261 gezondheid Help, mijn therapeut pest me Eén lijn trekken iV) kiêrtr NO OPVOEDEN zaterdag 1 augustus 2009 Expositie In het Nederlands Stripmuseum in Groningen is tot 27 september de expositie Nederland volgens Sigmund te zien. De strip Sigmund van tekenaar Peter de Wit bestaat vijftien jaar. Jeffrey Wijnberg, provocatiegoeroe, psycholoog en schrijver van het boek Provocatief Coachen, is fan van de stripfiguur: „Die kleine man doet precies datgene wat psychologisch te categorise ren is onder provocatieve therapie." ddi/ y\o i4> Ueb <d!u)&er te 'dab. Duffe gesprekken krijgen er een oppepper van, therapeutische sessies frissen ervan op. De kunst van provoceren kun je leren. door Jantien de Boer Stel je zit tegenover een treurige, pruilende veertiger: 'Mijn huwe lijk is al jaren niks meer'. Je kunt vragen: 'Wat akelig, hoezo?' Of op peren: 'Wat is het geworden, de drank of een vriendin?' Bij provoceren telt kortsluiting, verwarring en de lach. Of je ruzie kunt krijgen van een potje provo ceren? Welnee, zegt provocatief therapeut Jeroen Stek van psychologiepraktijk Maar- singh en Van Steijn in Leeuwarden. Mensen kunnen veel meer hebben dan je denkt. Het is wel wennen als je met een probleem bij hem komt. Stek speelt de ene na de andere bal terug. In hoog tempo, keihard. Hij lacht erbij, plaagt. „Want provocaties werken al leen als je wezenlijk en liefdevol contact maakt, doceert hij. Kwetsen is niet moeilijk, bij goed provoceren gaat het om mikken, ra ken en verbinding en verwarring." Maar de oplossing dan? Nee, die zoekt Stek niet. Daar moeten cliënten zelf naar zoeken. Stek wil alleen dat mensen in beweging ko men, opstandig worden, zich uitgedaagd voelen. Als ze niet vooruit willen, trekt hij ze desnoods achteruit, maar ze bepalen ver volgens zelf welke remedie ze kiezen. „Of ze accepteren hun problemen en houden op met zeiken óf ze doen er echt iets aan." Er wordt veel gelachen tijdens de lessen. „Plompverloren tegen iemand zeggen 'maar je bent ook een zak', is confronteren en niet provoceren", zegt Stek. Voor klieren op ni veau is meer nodig. Hij vertelt over de jon gen van 28 die in zijn spreekkamer zat. „Ik heb problemen op mijn werk", zei hij. „Ja, stop maar, stop maar", repliceerde Stek. „Hou maar op, ze nemen je niet serieus." De botte-bijlmethode is bedacht in de VS, door psychiater Frank Farelly. Hij werkte in een instituut met psychiatrische criminele patiënten. Een daarvan was Billy, die ieder een tot wanhoop dreef maar uiteindelijk baat had bij de harde aanpak van Farelly. Jeroen Stek kreeg les van Farelly. „Ik zei te gen hem dat ik allemachtig agressief kan rea geren als ik met mijn vrouw en kinderen in de auto zit, de ene na de andere brug open gaat en elk stoplicht op rood staat." De oplossing? „Frank zei: 'Zo gek is dat niet, je raakt je agressie kwijt, dat is prima. Maar stap de volgende keer even uit als je uit je dak gaat. Dan kan jij flippen en hebben de andere mensen die voor de brug staan te wachten tenminste iets leuks om naar te kij ken'. Elke keer als er nu een brug openstaat, hoor ik Frank weer lachen." De provocatieve aanpak gaat uit van de kracht van mensen. „Traditionele therapeu ten werken zich vaak uit de naad voor oplos door Annie de Vreugd am, mag ik een ijsje?" Timo kijkt zijn moeder verwach tingsvol aan. Het gezin staat drie weken op de camping en alles gaat anders dan thuis. Moeder en vader zijn relaxed, er mag veel meer. Mis schien ook wel een extra ijsje. „Nee Timo, je hebt al een ijsje op en we gaan zo eten." Timo kijkt sip, maar zijn broertje Tim weet raad. „Kom, we vragen het papa. Die is aan het voetballen. Van hem krijg je wel ijs." Weg zijn ze, de camping over, moeder ver bouwereerd achterlatend. Even later zitten de broertjes voor de tent triomfantelijk aan een ijsje te likken. „Zie je wel Timo, zo doe je dat", hoort moeder ze tegen elkaar fluis teren. Ze roert verwoed door haar pannen. Vader zal ervan lusten, zodra hij zijn hoofd om de hoek van de tent steekt. Consequent zijn in de opvoeding, is tijdens de vakantie wel eens zoek. Ie hebt ouders die dan het tekort in de opvoeding willen inhalen. Ze voelen zich schuldig omdat ze zo weinig thuis waren. De hele dag hoor je hun bevelen over de camping knallen. Jan, laat dat. Piet, doe dat niet. Eet op, kom hier, ga naar de wc én zit niet in je neus. Maar het merendeel gelooft het wel even. Het lijkt of ouders tijdens de vakantie ook een poosje vrij willen zijn van opvoeding. Reken maar dat het kroost dat direct in de gaten heeft. Regels worden opgerekt en ouders tegen elkaar uitgespeeld. Het hoort bij vakantie. Even los van het strakke regi me. Geen ramp, als dat in beperkte mate ge beurt. Als ouders maar in de gaten hebben dat het gebeurt en dat ze ook op tijd de teu gels aanhalen. Want na de zomervakantie moet iedereen weer in de pas lopen. Laat Timo's moeder genieten van de vakantie en zich niet al te druk maken. Ze kan haar kinderen wel vast laten merken dat ze hen doorheeft en waarschuwen dat de pret met eeuwig duurt „Nou, vooruit dan. Maar thuis gaan we weer gewoon doen." Het wordt anders als inconsequent zijn in illustratie Eliane Duvekot de opvoeding het hele jaar duurt. Dat 'ge woon doen' er niet van komt. Dan is het verstandig dat ouders met elkaar praten over de lijn in de opvoeding. Eén van de vragen is of ouders altijd één lijn moeten trekken. Moeten ze het altijd eens zijn? Structuur in een kinderleven is fijn, dan weten ze waar ze aan toe zijn. Maar het be tekent niet dat het gezinsleven volgens strikte, onveranderlijke regels moet lopen. Dat er nooit een speld tussen twee ouders te krijgen is. Het is wel goed als ouders het illustratie Peter de Wit/Stripmuseum singen", zegt Stek. „De cliënt kan achterover leunen, zijn ellende van zich af leuteren en oplossingen verwerpen of gewoon negeren. De provocatieve coach praat zelf het meren deel van de tijd. Soms moet je je best doen ertussen te komen en onjuiste veronderstel lingen recht te breien. Het is hard werken bij een provocateur. En je kunt er veel van leren. Zeg wat je denkt, leert Farelly. Maar zeg het een beetje leuk, met een knipoog. Nare pubers? Geef ze een koekje van eigen deeg. Willen ze dat jij alles betaalt? Vakantie werk weigeren? Doe zelf ook geen moeite meer. „Eet stiekem aan het aanrecht een broodje, dek dan de tafel met alleen servies, roep je puber voor het ontbijt en-ga met hem ach ter lege borden zitten. Knik hem toe als hij klaagt dat hij honger heeft en beaam dat er inderdaad niets is. Omdat je niks doet. En niks verdient. En dus niks uit kan geven. Niks. Binnen een week is het klaar." Reageren? gezondheid@wegener.nl over belangrijke issues eens zijn en elkaar steunen in de uitvoering. Er wordt niet ge pest, geslagen, gejokt en niet gesnoept voor het eten. Papier gooien we niet op straat, geen grote monden en 0111 half acht naar bed. We helpen elkaar en proberen onze ei gen problemen op te lossen. Hoe ouders dit aan hun kinderen doorgeven, is niet strikt aan regels gebQnden. Vader en moe der zijn twee verschillende individuen, met eigen levenservaring, karakter, gevoe lens en interesses. Ze moeten ruimte krij gen spontaan op hun kind te reageren. Kin deren begrijpen dat. Het is voor hen een voordeel als ouders een eigen inbreng heb ben in de opvoeding. Van vader leert het kind onderhandelen, van moeder wat er ge beurt als je op je strepen staat Met vader is het leven spannend, met moeder is er over zicht. De één is praktisch ingesteld, de an der filosofisch. Maar als een kind iets aan de ene ouder heeft gevraagd, hoeft hij het niet meer bij de ander te proberen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 102