221 zeeland en strafbankje zijn uit Klompenkotje 'ledereen op het dorp is Michael Jackson Tribute betrokken' Souburger wordt poging tot moord ten laste gelegd Geslaagd op rubbeibolen.. vrijdag 31 juli 2009 W Westkapelle klom massaal naar zolder, dook in oude schoenen dozen en stofte vergeten school foto's af. Want, De School met den Bijbel bestaat 100 jaar. De expositie in de Moriakerk zet menig Westkappelaar dan ook even terug in de tijd. door Annemarie Zevenbergen Lou Verhulst pakt er z'n ver grootglas bij. De oude klas- senfoto wordt letterlijk nog eens onder de loep ge nomen. „Kiek, da bin ik," zegt hij tegen zijn vrouw. En al snel her kent zij zichzelf ook op de foto. De expositie, is ingericht naar aan leiding van het honderdjarig be staan van 'De School met den Bij bel' De Lichtstraal in Westkapelle, en roept tal van herinneringen op. Menig bezoeker wandelt in de Mo riakerk van de ene foto naar de an dere, even terug, iets verder en toch weer terug. En ja hoor, weer een bekende gezien. Glimlachend haalt het echtpaar Verhulst herinneringen op aan zijn lagere schooltijd. Beide echte lieden zijn ver in de zeventig, maar die tijd ligt nog goed in het geheugen. Zoals het klasgenootje, dat moest spugen omdat 'ie te veel kersen had gegeten tijdens een schoolreisje naar 'Zuud-Beveland'. 'En dat was ver hoor. Normaal kwam je niet van het eiland af. Er wordt zelfs een trapje bijge haald om de oude foto's nog beter te kunnen bekijken. Het jubileum van de school werd al gevierd met een reünie en een feestweek op school en er staat ook een jubi leumboek op stapel. Dat moet in september verschijnen. De dames Mieke Roelse en Ina Brasser, beiden 54, zaten ook op de school en houden zich bezig met het boek. Dat is een hele klus, verzuchten ze. Mieke is verant woordelijk voor de samenstelling. Ina heeft de 'inzameling' van fo to's en schriftelijke herinneringen op zich genomen. „We hebben ook leerlingen van nu interviewtjes laten afnemen bij oud-leerlingen die moeite hadden om hun verhaal op schrift te stel len", vertelt Ina. Zij heeft zelf ook met menig dorpsgenoot gespro- lcen.-Overal kwam het materiaal vandaan. „Iedereen had nog wel er gens een foto liggen", zegt Mieke. „Het is heel bijzonder om te zien hoe het hele dorp meedoet." Een eeuw School met de Bijbel heeft onmiskenbaar zijn sporen na gelaten binnen de gemeenschap. Dat kan ook bijna niet anders, want generaties Westkapelse fami lies hebben er op school gezeten. Dorpsbewoners kwamen niet al leen met foto's, ook lesmaterialen, oude schriftjes en rapporten wer den opgediept uit kasten en van vlieringen. Vlijt stond vroeger hoog in het vaandel geschreven. Klara Roelse bijvoorbeeld, was een net meisje met haar zeven voor gedrag en vlijt. Adr. P. van Sighem deed ze ker zijn best halverwege de jaren vijftig, getuige de drie negens op zijn rapport. De oorlogsjaren zijn terug te vinden in de rapporten. Zo werd er in die tijd Duits gege ven; uitspraak en vertalen. Dat werd met de hand bijgeschreven op het rapport, want 'normaal' stond dat niet bij de vakken waar in de kinderen vroeger onderwe zen werden. Poëziealbums, muziekinstrumen ten en werkstukjes maken even eens deel uit van de tentoonstel ling in het kerkgebouw aan de Markt. Het geeft een prachtig tijdsbeeld. Verdwenen zijn de notenbalkstem pel, kroontjespen en het strafbank- je, net als het schuinschrift met krulletjes, de kolenkachel of de klompen in het klompenkotje. De voormalige Bewaerschool, nu de groepen 1 en 2, kojnt eveneens aan bod. 'Pietje Bewaar', de bijnaam van een van de eerste juffen komt daarbij altijd aan bod. Hoewel Mieke en Ina veel, heel veel hebben verzameld, missen ze nog iets; het verhuislied dat gezon gen werd bij de verhuizing van de school van de Zuidstraat naar het Europaplein. Slechts de eerste twee regels heb ben ze. Ze willen zo graag de rest van het lied ook achterhalen. Dus Westkapelle... 'Het is heel bijzonder om te zien hoe het hele dorp meedoet' Meisjes in dracht, jongens op klompen, zo ging je naar school begin 1900. Letterlijk in de schoolbanken, klassenfoto uit begin 1900. door Annemarie Zevenbergen Kees Marinissen is directeur van De Lichtstraal. Al bijna tien jaar en met veel ple zier. Wat hem nog steeds opvalt, is de betrokkenheid van de bewo ners van Westkapelle bij het reilen en zeilen op school. „Je merkt dat iedereen op het dorp een band heeft met de school. De meesten hebben er zelf ook op gezeten. Bovendien maak je een bewuste keuze voor een christelijke school. „De Lichtstraal is echt een onder deel van de gemeenschap. Dat bleek ook bij de afsluiting van het jaar. We hadden een Ot en Sien-thema. Wat er toen allemaal 'even' kwam binnenlopen om te kijken... Zelfs bewoners van het Wozoco wilden zien wat er hier gebeurde. De betrokkenheid van de ouders is heel groot. Dat heeft denk ik ook te maken met het feit dat het christelijk karakter van de school een bepaalde verantwoorde lijkheid met zich mee draagt." Kijkend naar de toekomst van De Lichtstraal denkt Marinissen niet dat 'de school direct gevaar loopt'. door Rob Paardekam goes - De gezamenlijke horeca-on- dernemers aan de Goese Markt ge ven de komende weken vijf the ma-feesten. Vanavond wordt de af trap gegeven met een Michael Jackson Tribute. „De thema-feesten zaten al langer in de planning", vertelt initiatiefne mer Marcel de Kraker van café De Post. „Na het overlijden van Mi chael [ackson leek het ons aardig om één van de avonden aan hem te wijden. We willen the King of Pop op een waardige manier her denken." Op het midden van de Markt staat vanavond een podium waarop on der anderen de Goese dj's Funk star en Dash optreden. Verder ver toont een Michael Jackson-imita- tor zijn kunsten. „Hij is echt één van de beteren van de Benelux", zegt De Kraker. Tot en met 11 september vinden er op vrijdagavond nog vier thema feesten plaats. Zo komt er een smartlappenfestival met Jacques Herb en het Thoolse duo Anita en Ed. Ook een rockfestival met de ti tel Goes Rocks staat op het pro gramma. Als alternatief voor het in Goes verdwenen evenement De Smaeck van Zeeland is de een Happen en Stappen-avond bedacht. Goese res taurants kunnen die vrijdag een stand op de Markt huren om zich te presenteren. Er is ook muziek. Ten slotte is er een Amsterdamse avond met zanger Quincy. „Ik ben natuurlijk benieuwd hoe hoe het leerlingaantal zich de ko mende jaren zal ontwikkelen. Dat is het enige waar we geen grip op hebben. Onze school heeft een sterk eigen karakter, maar is ook een dorpsschool. Dat blijkt uit die grote betrokkenheid van de ge meenschap. Het is een rustige school, we hebben niet veel ver loop binnen het onderwijsteam. Dat is ook een bewuste keuze van mijn collega's. Je moet hier geen huizenhoge ambities hebben. Je geeft hier les vanwege het specifie ke karakter van de school." middelburg - De rechtbank in Middelburg behandelt op 24 sep tember de zaak tegen een 22-jarige Oost-Souburger die wordt ver dacht van poging tot moord. De man wordt verdacht betrokken te zijn bij een schietincident waar bij hij op twee mensen zou heb ben geschoten. Die zijn daarbij ook verwond. Het incident vond plaats op zon dag 29 maart rond half zeven 's avonds aan de Hercules Segher- slaan in Vlissingen. Of de rechtbank in Middelburg zaak tegen een tweede verdachte, een 29-jarige Vlissinger, ook op 24 september behandelt is nog niet bekend. Rechts juf Pietje Verhage, met als bijnaam Pietje Bewaar (jaren twintig). Johannes Reijnhoudt uit Westka pelle is afgestudeerd als doctoran dus Informatie Management aan de Universiteit van Tilburg. Hij is afgestudeerd op hoe woningcorpo raties het 'nieuwe internet' (user-generated content, virtuele communities) kunnen gebruiken. mmiSm boten voor meer plezier op het water!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62