81 buitenland Afghanistan test G Portugezen willen Een op zeven in Italië arm Aan ETA toegeschreven aanslag eist twee levens Politie houdt Mousavi weg bij Neda-herdenking Kloof noord en zuid MILITAIRE STEUN Meer hulp bij oorlog in Mededeling van het waterschap vrijdag 31 juli 2009 MADRID - Voor de tweede keer bin nen twee dagen is Spanje getrof fen door een aanslag. Ook de ex plosie gisteren op Mallorca is vol gens de autoriteiten het werk van de Baskische terreurorganisatie ETA, die vandaag haar vijftigste verjaardag viert. Woensdag was de Noord-Spaanse stad Burgos al op geschrikt door een bomaanslag. Bij de jongste aanslag kwamen twee officieren van de militaire po litie (Guardia Civil) om. De bom ontplofte bij een kazerne van de Guardia Civil in de badplaats Pal- manova. Deze was onder een poli tievoertuig bevestigd. Later werd in dezelfde buurt onder een ander voertuig een tweede bom ontdekt die onschadelijk kon worden ge maakt. Meteen na de aanslag sloot de poli tie alle zee- en jachthavens en de internationale luchthaven bij de hoofdstad Palma, waardoor Mallor ca enkele uren praktisch van de buitenwereld was afgegrendeld om een vlucht van de daders te verhinderen. Duizenden toeristen, onder wie ook Nederlanders, wa ren getroffen door de maatregel. Mallorca is geliefd bij vakantiegan gers. Ook vanuit Spanje wordt veel op het eiland gevlogen. De luchthaven is in de zomer een van de drukste van Europa. Alleen gis teren al zouden 660 vliegtuigen worden afgehandeld. De Spaanse koning luan Carlos en koningin Sofia wilden komend weekeinde hun zomervakantie op Mallorca beginnen, niet ver van de plek van de explosie. Het is ondui delijk of dat nog doorgaat. De ETA had de koning in 1995 al op het ei land willen doodschieten. Woensdagochtend werd een kazer ne van de Guardia Civil in Burgos getroffen door een bomaanslag. Ze ker 65 mensen raakten gewond, onder wie zes kinderen en twee zwangere vrouwen. De ETA vecht sinds 1959 voor een onafhankelijk Baskenland in het noorden van Spanje en het zuiden van Frankrijk, maar de beweging zou door arrestaties van leiders enigszins zijn verzwakt. Door de gewapende strijd zijn de afgelopen vijftig jaar naar schatting bijna dui zend personen om het leven geko men. TEHERAN - Voor de tweede keer in een dag heeft de Iraanse politie een menigte demonstranten uit een gedreven in Teheran. Aanhan gers van oppositieleider Mir Hos sein Mousavi kwamen bijeen bij het graf van de doodgeschoten Ne- da Agha-Soltan op een gebeds plaats in de open lucht. De herden king zou een overtreding vormen vanscholingsverbod De politie gebruikte traangas en reed volgens ooggetuigen met mo toren door de menigte. Betogers staken vuilnisbakken in brand. Ge tuigen zeggen dat circa driedui zend mensen bijeen kwamen. Mousavi was maar even bij de her denkingsdienst. Kort na zijn aan komst begeleidde de politie hem terug naar zijn auto. Aanwezigen riepen leuzen om Mousavi te steu nen en omringden zijn auto, om te voorkomen dat hij vertrok. De politie joeg de menigte uiteen, zo dat Mousavi alsnog weg kon. De bijeenkomst was bedoeld om de slachtoffers te herdenken van de protesten na de presidentsver kiezingen. De rouwenden kwa men samen bij het graf van Neda. Zij is uitgegroeid tot het gezicht van het protest tegen president Ahmadinejad die volgens de beto gers zijn herverkiezing heeft te danken aan verkiezingsfraude. Een op de zeven inwoners van Italië geldt als arm. Dat meldt het nationale bureau voor de sta tistiek. Er bestaan echter grote verschillen tussen de regio's. Het noorden van het land is een stuk welvarender dan het geïn dustrialiseerde zuiden. ROME - In Italië leven meer dan 8 miljoen arme mensen, die minder dan 1000 euro per maand te beste den hebben. Dat is bijna 14 pro cent van de bevolking. Bijna 5 pro cent van de bevolking leeft zelfs in absolute armoede: de 'armen van de armen' hebben geen 'minimaal acceptabele toegang' tot eten, kle ding en cultuur. Dit schrijft het Istat, het Italiaanse Centraal Bureau voor de Statistiek, in een gisteren gepresenteerd rap port. Er bestaan grote verschillen tussen het geïndustrialiseerde noorden en de Mezzogiorno, het arme zuiden van het land. Onder de zuiderlingen leven vijf keer zo veel mensen in absolute armoede dan onder de noorderlingen, aldus Italiaanse media. Met name werklozen, bejaarden en gezinnen met veel kinderen hebben het bijzonder zwaar, even als eenoudergezinnen. Ook de in Italië zeer talrijke kleine zelfstandi gen vinden het steeds moeilijker om het hoofd boven water te hou den. Veel Italianen klagen al jaren dat hun inkomen te klein is om te kunnen voorzien in basisbehoef tes. Italië is lid van de G8, de club van rijke industrielanden, mede dank zij ontwikkelde noordelijke regio's als Lombardije en Piemonte met zijn Fiat-autofabriek. Het zuiden heeft zich tot aan de vereniging van het land in de 19e eeuw econo misch weinig ontwikkeld. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Ontwerp Verkeersbesluit Het volgende ontwerp verkeersbesluiten is genomen: Afsluiten Sluis De Piet te Wolphaartsdijk, ter plaatse van het gemaal, voor vracht- en landbouwverkeer. Ter Inzage Het verkeersbesluit en de bijbehorende stukken liggen met ingang van 3 augustus tot en met 14 september 2009 ter inzage op het hoofdkantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 te Middelburg. Voor een mondelinge toelichting op de stukken kunt u telefonisch een afspraak maken. Bezwaar Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kan iedere belanghebbende vanaf 3 augustus tot en met 14 september 2009 tegen deze besluiten bezwaar maken. Het bezwaarschrift diént ondertekend gezonden te worden aan waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg en ten minste het volgende te bevatten: de naam en het adres van de indiener, de dagtekening, vermelding van de datum en het nummer of kenmerk van het besluit waartegen het bezwaar schrift zich richt en een opgave van redenen waarom men zich met het besluit niet kan verenigen. Als een bezwaarschrift is ingediend, kan de bezwaarmaker ook een verzoek indienen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet gericht worden aan de voorzieningenrechter van de Rechtbank, sector bestuursrecht, postbus 5015, 4330 KA Middelburg. Soms onzichtbaar, Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nf www.wze.nl Afghaanse mannen luisteren naar een kandidaat voor de verkiezingen voor het Anders Fogh Rasmussen neemt morgen het stokje over van Jaap de Hoop SchefFer bij de Navo. Hij treft een andere alliantie aan dan zijn voorganger. door onze correspondent Hans de Bruijn evraagd naar zijn erva ringen aan het roer van de Navo, kwam de laat ste tijd in interviews en toespraken van Jaap de Hoop Scheffer opvallend vaak het woord 'frustratie' voor. De scheidende se cretaris-generaal was er 'gefrus treerd' over dat zo weinig Europe se bondgenoten in Afghanistan de volle verantwoordelijkheid voor de militaire operaties willen dra gen. En dat hij er niet in geslaagd was de relatie tussen Navo en EU te verbeteren, noemde hij zijn grootste ergernis. Dat belooft wat voor Anders Fogh Rasmussen die morgen begint aan zijn vijfjaar als Navo-topman. Want de problemen die zijn voor ganger dwars zaten, zullen ook de 56-jarige voormalige Deense pre- door onze correspondent Henk van den Boom Een groeiend aantal Por tugezen wil dat Spanje en Portugal één land worden. De belangrijk ste reden is onvrede óver de eigen economie. De Span jaarden daarentegen staan minder te trappelen. Als je honderd Spanjaarden vraagt wie de premier is van Portugal moeten 99 van hen het antwoord schuldig blijven. Stel je dezelfde vraag in Portugal over de Spaanse regeringsleider dan hebben 54 Por tugezen het bij het juiste eind. Dit zegt veel over de mate van belang stelling die de beide volkeren voor elkaar aan de dag leggen. Histo risch gezien hebben de twee lan den een heleboel gemeen. Tot 1143 behoorde Portugal tot het konink rijk Castillië, het latere Spanje, en ook in de zestiende eeuw hebben de Portugezen zestig jaar lang deel uitgemaakt van het Spaanse ko ninkrijk. En alsof de geschiedenis zich herhaalt, gaan ook de laatste jaren in Portugal steeds meer stem men op om samen met Spanje één Iberische federatie te vormen. Deze week publiceerde de universi teit van Salamanca een studie waaruit blijkt dat 40 procent van de Portugezen graag bij Spanje wil, terwijl het bijna 20 procent niet veel kan schelen. Eén op de drie is er echt op tegen. De belang-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8