221 zeeland Strandzonering werkt goed mits het 'Water op straat ook waterberging' t* "■illlHillllllllll' PZC vrijdag 31 juli 2009 Het strand op de Kop van Schouwen is verdeeld in zones. Boven: zone voor extreme sporten. Onder: het familiestrand. Het Schouwen-Duivelandse strand is enkele jaren gele den opgedeeld in verschil lende zones. Na een wat moeizame start lijkt het sys teem nu ingeburgerd. door Piet Kleemans Ieder z'n eigen plek geven, zonder dat de een de ander hindert. Dat was de achter liggende gedachte van de ge meente Schouwen-Duive- land toen besloten werd het strand in te delen in zones. Een zone voor extreme sporten, eentje voor gezinnen met kinde ren, natuurstrand voor de rustzoe- kers en naaktstrand voor de natu risten. Het werkt goed volgens strandpaviljoenhouder Rob Ram- eau, voorzitter van de Vereniging Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK). „En dat is maar goed ook. Strand- recreatie is heel belangrijk voor Schouwen-Duiveland. Tachtig pro cent van de vakantiegangers komt toch voor het strand. Dat is echt de kroon op de toeristische bele ving en dus iets waar je heel zui nig op moet zijn." Een van de vormen van 'zuinig zijn op' is de zonering. „Waar je wel voor op moet passen is dat het allemaal niet te star wordt. Wat dat betreft pleiten wij als strandpa viljoenhouders voor flexibiliteit. Wensen kunnen veranderen, nieu we trends kunnen opkomen. Daar moet je als recreatieondernemer op in kunnen spelen." Anno 2009 is dat volgens Rameau Uw advertentie in the picture in de Modebijlagen van september? Neem dan contact op met: Verkoopteam Zeeland, telefoon (0118) 434 070 E-mail: teamzeeland@bndestem-pzc.nl ook precies wat de strandpaviljoen houders gedaan hebben. „Dus krijg je een hippe strandtent voor het hippe publiek dat aan extreme strandsporten doet en een meer klassiek strandpaviljoen op het fa miliestrand. De regels verbonden aan de ver schillende strandzones zijn vol gens Rameau ondertussen genoeg zaam bekend. En worden volgens hem doorgaans ook redelijk nage leefd. „Daar maak ik me niet zo druk om. Waar ik me wel zorgen over maak is het duintoerisme. Het komt steeds vaker voor dat mensen de duinen ingaan. Niet al leen overdag, maar ook 's nachts. We hebben al een keer meege maakt dat er 's nachts een brandje was in de duinen. We hebben dat ook aangekaart bij de gemeente." Volgens Marcel van den Berge van de afdeling recreatie en bijzondere wenen van de gemeente Schou wen-Duiveland komen bij de ge meente weinig klachten binnen van strandgebruikers. „We hebben wat dat betreft wel de indruk dat de strandzonering goed werkt. Wat je wel tegenkomt is dat bijvoorbeeld mensen hun hond los laten lopen op een strandgedeelte waar dat verboden is. Mensen worden daar dan ook op aangesproken door onze contro leurs." Dat doen ook de vrijwilli gers van de Strandred- dingsbrigade Westerschou- wen. Voorzitter Charlotte Mar tens: „Je mag bijvoorbeeld alleen op bepaalde strandgedeeltes vliege ren. Het komt nog weieens voor dat er buiten die zones ook gevlie gerd wordt. Als wij dat zien spre ken we mensen daar op aan en 11 |m im meestal blijkt dat het geen kwade opzet is maar dat men het gewoon niet in de gaten had. Omgekeerd komt het voor dat mensen gaan lig gen zonnen in een gebied waar je ook mag stuntvliegeren. Daar ma ken we hen dan ook attent op." De reddingsbrigade stemt haar pa trouilles af op de verschillende soorten stranden. „Onze focus is en blijft de veilig heid van baders en zwemmers. Dat houdt in dat we intensief pa trouilleren bij de stukken familie- strand. In de zone voor extreme sporten houden we ook een oogje in het zeil, maar meer op afstand. Je wilt als redder sporters niet in de weg varen en het is ook niet de bedoeling dat kitesurfers ons als taxi gebruiken. De strandzonering is naar de stelli ge overtuiging van Martens aardig ingeburgerd „In het begin was er door Piet Kleemans zierikzee - 'Water op straat is ook een vorm van waterberging'. Dat antwoordt het Schouwen-Duive landse college van burgemeester en wethouders op vragen van de fractie van Alert! Alert! is bang dat als gevolg van de klimaatverandering het steeds va ker en heftiger zal regenen en dat de wateroverlast overeenkomstig toeneemt. De garantie dat ook bij heftige en langdurige regenval ie dereen op het eiland droge voeten houdt, is volgens het gemeentebe stuur echter niet te geven. 'We moeten ons er van bewust zijn dat in extreme situaties het rioolstelsel niet voldoende capaciteit heeft en er dus tijdelijk water op straat kan staan. Naast het rioolstelsel is dan de inrichting van de openbare ruimte van belang om waterover last te voorkomen'. Als voorbeeld noemt het college Oosterland. Naast riooltechnische oplossingen wordt daar ook het straatprofiel aangepast. 'Hierdoor kan tijdelijk water op straat staan zonder dat dit, zoals in het verleden is voorge komen, woningen binnen loopt'. Volgens het gemeentebestuur zijn er momenteel geen locaties waar bij overvloedige regenval zware overlast te verwachten valt. Of dat in de toekomst altijd zo blijft is vol gens het college onmogelijk te voorspellen. 'De klimaatscenario's lopen ver uiteen. Klimaatbesten digheid is nog geen eenduidig be grip'-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34