nd 9 nieuwe Navo-topman graag bij Spanje horen Leger Nigeria doodt tientallen extremisten Afghanistan is belangrijkste missie van verdragsorganisatie Israëlisch onderzoek naar militairen Caza Uit baarmoeder gestolen baby terecht Jaarlijks 13 miljoen abortussen in China Kale zangvogel ontdekt in Laos Ontsnapte gevangene 16 jaar holbewoner Indiase medicijnman offert 5-jarig meisje 'Akkoord over voogdij drie kinderen van Michael Jackson' vrijdag 31 juli 2009 mier parten spelen. De publieke en politieke steun voor de alliantie is in de meeste lidstaten niet van zelfsprekend, en dat is lastig als je meer dan 50.000 militairen vraagt om in jouw naam overal ter we reld hun leven in de waagschaal te stellen. Rasmussen wordt, méér dan De Hoop Scheffer, een man met een missie: de Navo verkopen aan een steeds sceptischer publiek. En dat betekent vooral: de oorlog in Afghanistan aan de man breng en want daarmee is het bestaans recht van de Navo verbonden. Hij zal meer landen moeten overhalen mee te doen in de strijd tegen de terreur en niet alleen de Amerika nen, Britten, Nederlanders, Cana dezen en Australiërs in Afghanis tan de kastanjes uit het vuur laten halen. De Hoop Scheffer pleitte al voor een extra Europese inspanning, na dat de VS hadden besloten hün troepenmacht in Afghanistan fors uit te breiden. De meeste Europe se landen willen wel troepen leve ren, maar stellen - zoals Duitsers en Spanjaarden - nog steeds voor waarden aan hun inzet. Maar mis schien heeft Rasmussen meer suc ces. Hij wist tenslotte ook de kriti sche Denen over te halen de nodi ge militairen naar Afghanistan te zenden. De betere samenwerking tussen EU en Navo lijkt Rasmussen wel toevertrouwd. De EU speelt mili tair een steeds grotere rol: zie de strijd tegen de piraterij in de Indi sche Oceaan of de missie in Tsjaad. Een andere prioriteit voor Rasmus sen wordt het verbeteren van de betrekkingen met Moskou, die door de Georgië-oorlog van 2008 ernstig zijn geschaad. Het heeft tien maanden geduurd voordat de Navo en de Russen weer 'on speaking terms' waren. Die relatie zal een belangrijk deel uitmaken van een visie van de alliantie op haar betekenis en doelen tot 2020. JERUZALEM Het Israëlische leger is veertien strafrechtelijke onderzoeken begon nen naar het gedrag van zijn mili tairen tijdens het offensief in de Ga- zastrook ruim een half jaar gele den. Het leger onderzoekt honderd klachten die onder anderen Israëli sche militairen zelf, Palestijnen en mensenrechtenorganisaties heb ben ingediend over onevenredig ge bruik, van geweld. PLYMOUTH Een acht maanden oude baby die uit de baarmoeder van haar ver moorde moeder was gesneden en meegenomen, is levend terugge vonden. Dat meldden Amerikaanse media. De baby werd in het gezel schap van haar waarschijnlijke kid nappers, een 35-jarige vrouw en een mannelijk kompaan, aangetrof fen in Plymouth in de staat New Hampshire. De baby lijkt gezond. PEKING In China worden jaarlijks dertien miljoen abortussen gepleegd. Dit meldt de staatskrant China Daily op basis van officiële gegevens. Vol gens de krant ligt het werkelijke aantal abortussen nog hoger, om dat de cijfers alleen betrekking heb ben op ingrepen in ziekenhuizen. Het aantal beëindigde zwanger schappen in illegale klinieken is niet meegerekend. Er is een akkoord bereikt over het voogdijschap over de drie kinderen van de overleden Amerikaanse pop ster Michael Jackson. De moeder van de zanger, Katherine Jackson (79), krijgt de 'permanente voogdij' over de drie kinderen, aldus de Amerikaanse tv-zender ABC News gisteren. Jacksons ex-vrouw Debbie Rowe, de moeder van de twee oudste kin deren, Prince Michael (12) en Paris (11), behoudt haar recht als ouder, maar zij ziet ervan af de kinderen zelf op te voeden, aldus de zender HANOI Wetenschappers hebben in Laos een kale zangvogel ontdekt. Deze kreeg de naam Kaalkop Buulbuul. Volgens de biologen is het voor het eerst in een eeuw dat in Azië een nieuwe zangvogelsoort is aange troffen. De kop van de vogel is niet geheel kaal, maar heeft een streep haarachtige veren over het midden van zijn hoofd. De huid op de kop is rozig en blauw rond het oog. LISSABON Een uit de gevangenis ontsnapte Portugees heeft zestien jaar lang als een holbewoner geleefd. De man wist al die tijd uit handen van de politie te blijven door zich te verstoppen in de grotten en holen in de beboste heuvels rond zijn ge boortedorp in het noorden van Por tugal. De nu 54-jarige man moet nu nog zeveneneenhalf jaar cel straf uitzitten voor doodslag. LUCKNOW Een medicijnman op het Indiase platteland heeft een 5-jarig meisje onthoofd. Het ritueel was volgens hem nodig om de vader van het meisje te helpen mannelijk nage slacht te krijgen, meldde de politie. De vader had wel zoons gehad, maar allen waren zeer jong gestor ven. De politie vond het onthoofde lichaam nadat haar moeder het meisje als vermist had opgegeven. ABC News. Rowe heeft volgens de zender wel het recht de kinderen te zien. Rowe was van 1996 tot 1999 met Jackson getrouwd. Toen zij van de zanger scheidde, werden de kinderen aan Jackson toegewezen. Het is niet bekend wie de moeder is van het jongste kind, Prince Mi chael II ofwel Blanket (7). Gisteren werd ook bekend dat de Stasi, de voormalige Oost-Duitse ge heime politie, een dossier had over Jackson. Er stond onder meer in dat de Oost-Duitse maatschappij Amiga het album Thriller uitbracht. presidentsschap van 20 augustus. De Taliban dreigen de verkiezingen te blokkeren. foto Rafïq Maqbool/AP stelling aan de Spaanse kant is aan zienlijk minder. Dertig procent van de Spanjaarden is echt voor, eenzelfde percentage maakt het niets uit. Een op de drie Spanjaar den is uitgesproken tegen. De Portugese voorstanders lijken de laatste tijd wat luider te wor den. Portugezen klagen al jaren steen en been over hun kwakkelen de economie. Zij wijten dat voor een groot deel aan de falende poli tici. Met afgunst kijken zij naar hun buurland waar het - voordat de economische crisis toesloeg ten minste - voor de wind ging. Dat beeld staat de Lusitaniërs (de Spaanse naam voor hun buren) nog steeds helder voor ogen, ook al gaat het in Spanje nu ook be roerd. De Federatie Iberica, zoals het nieuwe land zou moeten he ten, zou qua oppervlakte meteen het grootste land van de EU wor den en het vijfde gemeten naar het aantal inwoners (56 miljoen). Economisch zou de federatie ook in de EU top vijf komen. Gezien de grote reserves van de po litici in Lissabon zal het voorlopig niet tot een eenwording komen. De nieuwe 'Federatie Iberica' zou economisch in de EU top vijf komen Meer samenwerking met de Span jaarden lijkt wel een optie. Vrijwel alle Portugezen vinden dat hun kinderen op school Spaans moe ten leren, zodat ze gemakkelijker een baan kunnen vinden in het buurland. Economische en fiscale barrières moeten verdwijnen. Werknemers moeten probleem loos over de grens kunnen werken en ook op het terrein van justitie en politie is meer samenwerking geboden, meent de grote meerder heid van de Portugezen. Overigens zijn ook de meeste Spanjaarden die mening toegedaan. Op sportief gebied ligt het eerste ijzer al in het vuur: Spanje en Portugal willen sa men het WK-Voetbal 2018 organi seren. MAIDUGURI - Het leger heeft woens dagavond in het noorden van Nige ria het hoofdterrein van de islami tische sekte Boko Haram bescho ten en tientallen extremisten ge dood. Onder de doden is de een-na-hoogste leider van de sek te. De veiligheidsdiensten hebben de sekteleider, Mohammed Yusuf opgepakt. Yusuf is overgebracht naar een kazerne. De militante moslims van de be weging Boko Haram streven een zeer strikte uitleg van de koran na en willen de sharia invoeren in het multireligieuze Nigeria. 'Boko Haram' betekent 'westers onder wijs is een zonde'. Sinds zondag voeren leden van de sekte aanval len uit op politiebureaus, kerken, gevangenissen en overheidsgebou wen. Het geweld begon in Bauchi, maar breidde zich uit naar de deel staten Kano, Yobe en Borno. Zo vielen moslimextremisten woens dag veiligheidstroepen aan in deel staat Yobe. Bij de gevechten die daarop volgden werden volgens de politie 43 sekteleden gedood. Woensdagavond viel het leger de moskee binnen op het hoofdter rein van de Talibanachtige sekte. Bij de vuurgevechten die daarop volgden vielen volgens getuigen ze ker honderd doden, vooral aan de kant van de extremisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9