binnenland 15 te laks 'We blijven strijden voor abortusboot' Oerlemans filmt 'Octomom' Sll- *--• SCs;£Li Veilig op het web STRAFBAAR Boot vaart niet meer uit Agenten gewond na achtervolging SP: afscheidsborrels moeten goedkoper Boze man plast door brievenbus van buren Grootste kermis drukker dan ooit AlVD-medewerkster ontkent lekken Ouders mishandelen kind op straat maandag 27 juli 2009 - ■:- - -W -v:rvTA. Zwarte Cross. Van de bekende vier B's (brommers, boeren, bier en blub ber) ontbrak gisteren de laatste. Bij gebrek aan regen moesten de be- voerder die niet kan verklaren waarom Nederlanders het gevaar van cybercrime niet serieus ne men. Het ministerie hoopt burgers via televisie- en radiocommercials en online-advertenties meer be wust te maken van de gevaren van internetgebruik. Govcert verwacht dat internetcri minaliteit de komende jaren toe neemt, omdat steeds meer men sen ook op hun mobiele telefoon internetten. Zij zijn daardoor va ker online en laten meer gevoelige informatie op het web achter. 15 procent van de huishoudens zou inmiddels mobiel internetten. zoekers het zonder het geliefde moddergooien stellen. foto Jan van den Brink Zorg ervoor dat je firewall altijd staat ingeschakeld en laat je virus scan zichzelf automatisch updaten. Denk na over informatie die je op het internet zet. Criminelen zijn be dreven in het combineren van ge gevens. Hierdoor kunnen ze rela tief gemakkelijk met jouw identi teit aan de haal. Als je foto's vanaf je vakantieadres mailt, zorg dan dat er niet op je Hy- ves-, Facebook- of Twitterpagina is te lezen dat je de komende dagen in het buitenland bent. Een inbre ker weet dan waar hij moet zijn. Bedenk dat je informatie die je op het internet hebt geplaatst, er niet makkelijk weer vanaf krijgt. Bron: ministerie van Justitie De acht jaar durende reis van de abortusboot lijkt ten einde. Door nieuwe regelge ving in Nederland kan Wo men on Waves vrouwen niet langer helpen. door Annemieke Kooper Women on Waves zet zich wereldwijd in voor het recht op zwangerschapsafbre king. De abortuspil die op de boot van de organisatie werd uitge deeld, mag alleen nog worden ver strekt in speciale klinieken. De abortusboot hoort daar niet bij. Toch geeft Rebecca Gomperts, arts en oprichtster van Women on Wa ves (42) niet op. Wat is er aan de hand? „Overal waar we komen, huren we een boot. Daarop kunnen vrou wen terecht die tot zestien dagen overtijd zijn en hun zwangerschap willen afbreken. Zij kunnen een abortuspil halen. Omdat wij deze behandeling ook buiten Neder land mochten uitvoeren, waren de vrouwen die met ons meevoeren niet strafbaar. Ook al woonden ze in een land waar abortus wel is verboden. Door strengere regels kunnen zij, maar ook onze mede werkers, straks waarschijnlijk wor den vervolgd. Dat kunnen we niet riskeren. Daarom hebben wij rei zen naar Nicaragua, Chili en Brazi lië afgelast. Eerst moet duidelijk zijn wat wel en niet mag." Hoe erg is dat? „Van de 46 miljoen abortussen die jaarlijks worden uitgevoerd, ge beurt ongeveer de helft op illegale en onveilige wijze. 70.000 vrou wen per jaar gaan zelfs dood om dat ze een breinaald gebruiken om hun vrucht eruit te krijgen. Ande ren komen in de gevangenis. 220.000 kinderen raken daardoor moederloos. Onmenselijk, vind ik. Het aantal vrouwen dat wij daad werkelijk op een boot kunnen hel pen, is klein. Het is vooral symbo lisch en het gaat vooral om de dis cussie die we op gang hebben kun nen brengen en om het feit dat we vrouwen informatie kunnen ge ven over de relatief veilige abortus pil. Velen weten niet dat zo'n pil bestaat en dat deze in de meeste landen gewoon verkrijgbaar is." Wat zegt dit 'verbod' over Neder land? „Dat hier de weerstand tegen abor tus groter wordt, ook binnen het kabinet. De antiabortushouding past helemaal in de agenda van het CDA en de Christenunie, maar dat gaat ten koste van vrou wen. Als iemand een abortus wil ondergaan, kan ze het beter veilig doen. En daarom zijn wij er." Daar denken veel mensen anders over. Die zullen nu een gat in de lucht springen. „Die springen te vroeg! Overal heb ben we te maken met antiabortus bewegingen. In Portugal konden we niet komen omdat oorlogssche pen ons tegenhielden. In Polen wa ren er veel agressieve jongeman nen die ons het werk moeilijk maakten. De vrouwen die we wil den helpen, moesten daar zelfs met hoofddoeken en zonnebrillen aan boord. Dat we nu niet met de boot op pad kunnen, betekent niet dat wij zijn uitgevochten. Wij bekijken of we juridische stappen kunnen ondernemen zodat we wel kunnen doorgaan met ons werk. De strijd is niet ten einde." door onze correspondent Frank Hendrickx De omstreden achtling. WASHINGTON - De Nederlandse te levisieproducent Reinout Oerle mans gaat een realityshow maken rond de in de VS verafschuwde moeder van een achtling, Nadya Suleman, beter bekend onder haar tabloidnaam 'Octomom'. Oerle mans betaalt 250 dollar per kind per filmdag, naar schatting een kwart miljoen in drie jaar tijd. De deal leidt tot weerzin in Amerika. „Hebben we nog niet genoeg gele den?", aldus het weekblad Time. Een rechter moet nog oordelen of het contract tussen Oerlemans en Suleman door de beugel kan. Er lo pen nu al aanklachten tegen de werkloze 'Octomom' omdat ze haar kroost zou gebruiken voor 'kinderarbeid' door geld te vragen voor videofilms. In totaal heeft Suleman veertien kinderen, jonger dan 7 jaar, alle maal verkregen via kunstmatige be vruchting. Ze woont met haar kin deren en moeder in een drieka merwoning. Een deel van haar ar beidsongeschiktheidsuitkering zou ze hebben gebruikt voor de in- vitrofertilisatie (ivf) die resulteer de in de geboorte van de achtling in januari. Suleman is sindsdien de hoofdrol speelster in een soap die zelfs de meest tolerante Amerikanen met afschuw vervult. Alle familieleden en kennissen van Suleman zijn in middels op televisie geweest, van programma's als Oprah Winfrey tot Dr. Phil. Meerdere betrokkenen hebben vra gen gesteld over de geestelijke ver mogens van de moeder. Het opinieblad Newsweek verge leek Suleman met 'Dr. Franken stein': „Uit op roem en bekend heid ten koste van alles." Weekblad Time meent dat Oerle mans met 'de gekmakende Octo mom' vooral een buitenlands pu bliek op^ het oog heeft. „Er is een robuuste markt die er van geniet gekke Amerikanen te zien." De realityshow zal in eerste instan tie op de Britse televisie te zien zijn. Het is onbekend of Ameri kaanse zenders interesse hebben. ROTTERDAM Twee politieagenten zijn gisteren gewond geraakt in Rotterdam tij dens een achtervolging. Een van hen liep een slagaderlijke bloeding op toen hij door een ruit viel. Een bestuurder negeerde bij een alco holcontrole een stopteken. De ach tervolging eindigde in een botsing tussen de auto en een burgervoer tuig met een andere agent Hij raak te gewond aan zijn schouder. HAARLEM De Statenfractie van de Socialis tische Partij in Noord-Holland wil dat afscheidsborrels van vertrek kende bestuurders voortaan maxi maal 1.000 euro kosten. Dat staat in een voorstel dat de SP-fractie van daag indient. Scheidende regionale bestuurders mogen onder de huidi ge regeling vele duizenden euro's aan gemeenschapsgeld spenderen aan hun afscheidsreceptie. HELMOND Een 29-jarige man uit Helmond was zaterdag zo boos op zijn 21-jari- ge buurvrouw dat hij door haar brievenbus plaste. Blijkbaar was zijn woede daarna nog steeds niet bekoeld, want enkele uren later gooide hij ook nog een steen door haar raam. De politie hield hem diezelfde avond aan. De buren had den al langer onenigheid met el kaar. Waarover is onbekend. TILBURG Met zeker 1,4 miljoen bezoekers heeft de kermis in Tilburg het drukste jaar ooit beleefd. De ge meente denkt dat de drukte is te verklaren door het goede weer. Het was negen van de tien dagen droog op de grootste kermis van de Bene lux. Bezoekers besteedden vermoe delijk wel wat minder, maar de om zetten waren desondanks goed, al dus de twee grote kermisbonden. AMSTERDAM De medewerkster van de geheime dienst AIVD die is opgepakt voor het lekken van staatsgeheimen, ont kent. Ook zou de 39-jarige vrouw uit Voorburg geen staatsgeheime gegevens hebben verkocht of mee naar huis hebben genomen, aldus haar raadsman H. van Kregten. De vrouw werd op 18 juni samen met haar partner, een oud-medewerker van de AIVD, aangehouden. CUIJK De politie heeft vrijdagavond een 46-jarige vrouw en een 47-jarige man uit Cuijk aangehouden voor mishandeling van hun 9-jarige dochter. Een getuige zag dat de ouders, vermoedelijk onder in vloed van alcohol, hun kind op straat sloegen. De getuige waar schuwde de politie, die de ouders inrekende. Het kind is voorlopig bij oma ondergebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5