Verdiepen Schelde uitgesteld TURKIJE 8 en 9 30 en 31 reinigen wapens verder Te veel onzekerheid over schade voor natuur in Westerschelde en Saeftinghe Varken aan de barbecue Leukemie na 'Blauwe kleurstof uit M&M's kan rugletstel genezen' KRAS Makkelijker naar de kantonrechter door ruimere bevoegdheid WOENSDAG 29 juli 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 251e jaargang nr. 1 Legende van kristallen schedels gaat in rook op - los nummer 1,50, zaterdag 2,20 Stadsfestival van Lokeren RIB-adventure: kick op het water U Zwerven door een maïsdoolhof DEN HELDER - Acht (ex-)militairen die vroeger met het wapenschoon maakmiddel PX-io hebben ge werkt, lijden aan leukemie. Dat heeft Defensie gisteren gezegd op grond van de inmiddels 122 bin nengekomen schadeclaims. Defensie erkende in juni dat het benzeenhoudende PX-10 leukemie kan veroorzaken. Er was al één ge val bekend, van een man die vroe ger veel met het middel had ge werkt en nu zwaar ziek is. De afge lopen tijd meldden zich nog zeven (ex-)medewerkers met leukemie. PX-10 werd op schepen gebruikt bij het onderhoud van grote wa pens, zoals torpedobuizen. ^BH5Q23- Hl Op fietsgebied valt er in Zeeland niet veel te verbeteren zie pagina 2 en 3 reageer op www.pzc.nl UW reacties: 361 Kat verjagen met geluidsgolven is diervriendelijk eens^mHBHHI 70% Zeeland: 2, 3, 17 t/m 23; Binnenland: 4, 5; Buitenland: 6, 7; Beurs: 10; Economie: 11; Meningen: 13; Weer: 14; Strips: 15; Cultuur: 25; Sport: 27 t/m 29; Televisie: 30, 31. Bijlage: Zomerkrant. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 -013 99 10 711688 555530 WALCHEREN De verdieping van de Wester schelde gaat voorlopig niet door. Er is te veel onzekerheid over de gevolgen voor de na tuur, vindt de Raad van State. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De derde verdieping en verruiming van de Westerschel de gaat voorlopig niet door. Dat heeft de Raad van State gisteren besloten. Het is volgens de hoogste bestuurs rechter onzeker of het baggeren onherstelbare schade toebrengt aan de natuur in de Westerschelde en Saeftinghe. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de Vogelbescherming maakten bezwaar tegen de vergun ning die staatssecretaris Tineke Huizinga (CU, Verkeer en Water staat) in april verleende. „We zijn heel tevreden met deze uitspraak", zegt Gijs van Zonne veld van de ZMF. „Er is een belang rijk signaal afgegeven dat je niet lichtzinnig met de natuur in het gebied om kunt springen. Er is meer duidelijkheid nodig over de effecten van zo'n enorme in greep." Volgens het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit hebben de baggerwerkzaamheden invloed op 43 hectare natuurge bied, wat neerkomt op 0,7 procent van de totale oppervlakte ondiep natuurgebied in de Westerschelde. Het ministerie beraadt zich nu op verdere maatregelen en betere on derbouwing van de argumenten, zegt een woordvoerster. De verdieping van de Westerschel de moet ertoe leiden dat de haven van Antwerpen beter bereikbaar wordt voor grote schepen. Het ha venbedrijf van de gemeente Ant werpen dringt er bij de Nederland se regering op aan om te zorgen dat de verdieping alsnog doorgaat. Havenschepen Marc van Peel vreest voor de concurrentiekracht van de Antwerpse haven. „Indi rect staan 180.000 banen op de hel ling." Aan het eind van het jaar neemt de Raad van State een definitieve beslissing over de verdieping van de Westerschelde. pagina 3: commentaar FLERINCEN - Een varken van een biologisch varkensbedrijf in het Fleringen (Twente) krijgt een diervriendelijke barbecue aangeboden van stichting Wakker Dier. De varkens kregen gisteren spiesen van geroosterde maïskol ven, gepofte aardappel, appels en cakejes. Wakker Dier vraagt met de bar becue aandacht voor het feit dat 98 procent van de Nederlandse varkens nooit buiten komt. foto Rick Nederstigt/ANP WASHINGTON - De blauwe kleur stof die in M8cM's zit, kan moge lijk schade aan het ruggenmerg ge nezen. Amerikaanse onderzoekers spoten de stof in bij muizen met rugletsel, waarna de dieren weer konden lopen. Het nadeel was dat de dieren mank bleven en tijdelijk blauw kleurden. Dat meldde CNN gisteren op basis van een onder zoek van de Universiteit van Ro chester. Muizen die niet ingespo ten werden met het zogeheten Bril liant Blue G, herstelden niet. - In toerist waarom zou je meer betalen In augustus extra voordelig vanaf Düsseldorf! 5-sterren hotel ultra all inclusive www.kras.nl/77579

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1