sport 133 met branie 'Cesar de Grote' als eerste onder 47 seconden op koningsnummer Zilveren plak Den Exter op Aruba NAC creëert goede uitgangspositie McLaren trots op 'heroïsche strijd' FC Twente vrijdag 31 juli 2009 Zwemster Ranomi Kromowidjoj boekt nog elke race progressie. Op het WK in Rome heeft ze haar toptijd op de 100 meter vrije slag al twee keer aange scherpt. En zelfbewust als ze is, weet ze dat ze vandaag in de fi nale nog harder kan. door Rob de Bruyn rome - Over drie jaar, op de Olym pische Spelen van Londen, wil ze goud op de 100 meter vrije slag. Vandaag, in de WK-finale in Ro me, gaat ze voor minimaal brons. Ranomi Kromowidjojo stelt zich zelf duidelijke doelen en schrikt er niet voor terug om daar naar de buitenwacht toe open over te zijn. De pas achttienjarige zwemster van Nationaal Zweminstituut Eindhoven (NZE) is een zelfbe wust type. Kromowidjojo kent tot nu toe een uitstekend toernooi. Het begon zondag met een dik persoonlijk re cord op de 4x100 vrij en kreeg gis teren een vervolg met tot twee keer toe een nieuw pr op de 100 vrij: 54,01 werd in de series 53,61 en dat werd in de halve finale 53,31. Met die tijd - nog maar 0,14 seconde boven het Nederlands re cord van de ontbrekende Marleen "Veldhuis - plaatste ze zich als vijf de voor de eindstrijd. „Ik denk dat het in de finale nog harder kan", zei ze met een vette lach op het ge zicht. „Britta Steffen is natuurlijk de grote favoriet en dan heb je Lib- by Trickett, maar je weet nooit wat ik ga doen..." Tijdens haar WK-debuut twee jaar geleden in Melbourne strand de 'Kromo' nog in de halve fina les, met een tijd van 55,33. Sinds dien is ze steeds progressie blijven boeken, met als resultaat haar eer ste WK-finale op een individueel nummer. De benjamin van de 'Groep Verhaeren' - op 20 augus tus wordt ze negentien - verraste gistermorgen na de series zelfs haar coach met de uitspraak over de bronzen medaille; Verhaeren voorzag voor zijn pupil 'een klei ne kans op een finaleplaats'. „Maar ik vind het wel mooi, die houding", zei hij. Er is branie, maar ook rust. Mar leen Veldhuis eh Inge Dekker switchten kort voor het WK van hun vertrouwde Speedo-pak naar de nog snellere exemplaren van respectievelijk Jaked en Arena. Kromowidjojo peinsde er niet over een andere outfit aan te trek ken. Verhaeren: ,J9at zegt iets over hoe zij haar sport benadert. Zij wil het gedonder met pakken niet, kiest gewoon voor iets waarin ze zich goed voelt, ook als dat materi aal minder is." Net als Femke Heemskerk trok ook Ranomi Kromowidjojo de voorbije dagen meerdere LZR Ra cers stuk. Verhaeren: „Maar ik heb bij haar nog geen spoortje be zorgdheid gezien. In de 4x100 vrij-estafette heeft ze zelfs met een kapot pak gezwommen. Het maakt haar allemaal weinig uit. Met druk erbij kan het anders zijn, maar tot nu toe laat Ranomi steeds zien dat ze onder spanning misschien wel tot méér in staat is in plaats van minder." Natuurlijk, in vergelijking met Veldhuis en Dekker krijgt de jeug dige Kromowidjojo veel minder druk van buitenaf opgelegd. Zij is nog op weg naar de top en het is zoals bekend veel gemakkelijker om daar te komen dan er te blij ven. Wat dat betreft moeten voor Kromowidjojo de echte tests nog volgen. „Maar Ranomi heeft alle 'bagage' van een echte topper, dat zie je in de rust die ze bewaart, de manier waarop ze zich voorbereidt, het op de juiste momenten gas terug nemen en op de juiste momenten hard" trainen", aldus Verhaeren. „Ze is nog lang niet uitgeleerd, dat kan niet als je achttien bent, maar ze heeft alles in zich wat nodig is. Of ze zelfbewuster is dan Marleen en Inge? Ik houd niet zo van verge lijken, maar Ranomi is zeker zelf bewust. Ja, ze is in die zin wel te vergelijken met Pieter van den Hoogenband." rome - Terwijl zijn Franse rivalen verder gingen met het aanscher pen van wereldrecords, hield Ce- sar Cielo Filho zich na de Olympi sche Spelen relatief rustig. Op het belangrijkste moment van het jaar, in de WK-finale van de 100 meter vrije slag, kwam de Braziliaan ech ter met een indrukwekkende uit barsting die zowel Alain Bernard (tweede) als Frederick Bousquet (derde) te machtig was. Cielo Filho tikte in het kolkende Stadio del Nuoto van Rome na 46,91 seconden aan en dook daar mee als eerst man ter wereld on der de grens van 47 seconden. Met een geweldige oerkreet begroette 'Cesar de Grote' zijn historische overwinning én het daarbij beho rende wereldrecord. „Dit is fantas tisch", reageerde de Braziliaan. „Ik denk dat maar weinig mensen we ten hoeveel ik hiervoor heb moe ten trainen. Het draait allemaal om hard werken, toewijding en ge loof in jezelf." Zijn concurrent Bernard toonde zich een groot verliezer door de Braziliaan direct te feliciteren. De Fransman was er in april eens in geslaagd de 100 meter binnen 47 tellen af te werken (46,94), maar die toptijd werd door de Fina niet erkend omdat hij een pak droeg dat op dat moment nog niet was goedgekeurd. In de WK-finale kwam de gespierde zwemmer dit maal tot 47,12, een Europees re cord. Zijn landgenoot Bousquet stelde het brons veilig: 47,25. Op het podium pinkte de Zuid-Amerikaan nog een traantje Cesar Cielo Filho weg, toen het Braziliaanse volks lied werd gespeeld. De opluchting was zeer groot bij de olympisch kampioen op de 50 meter vrij. „Als Braziliaan krijg je niet veel kansen op een medaille", legde Cielo Filho uit. „Als je dan in de fi nale staat, verwachten alle landge noten ook dat ik het goud win. Ik had het gevoel alsof ik duizend ki lo in mijn rugzak had. Vlak voor de race had ik geen gevoel in mijn handen en gezicht. Heel apart. De opluchting was daarom zo groot, dat ik emotioneel werd. Een droom is uitgekomen." De Chinese zwemsters hebben de wereldtitel veroverd op de 4x200 meter vrije slag. In een we reldrecordtijd van 7.42,08 versloe gen Yang Yu, Zhu Qian Wei, Liu ]ing en Pang Jiaying verrassend de Verenigde Staten. Meer Chinees succes was er op de 50 meter rug slag: Zhao Jing tikte in de finale aan in een wereldrecord: 27,06. Ook de Amerikaan Ryan Lochte (200 wissel, 1.54,10) en de Australi sche Jessicah Schipper (200 vlin der, 2.03,41) wonnen goud met een wereldrecord. Nick Driebergen slaagde er niet in de finale van de 200 meter rug slag te bereiken. Hij werd zevende in zijn halve finale en klokte met 1.56.85 de elfde tijd. Die tijd was wel goed voor een aanscherping van zijn Nederlands record. In de halve finales had hij 's ochtends al 1.57.86 gezwommen. De Die zwemt 49,90 op 100 meter vrije slag Ver weg van het wereldkampioen schap in Rome, in Sheffield, heeft Terneuzenaar Stefan de Die zijn persoonlijk record op de 100 me ter vrije slag aangescherpt. Op het Britsh Open werd hij vierde in 49,90. Zijn beste tijd stond op 50,03. De Die, zwemmer van NZA uit Amsterdam, slaagde er dit jaar niet in om zich te plaatsen voor zijn eer ste WK. De 23-jarige Zeeuws-Vlaming komt vandaag in actie op de 200 meter vrije slag. aruba - Atleet Niek den Exter is tij dens de Koninkrijksspelen op Aru ba als tweede geëindigd op 1500 meter. De zeventienjarige Terneu zenaar finishte in 4.20,49. Daar mee was hij ruim langzamer dan op het NK van dit jaar, toen hij 4.08,06 liep. De verschillen op de atletiekbaan van Aruba waren groot. De win naar, de Nederlander Jeroen van Calker, was zeven seconden snel ler dan de Zeeuw, de nummer drie deed er veertien seconden lan ger over dan hij. Den Exter komt ook nog in actie op de 800 meter. De zestienjarige Middelburger Mahboeb Rahimi won op Aruba met het Nederlands voetbalelftal tot zestien jaar met 2-1 van Aruba. Oranje haalde daardoor de finale. Rahimi speelde de volle negentig minuten. Tijdens de eerste wed strijd (4-0-overwinning op de Ne derlandse Antillen) was hij nog bankzitter. NAC-voetballer Kees Kwakman werd matchwinnaar in Polen. foto Leszek Szymanski/EPA warschau - De Poolse stadion speaker die vooraf nog snel kwam informeren hoe hij eigenlijk de naam van Kees Kwakman uit dien de te spreken, kreeg kort voor rust de beloning voor de spoedcursus Nederlands. Vlekkeloos slaagde hij er in om de naam van de enige doelpuntenmaker van NAC gistera vond door de speakers te laten schallen. Dat de o-i van de Volen- dammer tamelijk geflatteerd was, zal voor de 350 meegereisde Breda se fans een zorg zijn geweest. NAC Breda heeft zich door dit re sultaat immers een riante uit gangspositie verworven voor de re turn in Breda van komende don derdag. Waren de bezoekers tot kort voor de pauze vrijwel onzichtbaar ge weest; in de vijf minuten voor het rustsignaal werd er door het elftal van Robert Maaskant kordaat koers gezet op weg naar de vierde voorronde van de Europa League. Kort na de o-i-kopgoal van Kees Kwakman, kwam Polonia uit het niets met een man minder te staan na twee gele kaarten voor verdediger Radek Mynar. De eer ste vanwege commentaar op arbi ter Kever, de tweede na een charge op NAC'er Robbert Schilder. Pre cies voor de neus van Maaskant, die het incident geraffineerd aan greep om wijd armgebarend en met veel gevoel voor dramatiek het voortijdige afscheid van de Poolse back te smeden. En met wat meer raffinement had zijn actie óók nog het begin bete kend van een nog ruimere voor sprong voor NAC. Joonas Kolkka (schot geblokt) en Edwin de Graaf (kreeg de bal niet goed mee) ver zuimden dat. Het zou ook de we reld op zijn kop zijn geweest. De Bredanaars kwamen in de eerste helft maar zelden onder de druk van de thuisclub vandaan. Vanaf de aftrap werd duidelijk dat Polonia wel degelijk voor een over winning zou gaan in het sfeervolle stadion Polonii. Al na enkele se conden creëerde de ploeg van Ja- cek Grembocki een prima kans. Uitblinker Mierzejewski gaf voor vanaf rechts voor, waarna Sarvas over de bal heen maaide. Even la ter had doelman Jelle ten Rouwe- laar van NAC de mazzel dat spits Chalbinski op aangeven van My nar in het zijnet mikte. lissabon - Steve McClaren, de trai ner van FC Twente, was na afloop van de wedstrijd in de derde voor ronde van de Champions League tegen Sporting Lissabon vol lof over zijn elftal. FC Twente hield Sporting met tien man op o-o. De nummer twee van de eredivi sie speelde woensdagavond laat in Portugal meer dan een uur met tien man, nadat doelman Sander Boschker met rood uit het veld was gestuurd. „De spelers hebben een heroïsche strijd geleverd", vond de Britse coich. Nikolay Mihaylov, de vervanger van Boschker, werd de held door een strafschap van )oao Moutinho te stoppen. De Bulgaar had eerder op de dag met keeperstrainer Theo Snelders videobeelden ge zien van strafschoppen van Spor ting. „Daar zat Moutinho ook bij. Ik wist dus dat hij een voorkeur voor links heeft", zei Mihaylov.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53