in de huisvesting van jonge mensen zeeland 113 Iedereen heeft belang bij Jongerenhuis Goes Tijd dringt voor asiel De goedkoopste autoverzekering BenZeker van Nederland? Pop aan Zee trekt ondanks zon en veel muziek weinig mensen Boot in nood op Grevelingenmeer maandag 27 juli 2009 De voorziening in Goes is voor jongeren tussen 18 en 23 jaar uit de Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duiveland. 'Het is ook moeilijk: je verandert van school, moet zelfstandig wonen en denkt dat je heel wat hebt met zeshonderd euro in de maand' Op veel plaatsen is het een succes: de foyer de jeunesse, huizen waar jongeren zelf standigheidstraining krij gen. In Goes wordt het net ietsje breder aangepakt. door Mieke van der Jagt Het echte plan is pas voor 2012. Dan kan het woonzorgcom plex pas klaar zijn, dat op de hoek van de Westhavendijk en de Ringbaan in Goes wordt gebouwd. Op de plek waar vroeger de gasfabriek stond, komen, tamelijk revolutio nair, ouderen en jongeren te wo nen in één complex. Allerhande soorten zorg en begeleiding zijn er direct bij de hand. In die nieuwe formule heeft niet iedereen evenveel zorg en begelei ding nodig. Van de ouderen valt te verwachten dat er in de loop der tijd wat meer vraag komt, van de jongeren juist minder, want het is de bedoeling dat ze zelfstandig le ren worden. Het Jongerenhuis, dat deel wordt van het woonzorgcom plex, krijgt 45 zelfstandige wonin gen voor jongeren: studio's met een eigen keuken, badkamer en energiemeter. Naar schatting vijftien studio's zul len worden bewoond door jonge ren uit de Oosterschelderegio tus sen 18 en 23 jaar, die een steuntje nodig hebben om het snel verande rende leven op orde te krijgen. AZZ gaat dat steuntje bieden. Er komt plaats voor vijftien jongeren die een mbo-opleiding bij het ROC volgen en op kamers moeten AZZ gaat bieden is op de Bevelan den zo veel behoefte, dat de jeugd- hulpverleners eigenlijk niet tot 2012 willen wachten. Mourijn Lou- rier-van 't Hof die het project in Goes gaat leiden, is daarom heel ge lukkig met het voorschotje dat op het project wordt genomen: negen tijdelijke woningen voor zelfstan digheidstraining in een complexje van tien zogenaamde spaceboxen. Dat zijn containers met voor en achter een pui, die ze het aanzien van een flatje geeft. De spaceboxen hebben 24 vierkante meter vloer oppervlak met een open keuken tje en een badkamer. Negen zelfstandige woningen en een ruimte voor trainingen in containers die op flatjes lijken. en de rest is bedoeld voor korte verblijven: jongeren die even thuis weg moeten, die stage lopen in Goes of om een andere reden snel onderdak zoeken. De ondersteuning van AZZ is voor alle jongeren die er komen te wo nen toegankelijk en met de plaat sen kan tussen doelgroepen ge schoven worden. Aan de jongerenhuisvesting die „Op de Westhavendijk komen er vijf naast elkaar en vijf er boven op, met het uitzicht op de weg. Aan de kanaalkant zitten de voor deuren en een stalen trappenhuis. Een van de onderste doet dienst als kantoor en als ruimte voor trai ningen. Volgende maand kunnen de jongeren er al in en in septem ber houden we een officiële ope ning." AZZ heeft in Vlissingen al erva ring opgedaan met een foyer de jeunesse en het blijkt wonderwel te werken. Jan Riemens heeft er in een paar jaar tijd al veertig jonge ren een stabiele start zien maken. „Het is ook niet makkelijk: je ver andert van school, gaat werken, moet op jezelf gaan wonen en je denkt dat je heel wat hebt met een toelage van zo'n zeshonderd euro in de maand of een loontje. Maar het is natuurlijk zo op en je kunt zeker niet altijd pizza's eten. Je ziet bij die gasten dat het eerste wat fout gaat, is dat ze de huur niet kunnen betalen. Wat wij hen wil len leren is rondkomen, zorgen dat er fatsoenlijk gegeten wordt en dat school of werk niet worden veronachtzaamd." Het zal, denkt Mourijn Lourier, best eens gebeuren dat er gezamen lijk in het kantoor gekookt en gege ten wordt, maar de ruimte is dui delijk bedoeld voor trainingen en niet als gaarkeuken. AZZ kijkt goed naar de eerste instroom, zo dat jongeren in verschillende sta dia op weg naar volwassenheid, bij elkaar komen te zitten. Want dat is de kracht van het jongeren huis. Dat ze van elkaar leren. Waar en wanneer gaat het fout? Dat is wat in stellingen zich afvra gen, die te maken krijgen met over last, schooluitval, wanbetaling en andere problemen, die opvallend vaak bij jongvolwassenen worden geconstateerd. Het antwoord luidt vaak: ergens op de grens tussen puberteit en volwassenheid. Precies op het mo ment dat er heel veel verandert in een jong leven. Jongeren verande ren van school, gaan op zichzelf wonen en krijgen een eigen inko men. Wie dat alles zonder steun van ouders of familie kan combine ren tot iets wat geen grote chaos mag heten, kan gerust voor bril jant worden versleten. De meesten hebben daar hard steun bij nodig. Reden voor een reeks van instellin gen om de handen ineen te slaan voor de bouw van een Jongeren huis. De wooncorporatie RWS doet mee om goede huurders te kweken, Agogische Zorgcentra Zee land (AZZ) omdat jongeren elkaar vele malen makkelijker opvoeden dan hulpverleners, de gemeente Goes ziet alle inwoners, ook jonge ren en ook die uit de rest van de Oosterschelderegio, graag slagen in het leven. Het ROC wil er alles aan doen om mbo-studenten in een stabiele omgeving te weten. Dan is er nog het regionaal meld punt RMC, dat liefst zo weinig mo gelijk spijbelaars en schoolverlaters opvangt. Wie het meeste baat heb ben bij een jongerenhuis, zijn na tuurlijk de jongeren zelf De plaats waar de spaceboxen komen te staan. De fietsenstalling staat er al en de nutsvoorzieningen liggen klaar. foto Willem Mieras brouwersdam - Onder bijna per fecte omstandigheden traden zater dag verschillende bands op aan de Noordzeekant van de Brouwers- dam tijdens een zomermiddagcon cert. Het festivalletje was het eer ste in een korte reeks, georgani seerd door poppunt Zeeland on der de naam Pop aan Zee. Hoewel het 's middags redelijk druk was op het strand, viel de pu blieke belangstelling bij de speciale Pop aan Zee-tent wat tegen. Niet zoveel mensen namen de moeite te gaan kijken. Vanmiddag vanaf 16.00 uur gaat Pop aan Zee voor het laatst van start met optredens bij De Roompot in Kamperland. middelburg - Als niet snel wordt begonnen met de bouw van een dierenasiel in Vlissingen, komt Walcheren zonder asiel te zitten. De plannen voor nieuwbouw aan de Poortersweg zijn er wel, maar er ziet geen schot in. Het asiel in Middelburg, dat sinds de sluiting van de voorziening aan de Vlissing- se Langeleenweg alle Walcherse dieren opvangt, moet volgend jaar wijken voor de aanleg van de N57. De stichting Dieren in Nood heeft bij het Vlissingse gemeentebestuur aangedrongen op haast, omdat te laat ingrijpen een groot probleem zou veroorzaken. Op Walcheren zijn veel vrijwilligers in het asiel ac tief en de voorziening in Goes is niet op meer dieren berekend. den osse - De KNRM is zondag middag uitgevaren voor een boot met motorstoring op het Grevelin genmeer. Het zeiljacht Solveig met aan boord twee personen en een hond had te kampen met een ka potte brandstofpomp. Redding boot Baron van Lynden nam het schip op sleeptouw en bracht het naar Den Osse voor reparatie. BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57