerde de raad. Als het zo in de toekomst ook aan visies over Colijnsplaat en Kortgene kan worden gewerkt... Tik, tik, tik, klonk de hamer. Niets te melden, geen commentaar? Mooi, volgende agendapunt dan maar. Nee, er was niemand die de behoefte voelde zich de blaren op de tong te kletsen. Wat overigens geen garantie was voor een pijnlo ze tong. Want dat snelle tweede bakje koffie was me toch heet. EEN IN HET LESROOSTER? V Wegener NieuwsMedia. De nummer 1 voor werkzoekenden! Oók in het Onderwijs. Bei voor meer informatie Wegener NieuwsMedia Arbeidsmarkt (055) 538 80 00 WGGeNeR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 119