IO De Canal Parade vaart morgen voor de veertiende keer door de Amsterdamse grachten. De optocht van bootjes trekt door een stad waar homo's zich in groten getale niet meer zo veilig voelen. Dat was vroeger anders. 'De angst is geen inbeelding.' vrijdag 31 juli 2009 Homogeweld De politie in Amsterdam noteerde vorig jaar 300 voorvallen van ge weld tegen homo's en lesbiennes. Over 2007 waren het er 231 Bij de incidenten in 2008 zaten 54 gevallen van fysiek geweld en 44 bedreigingen. Sinds 2007 worden politieagenten in de hoofdstad er extra op gewe zen dat ze bij aangiftes kunnen re gistreren dat geweld gebruikt is vanwege seksuele geaardheid van het slachtoffer. Sinds 2007 kan men met behulp van internet (www.hatecrimes.nl) makkelijker anoniem aangifte doen Aan de Canal Parade doen dit jaar 80 boten mee. Daar zit ook een 'Trouwboot' bij met vijf koppels die elk bestaan uit een Amerikaan en een Nederlander. Burgemeester Cohen verbindt hen tijdens de tocht in de echt. The Pink Police boot spoot water over het publiek heen, om af te koelen. Ministers Koenders (I) en Plasterk voeren vorig jaar ook mee. Geen mietje zijn, door John Jas D e Reguliersdwars straat kent, ook bui ten de weekeinden om, een grote 'ho modichtheid'. Voor het dansen ktrn je als gay onder meer naar Havana en Club Exit, loungen kan bij de April. En dan heb je nog Exit Café, bar ARC, Café 't Leeuwtje, de Reality Bar en Pub Soho. Op het terras van lunchroom Down town, ook al gesierd met de regen- boogvlag, zit Doran Mucha. Hij werkt een paar deuren verderop ach ter de bar in de Havana. „De beveili ging in de straat is best goed. De po litie komt vaak langs, de zaken let ten zelf goed op. Ik heb in de laatste twee jaar maar een stuk of vier inci denten gezien." Na enig nadenken weet hij wel van ten minste nog vier andere bedrei gingen van homo's. Bij nader inzien vindt hij dat toch veel. „Maar let vooral op als je in de Leid- sestraat komt (om de hoek - red.)", zegt Doran, „ofbinnendoor naar het Rembrandtplein loopt. Als er niet veel volk op straat is, loop je nog meer gevaar, vooral als je er an ders uitziet. Ik kwam laatst vier van die jonge gasten tegen die mijn pier cings zagen en mijn kale hoofd: scholden ze mij uit voor skinhead. Ik werd bedreigd, ze hadden het over kogels in de buik. Het zijn niet alleen homo's die ermee te maken krijgen." Een van de organisatoren van Gay Pride, Hugo Braakhuis werd vorige week op het Rembrandtplein in el kaar geslagen door een groep van ze ven jongeren toen hij zoenend af scheid nam van een vriend. Carlos Steeves is er nog vol van. Aan de koffie in de April vertelt hij hoe zijn vrienden hem belden met het nieuws. „Braakhuis is jarenlang eigenaar ge weest van de Montmartre, een kroeg in de Halve Maansteeg. De sfeer was daar altijd zo gemoedelijk, in die buurt maakte ik nooit verve lende dingen mee. Nu gebeurt zo iets, in Amsterdam!" Steeves woont er al 20 jaar. Hij komt uit een 'benauwde' provincie stad ('schrijf maar niet op welke') en vestigde zich in de grachtengor del omdat hij vrijelijk homo wilde zijn. Decennialang was Amsterdam de Gay Capital van Europa. „Nu niet meer hoor. Ik weet dat het negatieve beeld versterkt wordt door de media. Maar kom op! Dat de halve homoscene hier met angst rondloopt, is geen inbeelding. Ik werd vorige week in het Vondel park voor 'kuthomo' uitgescholden door een paar types." 'Bijna zeker dat volgend jaar een boot met Marokkanen meedoet' In de tijd dat Amsterdam voor ho mo's nog het toonbeeld van veilig heid was, bedacht Siep de Haan de Gay Pride, het culturele festival met sportevenementen en de botenpara- de. De bedoeling was de homo en de lesbo een gevoel van trots te ge ven, om hen zelfverzekerder te ma ken. En daar hoorde anno 1996 ook extravagantie op de grachten bij in de vorm van Canal Pride. Lang niet iedereen in de doelgroep was ge charmeerd. Glitter, gecombineerd met blote billen, dildo's, seksueel ge tinte dansjes. Was dat niet vooral een bevestiging van het vooroordeel dat de buitenwacht had? „Maar het was altijd met vette knipoog", zegt De Haan. „De uitbundigheid was een uiting van onze homo-emanci patie. We wilden er vooral ook een feestje van maken." Hoewel de parade veel braver lijkt dan in de beginjaren, is de kritiek over de grote focus op de hedonisti sche, extraverte homo en lesbo ge bleven. Het bereiken van meer tole rantie en minder geweld door 'nor maler' gedrag wordt ter discussie ge steld. „Waarom zouden we de extravagan tie verbergen? Dat is óók deel van de homogemeenschap. Dat móet juist zichtbaar zijn", zegt Frank van Dalen. De voormalige voorzitter van het COC (belangenvereniging voor homoseksuelen) is zich zeer bewust van het gevoel van onbeha gen onder homo's. „Ik ben ook veel minder onbevan gen als ik in de Leidsestraat een jon gen wil zoenen. Ik vraag mezelf af Zaterdag wordt in de binnenstad van Amsterdam de jaarlijkse Gay Pride gehouden. Dit jaar vaart er ook een 'veiligheidsb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10