Route laat verbo 421 Wat ik nu ben zult u snel wezen vrijdag 31 juli 2009 Wim Uilenbroek bij een van de werken van 'MissMoza' Acryl-, pastel- en olieverfschilderijen van Joke Koole uit Oostkapelle worden geëxposeerd in de door Miriam van den Broek Achter Walcherse voor deuren gaan veel talen ten schuil. Er wonen tientallen amateur-kun stenaars die werken maken van een hoge kwaliteit, maar die voor de buitenwereld nauwelijks te zien zijn. Juist die werken moeten tentoon gesteld worden, vonden een paar amateur-kunstenaars uit Seroosker- ke en Grijpskerke een paar jaar ge leden. Inmiddels is gisteren de vijf de editie van de Kunst- en cultuur route Midden Walcheren begon nen. Op zestien locaties in Serooskerke en Grijpskerke exposeren vandaag en morgen bijna veertig mensen hun kunstwerken. Het zijn schilde rijen, hoeden, sieraden, keramiek, houtdraaiwerken, tegeltableaus, mozaïeken, zilverwerk, glaskunst, miniatuur-interieurs en antieke rij tuigen. „Alle mogelijke vormen van kunst zijn inmiddels wel in de kunstrou te opgenomen", zegt Marion van de Velde, een van de initiatiefne mers van de kunstroute. „Maar daarnaast proberen we elk jaar weer de kwaliteit naar een nog ho ger plan te tillen. Dit jaar hebben we daarvoor een kunstcommissie opgericht. Die bestaat uit twee mensen, onder wie ikzelf, die de kunstacademie hebben gedaan. We beoordelen de deelnemers op kwaliteit, diversiteit en groei." De deelnemers moeten elk jaar grotendeels nieuwe werken laten zien. „Maar dat is geen enkel pro bleem", zegt Van de Velde. „We merken dat de deelnemers door de kunstroute geïnspireerd wor den." Nieuwe deelnemers dit jaar zijn Mirjam de Visser-Pouwer uit Mid delburg die acrylschilderijen op hout maakt en Piet Cevaal uit Serooskerke die voor het eerst zijn houten kommen en potjes laat zien. „Wat ook heel leuk is, zijn de wer ken van Mieke Toledo", zegt Ma rion. „Zij maakt geometrische teke ningen met kleurpotloden. Dat is een materiaal die in de kunst niet vaak gebruikt wordt. Kleurpotlo den zijn een ondergeschoven kind je. Maar dit is echt fantastisch. De lijnen zijn er zo strak opgezet dat het net verf lijkt." Op een paar organisatorische pun ten is de kunstroute dit jaar aange past. Voor het eerst in het vijfjarig be staan, wordt het evenement niet uitgesmeerd over twee weekein den, maar over één. Verder heeft; de organisatie nu ook een eigen logo (een groene 'K' op een oranje achtergrond) die ver werkt is in vlaggen en stoepbor- door Thomas Kleinveld Voordat ik in de auto stap om naar Sinoutskerke te rijden word ik nog ge waarschuwd door een collega. „Pas op, er zijn mensen die de polder inrijden en er nooit meer uitkomen." Geen opbeuren de gedachten, des te meer omdat het dorpje waar ik heen moet een ringdorp is en de acht huisjes zich om een kerkhof heenvouwen. La chend vertel ik hem dat alles Wel goed komt en vertrek. Als ik de snelweg afkom, ga ik ech ter meteen de verkeerde kant op. Vervolgens rij ik ongeveer drie kwartier van dorpje naar dorpje, wanhopig op zoek naar Sinoutsker ke. Ik vind een TomTom nog steeds onzin, maar een kaart zou ik op dit punt wel op prijs stellen. De informatiepunten langs de weg helpen namelijk niet veel: in 's Heer Arendskerke staat een kaart van een vierkante meter met daar op alleen het dorp. Gelukkig bevind ik mij dan einde lijk op de weg naar Sinoutskerke. Als ik eindelijk mijn auto naast het kerkhof parkeer en uitstap, is het net opgehouden met regenen. De lucht ruikt naar die typische geur van pas gemaaid gras en een zomers buitje dat alles opeens op frist. Ergens boven mij koert een duif in een van de bomen. Verder is het stil. Als ik een rondje loop - in de letterlijke zin van het woord aangezien de enige weg mij met een terugbrengt naar het punt waar ik ben begonnen - bekruipt me het vreemde gevoel dat ik een indringer ben. Zo stil en rustig is het in het dorpje. De weg wordt geflankeerd door een brede haag en de uitpuilende tuintjes van de huizen eromheen. Op het kerkhof zelf liggen genera ties Zeeuwen begraven. De oudste graven die ik kan vinden dateren uit de het midden van de negen tiende eeuw. De jongste zijn pas enkele jaren oud. Aan het eind van het pad staat een klein huisje (nummer 1) waar een schedel grijnzend prijkt boven een tekst uit 1637: 'Dat gy nu syt waren wy voordese. Dat ick nv ben syt ghy haest wesen'. Wat u nu bent wa ren wij voorheen. Wat ik nu ben zult u snel wezen. Natuurlijk klopt het, al is het niet wat je wilt lezen voordat je terug de snelweg op moet. Het enige straatje in Sinoutskerke met de poort naar het kerkhof foto Thomas Kleinveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66