21 zeeland Politiek spel rond Opnamestop roept vragen op Barrekiezo PZC vrijdag WATERSCHAPPEN Oppositiepartijen voelen zich buitenspel gezet door De krant 5 weken voor 15 euro! vrijdag 31 juli 2009 iwzazmi&ams^si, •sme&Bssai&assBBez door Ondine van der Vleuten Sinds vorige week vrijdag heb ik vakantie. En mijn hersencellen ook. Op de eerste vrije avond lag ik languit te lezen in Exit Mundi (de vijftig beste scenario's voor het einde van de wereld). De index was fascinerend. Gaan wij straks allemaal dood door nanotechnolo- gie, robots, mini zwarte gaten, de Borg, zombies, massagekte, super onkruid of gammaflitsen? Net toen ik bedacht dat dit misschien juist géén ontspannende lectuur was, kreeg ik een por. „Hee", klonk het naast me. „Moet je die auto's zien. Dat was toch echt wel een goede tijd voor au to's, qua design." Ik keek naar de televisie en gelijk weer in het boek. „Mmmh. Welke film is dat eigenlijk? Shaft? Een of andere blaxploitation-fïlm?" „Jee. Dat heb je snel gezien. Hoe veel seconden keek je? Tien?", zei hij bewonderend. „Tien! Helemaal niet! Weet je wel hoe lang dat duurt, tien secon den? Hier, luister maar: één barre kiezo... twee barrekiezo...drie bar rekiezo..." „Wat nou, barrekiezo? Waar heb je het over?" „Eén barrekiezo is precies één se conde, als je het goed uitspreekt. Dus zo: één barrekiezo..." „Twee barrekiezo, drie barrekie zo... Ja hoor, zo ken ik er nog wel een paar. Nou, ik zal eens op mijn horloge kijken. Zie je wel, klopt niets van. Dan moet je het veel sneller zeggen. Eén bark'zo, twee bark'zo, drie bark'zo... En wat als iemand te snel of te langzaam telt, dan klopt het toch helemaal niet meer? Of als je boven de tien seconden komt? Nou?" Ik zuchtte bij zoveel onbegrip. „Nou, dan laat je gewoon een stuk je weg! Twaalf barkie, dertien bar- kie, veertien barkie...of honderd eenentwintig bar, honderd tweeëntwintig bar..." Hij keek nog steeds niet over tuigd, dus voegde ik snel toe: „Heb ik geleerd van een vriendin, toen ik acht was, en ze was hoog- intelligent en haar vader was le raar Latijn. En het komt uit de ruimtevaart. Voor als alle instru menten weigeren. Denk ik." Daar had hij niet van terug. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties; 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De zoektocht naar een tijdelijke dijkgraaf verdeelt de twee Zeeuwse waterschappen zowel onderling als intern. De twist gaat vooral over de procedure. Wie in 2011 na de fusie de ech te dijkgraaf moet worden, lijkt al vast te staan: scheidend gedepu teerde Toine Poppelaars. door Maurits Sep Vraag het hem op de man af en hij zwijgt. Het klopt dat Toine Poppelaars aan zijn laatste termijn bezig is als gedeputeerde. Maar of hij dijk graaf wil worden? Toch wordt zijn naam al jaren in verband gebracht met die functie. Op januari 2011 fuseren Water schap Zeeuwse Eilanden en Water schap Zeeuws-Vlaanderen tot wa terschap Zeeuwse Stromen. Dat jaar eindigt ook de ambtstermijn van Poppelaars. Hij kan dus mooi zijn werk voor de provincie afma ken en op een natuurlijk moment overstappen. Als CDA'er heeft hij ongetwijfeld een streepje voor bij het door boeren en confessionelen gedomineerde waterschap. Wat een eenvoudig optelsomme tje lijkt, zal het in de praktijk niet worden. Aan de benoeming van een dijkgraaf gaat een procedure vooraf die in de waterschapswet is vastgelegd. Maar in 2011 treedt een andere procedure in werking. Bin nen én tussen de waterschappen is onenigheid ontstaan over de vraag of je daarop kunt vooruitlo pen bij de benoeming van een tij delijke dijkgraaf die de overgang naar de fusie moet begeleiden. De dagelijkse besturen wilden dat graag, omdat ze dan zelf iemand mogen voordragen en laten benoe men door Gedeputeerde Staten. Oppositiepartijen in beide water schappen steken daar nu een stok je voor. „Ze proberen de bocht af te snijden, maar we moeten ge woon de wet volgen", stelt WD'er Jaap Huisman (WZE). „Wij horen hier als oppositie bij betrokken te worden", benadrukt Jikkie van der Giessen (Water Natuurlijk, WZE). In Zeeuws-Vlaanderen is het dage lijks bestuur al op zijn schreden te ruggekeerd na protesten van de op positie: dus toch de formele en meer tijdrovende weg van de be noeming door de minister. Zeeuw se Eilanden houdt beide opties nog open en overlegt volgende week met de fractievoorzitters, zegt dagelijks bestuurder Jaap Hoekman (SGP). Maar eigenlijk, geeft hij toe, moet WZE zich wel schikken nu Zeeuws-Vlaanderen al is teruggekrabbeld. Blijft de vraag waarom de dagelijk se besturen liever die andere proce- Procedures dijkgraaf De waterschapswet schrijft voor dat de algemene vergaderingen van de waterschappen een selectie commissie benoemen die sollicitan ten beoordeelt, een keuze maakt en de beste kandidaat voordraagt voor benoeming door de Kroon. In de praktijk doet de minister van Verkeer en Waterstaat dat. Vanaf 2011 mag het dagelijks be stuur van het waterschap een kan didaat voordragen bij het provincie bestuur, dat de dijkgraaf benoemt. dure wensten. Omdat die sneller is, legt Hoekman uit; niet om de oppositie buiten spel te zetten en de door henzelf meest gewenste dijkgraaf alvast binnen te loodsen. Feit is wel dat met het toetreden van politieke partijen tot de water schappen er veel meer politieke spelletjes worden gespeeld. De op positie voelde zich al buitenspel ge zet bij de vorming van het dage lijks bestuur van WZE én bij de keuze van voorzitters voor com missies. Nu dreigde dat naar hun gevoel weer te gebeuren. Oud-bestuurder Bert van de Hoef van WZE kan zich echter niet voorstellen dat het opzet was om op slinkse wijze Poppelaars bin nen te halen. „Zo dom zijn ze niet. Degene die opzet suggereert, is wellicht gefrustreerd omdat hij of zij zelf niet in het dagelijks bestuur zit." Van de Hoef hoort buiten die van Poppelaars wel meer namen van Zeeuwse politici noemen voor de post van dijkgraaf, maar wil ze niet in het openbaar herhalen. Wil hij zelf terugkeren dijkgraaf? „Ja, ik denk er wel eens over, want ik mis het waterschap wel." Wat Paul Weemaes (PvdA, WZV) betreft mag Poppelaars het best worden. „Maar als hij de ambitie heeft, moet hij zich nu ook mel den als interimmer." Politieke spelletjes zijn niet goed voor personen, weet Maarten Wat- tel, oud-bestuurder van WZE en voorzitter van het CDA in Veere. „Ik zou het niet fijn vinden als mijn naam steeds wordt genoemd. Hoe Toine dat vindt, weet ik niet. Ik heb het hem niet gevraagd." Volgens Hoekman maakt het niets uit dat Poppelaars' naam alom rondzingt. „Als hij de beste is, wordt hij het. Anders niet." Dijkgraaf Wim Gosselaar, Water schap Zeeuwse Eilanden, vertrekt per 1 maart 2010. Gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA), meest genoemd als toekom stig dijkgraaf van Zeeuwse Stromen. Dijkgraaf Wybe de Graaf, Water schap Zeeuws-Vlaanderen, vertrekt per 1 november 2009. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088-013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie r door Marcel Modde MIDDELBURG - De TWeede Kamer fractie van de SP wil via minister Ab Klink van Volksgezondheid op heldering over een tijdelijke opna mestop voor zwangere vrouwen in de ziekenhuizen van Goes en Vlis- singen. De SP heeft aanwijzingen dat het ziekteverzuim onder het personeel momenteel buitensporig hoog zou zijn en dat er daardoor problemen ontstaan met de invulling van werkroosters. Bij grote drukte zou de afdeling verloskunde onvol doende gekwalificeerd personeel op de been kunnen brengen. De Kamerleden Trix de Roos, Henk van Gerven en Marianne Langkamp zijn benieuwd of de mi nister en de Inspectie voor de Ge zondheidszorg weten van de opna mestop op 26 juni en het bijko mende advies om uit te wijken naar Terneuzen. De SP vraagt zich af of de veiligheid van patiënten in het geding is geweest en wat het ziekenhuis heeft gedaan om een adequate behandeling van zwange- ren in spoedsituaties te garande ren. Klink mag gelijk uitleggen wel ke stappen het kabinet inmiddels heeft ondernomen voor behoud van een volwaardig ziekenhuis, in clusief verloskunde, op Walche ren. Een motie van die strekking werd in april met algemene stem men door de Kamer aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2