een huis van een kast! Door de crisis groeit de 22! zeeland Jackson Tribute eerste van vijf feesten op Markt Elly en haar dochtertje tuffen straks met de buurtauto naar zwemles Noord-Beveland doet onderzoek naar slachtoffers Wereldoorlog Kijk, een kleine krab Wheels4all levert haar eerste buurtauto in Zeeland af in de Wagnerlaan, PZC vrijdag 31 juli 2009 door Raymond de Frel WISSENKERKE - De afdeling Histo risch Archief van de gemeente Noord-Beveland duikt de komen de maanden in de geschiedenis van het eiland tijdens de Tweede Wereldoorlog. De archivarissen willen de oorlogs slachtoffers opnieuw in kaart brengen, omdat ze meer dan eens het antwoord schuldig moeten blij ven op vragen van inwoners over personen die wellicht door oor logsgeweld' op Noord-Beveland zijn omgekomen. Om te voorkomen dat er telkens individuele onderzoeken moeten worden gedaan, roept de afdeling Historisch Archief inwoners en an dere betrokkenen nu op om na men van zowel burgerslachtoffers als geallieerden en Duitse militai ren door te geven. Ook geboorteda ta, plaatsen van ongevallen en loca ties waar mensen zijn overleden zijn interessant voor het archief. Daarnaast zijn alle verhalen die met de Tweede Wereldoorlog en Noord-Beveland te maken hebben welkom, zodat ook hiermee gege vens kunnen worden achterhaald. Informatie kan worden doorgege ven aan John van Haver en Gerard de Fouw op tel: 0113-377336 en g.de.fouw@noord-beveland.nl. BRESKENS - „Ooh, wie süfê!" Laura uit het Duitse Dortmund ving gisteren als een van de eerste sleepnetvissers een kleine krab, en dan ook nog een levende. Voor de deelnemende kinderen aan de natuurexpeditie bij het strand aan de Panoramaweg in Breskens was het opvissen van levende vis sen en garnalen heel bijzonder. foto Peter Nicolai door Rob Paardekam GOES - De gezamenlijke horeca-on- dernemers aan de Goese Markt houden de komende weken vijf themafeesten. Vanavond wordt de aftrap gegeven met een Michael Jackson Tribute. „De themafeesten zaten al langer in de planning", vertelt initiatiefne mer Marcel de Kraker van café De Post. „Na het overlijden van Mi chael Jackson leek het ons een aar dig idee om één van de avonden aan hem te wijden. We willen the King of Pop op een waardige ma nier herdenken." Op het midden van de Markt staat vanavond een podium waarop on der andere de Goese deejays Funk star en Dash optreden. Verder ver toont een Michael Jackson-imita- tor zijn kunsten. „Zijn naam ben ik kwijt", zegt De Kraker. „Maar hij is echt één van de beteren van slim en op maat, van appartementen tot kasten van huizen. bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl Een Toyota met een A-label. Die eerste Goese buurtauto delen twaalf gebruikers uit de wijken Overzuid en Ou verture. Een campagne is in de maak om de buurtauto ook elders te promoten. door Frank Balkenende Goes heeft sinds donder dag zijn eerste buurtau to. Een splinternieuwe, zuinige, zilvergrijze - 'nee we wilden geen groene' - Toyota Yaris staat aan de Wagner laan te glimmen voor de deur van initiatiefnemer Marco Ouwerkerk. 1\vaalf menseri uit de wijken Over zuid en Ouverture, die zich als ge bruiker van de buurtauto hebben aangemeld, kunnen er binnenkort mee op pad. „Het is stukken goed koper dan een tweede auto." Initiatiefnemer Marco Ouwerkerk, tevens lokaal en regionaal coördi nator van Wheels4all, wil het liefst meteen doorstomen naar de aanschaf van een tweede buurtau to. „Ik denk dat een aantal men sen dat geïnteresseerd is in gedeeld autogebruik, zich aanmeldt als ze de buurtauto echt zien rijden." Voor \Vheels4all is de Toyota de eerste buurtauto in Zeeland. In Middelburg delen vijftien mensen al wel drie buurtauto's. Die staan op centrale plaatsen zoals het NS-station, zodat er aansluiting is op het openbaar vervoer. Wheels4all pakt het anders aan. „We richten ons juist op wijkbewo ners, die bijvoorbeeld een tweede auto hebben, maar er weinig mee rijden. Mensen die een auto delen, produceren twintig tot dertig pro cent minder CO2. Bovendien be sparen ze per maand 136 euro aan autokosten. Dat is dus goed voor het milieu en de portemonnee. Door de crisis merken we dat be langstelling voor groen en duur zaam toeneemt", zegt directeur Henry Mentink van Wheels4all. Als het aan Mentink en de Goese Henry Mentink van Wheels4all. gebruikers ligt, verspreidt het feno meen 'buurtauto' zich als een olie vlek over Zeeland. Een campagne is in voorbereiding. „Wheels4all, de Zeeuwse Milieufederatie en wel licht ook de gemeente Goes willen in het najaar een promotiecampag ne opstarten. Uiteraard is het doel in meer wijken een buurtauto te introduceren", zegt Mentink. Daarbij krijgen 'acties' van \Vheels4all een flink accent. Bij voorbeeld 50 kilometer gratis rij den voor wie een gebruiker aan brengt of zes maanden een gratis abonnement voor wie kan bewij zen dat 'ie zijn tweede auto heeft verkocht. Het idee voor de buurtauto borrel de op in de Wagnerlaan die in mei dit jaar tot beste klimaatstraat in Zeeland werd uitgeroepen en lan delijk als zesde eindigde. Dezelfde straat won ook de Beste Burenac- tie, een prijsvraag onder deelne mers aan de klimaatstraatwed- strijd, en oogstte zo 5000 euro. „Dat geld zetten we deels in voor lopende acties om de buurtauto aan te prijzen en deels om te zor gen dat er snel een tweede auto met een A-label komt. Bovendien krijgen deelnemers uit de Wagner laan hun abonnementskosten voor het eerste jaar vergoed. Om het aantrekkelijk te maken, willen we voor mensen in Overzuid en Ouverture de kortingsacties uit breiden", zegt Ouwerkerk. De buurtauto wordt 16 september offi cieel in gebruik genomen. door Frank Balkenende de Benelux. Je ziet hem de laatste tijd overal opduiken op televisie." Tot en met 11 september vinden er op vrijdagavond nog vier thema feesten plaats. Zo komt er een smartlappenfestival met Jacques Herb en het Thoolse duo Anita en Ed. Ook een rockfestival met de ti tel Goes Rocks staat op het pro gramma. Als alternatief voor het verdwenen evenement De Smaeck van Zeeland is de Happen en Stap pen-avond bedacht. Restaurants kunnen dan een stand op de Markt huren om zich te presente ren. Er is ook muziek. Ten slotte is er een Amsterdamse avond met zanger Quincy. De Kraker en Vitas Parinussa van café Lambik zijn de trekkers van de themafeesten. „Maar alle hore cazaken aan de Markt, dus ook de snackbars, doen mee in de vorm van een financiële bijdrage", bena drukt De Kraker. goes - De tweede auto stond bij de familie Duijnhou- wer in de Goese Wagnerlaan meestal te niksen. „De kosten lopen wel door, dus toen hebben we de auto toch maar verkocht." Daar kreeg Elly Duijnhouwer al gauw spijt van. „Plotseling was ik aan huis gekluis terd. Dan merk je dat zo'n tweede auto een stuk ge mak is." De buurtauto is een uitkomst, vindt Elly, één van de twaalf deelnemers in het buurtautoproject. „Voor mijn werk moet ik een paar keer per maand naar Middelburg. Vanaf het station is het te ver lopen en ik heb geen collega's in de buurt met wie ik kan mee rijden." Daarnaast wil ze met haar dochter dit najaar naar zwemles in Kapelle, maar haar echtgenoot is dik wijls zelf met de auto onderweg. „Tja, en op de fiets naar Kapelle is 's winters niet te doen." Hoe werkt dat nu, zo'n buurtauto? Ie meldt je aan op de internetpagina van Wheels4all. Je betaalt 5 tot 10 euro abonnementsgeld per maand, 2 euro per uur voor het gebruik en een kilometerprijs tussen tien en twintig eurocent (dat is inclusief brandstof, verzeke ring, wasstraat en onderhoud). Eenmalige kosten zijn een borgsom (250 euro, gelijk aan het eigen risico van een autoverzekering) en 7,50 euro inschrijfgeld. Ver volgens reserveer je de auto via een agenda op de in ternetpagina van Wheels4all, voor de dag en het aan tal uren dat je wilt rijden. Bij dubbele reserveringen zet Wheels4all eventueel een huurauto in. „Als ge bruikers elkaar kennen, kunnen ze ook even contact opnemen of er een rit valt te combineren. Kunnen ze samen rijden", zegt directeur Henry Mentink van Wheels4all. Om doublures zoveel mogelijk te vermij den, wil de eerste buurtautogroep in Goes zo snel mo gelijk het aantal deelnemers uitbreiden, zodat een tweede auto kan worden aangeschaft. Elke gebruiker krijgt een pasje waarmee de auto, die op een parkeerplaats in de wijk staat, is te openen. Dan karren maar. Wheels4all heeft inmiddels 153 buurtauto's op de weg gezet. www.wheels4all.nl BALLONNEN In Kortgene gingen gisteren ballon nen de lucht in voor Warchild. Een vi deo staat op www.pzc.nl/bevelanden. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Cameratoezicht een goed idee? Stem op www.pzc.nl/tholen Uw advertentie in the picture in de Modebijlagen van september? Neem dan contact op met: Verkoopteam Zeeland, telefoon (0118) 434 070 E-mail: teamzeeland@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78