historische details dol Subsidiepot zonnepaneel is leeg Jonge pyromaan minder vaak veroorzaker van brandschade .7ÏBZ3 v Verzet tegen herbenoeming Nout Wellink CDA groeit ten koste van Geert Wilders vrijdag 31 juli 2009 O Ruim O Overloop O Stuurplecht O Kajuit O Halfdek O Campagnedek O Bakdek O Kam O Boegspriet 0 Fokkenmast Grote mast 0 Bezaan 0 Wapenkamer 0 Kombuis de werf verbonden is. Er werken maximaal veertig mensen tegelijk aan de Zeven Provinciën, jongeren die er een opleiding krijgen en ouderen die via de werf terug ho pen te keren op de arbeidsmarkt. De uitkering die zij krijgen is een indirecte subsidie voor de werf Tot dusver zijn zo'n duizend jonge ren op de werf aan de slag ge weest: zeshonderd voor de Batavia en tot nu toe vierhonderd voor de Zeven Provinciën. „Zij doen er zo wel technische als sociale vaardig heden op", weet Klein. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de afgebrande Prins Willim ('die is ei- genlijk anderhalve keer te groot'), zijn de schepen die de Bataviawerf bouwt volgens Klein 'absoluut his torisch verantwoord'. Aan de hand van oude bestekken - com plete bouwtekeningen waren er in de Gouden Eeuw amper, beschrij vingen en met name de gedetail leerde prenten van Willem van der Velde, maakt de werf zelf bouwtekeningen. Dat er ook repli ca's zijn die minder exact zijn, stoort Klein niet. „Alle aandacht op dit gebied juichen wij toe." O video op www.pzc.nl/binnenland, De Prins Willim Het grootste spiegelretourschip van de VOC ooit, uit 1650, 68 meter lang met 54 kanonnen. In 1985 in Makkum nagebouwd voor openluchtmuseum Holland Town in Japan. In 2003 naar Den Helder gesleept; de replica kon niet zelfstandig varen. De Amsterdam Ging tijdens zijn eerste reis voor de VOC (1749) verloren door een storm. Eind jaren tachtig herbouwd. Nu afge meerd bij science center NEMO, in afwachting van de heropening van het Amsterdamse Scheepvaartmuseum, dat gerenoveerd wordt. De Batavia Voer in 1629 voor het eerst uit en verging een jaar later voor de Austra lische kust. Het wrak ligt daar in een museum. Op initiatief van scheeps bouwer Willem Vos herbouwd op de Bataviawerf. In 1995 door koningin Beatrix gedoopt. De grote trekpleister van de Bataviawerf. De Duyfken Nederlands verkenningsjacht, ge bouwd in 1595. Ontdekte Australië in 1606 tijdens een reis voor de VOC. Verging in 1617 bij Madagaskar. Herbouwd in Australië en in 1999 gedoopt. Voer daarna naar Nederland en weer terug. De Utrecht Nagebouwd statenjacht uit 1746, in 2003 herbouwd in een 5,5 jaar durend opleidings- en werkgelegenheidspro ject. Ligt afgemeerd bij de Utrechtse jaarbeurs en is als enige VOC-replica te huur voor feesten. De Zeven Provinciën (in aanbouw) Linieschip met 80 stuks geschut uit 1665, vlaggenschip van luitenant admiraal Michiel de Ruyter, in 1694 gesloopt. Had een bemanning van 420 koppen. Een van de beroemdste oorlogsschepen uit de Gouden Eeuw. Sinds 1995 weer in aanbouw op de Bataviawerf. De Delft (in aanbouw) Linieschip uit 1783, onder andere gebruikt om handelsschepen van de VOC en de Westindische Compagnie te beschermen. Vergaat in 1797 bij de slag van Camperduin tegen de Engelse vloot. Wordt momenteel in Rotter dam herbouwd. henk 8i ingrid van der kooij A CT> O m design O ■aJEb if" s l C i g gpt 4V 1 7 walstraat 197 vlissingen 0118-417377 DEN HAAG - Precies 2446 burgers kregen de afgelopen twee weken een subsidietoezegging voor het le veren van duurzame stroom. Zij krijgen de komende vijftien jaar een rijksvergoeding voor elke kilo wattuur die ze met een kleine zon nepaneelinstallatie (0,6 tot 15 kW) opwekken. Daarmee kan de inves tering in ongeveer elf jaar worden terugverdiend. De subsidiepot voor kleine zonne panelen is dit jaar 62 miljoen euro, goed voor 2500 aanvragen. De ani mo was zo groot, dat dit voorjaar al op de eerste intekendag de li miet ruim was overschreden. Er is daarom geloot onder de naar schat ting drieduizend aanvragers. den haag - Nout Wellink moet de eer aan zichzelf houden en zich niet opnieuw verkiesbaar stellen als president van De Nederland- sche Bank (DNB). Volgens PvdA, SP en GroenLinks heeft het imago van Wellink een deuk opgelopen door de storm van kritiek op zijn optreden in de kredietcrisis. Zelfs als blijkt dat de bankpresident juist handelde, is het volgens de partijen onverstandig als hij zich kandidaat stelt voor een nieuwe termijn. Het ministerie van Finan ciën stelt dat de zaak pas aan de or de is als de termijn van Wellink af loopt in juli 2011. DNB wilde giste ren geen commentaar geven op de kritiek vanuit de Tweede Kamer. meteen een arts raadplegen. „Maar dat moet je telefonisch doen." De VHN wijt de paniekreacties on der de bevolking aan de 'passieve voorlichting' die de regering geeft over de ziekte. „De regering moet duidelijk maken dat de Mexicaan se griep vrijwel altijd heel mild ver loopt. Daarvoor hoef je helemaal niet naar een arts." Volgens het ministerie van Volks gezondheid wordt er al gewerkt aan een nationale publiekscampag ne. Vanaf half augustus kunnen mensen met vragen terecht op een speciale website. Ook komt er da.n een landelijk informatienummer. den haag - De PW heeft zijn kop positie in de politieke barometer van Synovate moeten afstaan. De partij verliest in de jongste peiling vier zetels. Als er nu verkiezingen zouden zijn voor de Tweede Ka mer, zou de PW 28 zetels krijgen. Twee weken geleden stond de PW nog op 32 zetels. Daarmee was het de grootste partij, samen met het CDA. De christendemocra ten profiteren van de terugval van de PW. Het CDA krijgt er twee ze tels bij en komt uit op 34 zetels. Wilders staat op een tweede plek. De PvdA is derde met 22 zetels. Synovate schrijft de terugval van Wilders toe aan aan de politieke stilte door het reces. DEN HAAG - Het aantal kinderen dat brandschade veroorzaakt door in huis met vuur te spelen, is fors gedaald. In 2006 ontstonden zo nog 181 woningbranden, in 2007 waren dit er nog 109. Dat blijkt uit cijfers die het Verbond van Verze keraars vandaag bekendmaakt. Ook buitenshuis veroorzaakten jonge pyromanen in 2007 minder branden dan het jaar ervoor, res pectievelijk 710 tegen 764. „Er wordt vanuit de overheid al jaren op preventie gehamerd", zegt Ber- twin Tiemersma van verzekeraar Centraal Beheer Achmea. „De consument begint dat nu goed op te pikken." Hij doelt op een toenemend gebruik van rook melders, blusdekens en brandblus sers. Volgens hem is ook de voor lichting op scholen verbeterd. Volgens Cees Meijer van Consu ment en Veiligheid ontstaan bin nenshuis minder branden doordat steeds vaker rookmelders worden geplaatst. Tegelijk stijgt echter het aantal kinderen dat bij een brand gewond raakt of overlijdt. Consument en Veiligheid advi seert elk gezin een 'evacuatieplan' op te stellen en de ontruiming te oefenen. „Dat kan het beste door de gezinsleden te blinddoeken." Dat kinderen onder de vijfjaar re latief vaak slachtoffer worden, komt omdat zij bij zware rook snel in paniek raken. „Anders dan je misschien zou denken gaan ze stil in een hoekje zitten en zijn vervol gens onvindbaar." Consument en Veiligheid raadt de aanschaf van brandblussers af. „Mensen weten vaak niet hoe die werken." Ook het feit dat binnens huis tegenwoordig minder men sen roken, is een mogelijke verkla ring voor de dalende trend van brandschade door spelende kinde ren. Kinderen komen nu mogelijk minder makkelijk aan aanstekers. Het aantal binnenbranden door ro ken is ook gedaald: van 435 in 2006 naar 417 in 2007, foto Maurice Amoureus/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5