Ongeval Massa voer voor discussie Hamilton profiteert van trage Hungaroring 40 FORMULE 1 Braziliaan is tweede slachtoffer binnen een week van een bizar raceongeluk Renault mag niet meedoen aan CP in Valencia Schumacher-gerucht snel uit de wereld maandag 27 juli 2009 De toestand van de Braziliaan Felipe Massa was gisteravond stabiel. Hij werd zaterdag van wege zwaar hoofdletsel geope reerd nadat hij een losgescho ten auto-onderdeel tegen zijn hoofd kreeg en in een banden stapel crashte. door Paul Zweverink BOEDAPEST - Het drama rond Mas sa bleef als een donkere wolk bo ven het raceweekeinde hangen. De Braziliaan was zaterdagmiddag be zig met zijn laatste ronde tijdens de tweede kwalificatiereeks, toen een losgeslagen veer uit de auto van Rubens Barrichello hem raak te. De veer, een stukje metaal van ongeveer één kilogram, sloeg met De veer die Felipe Massa met een snelheid van 230 kilometer per uur tegen zijn helm kreeg. BOEDAPEST - De FIA heeft Renault geschorst voor de eerstkomende Formule i-race, de Grand Prix van Europa op 23 augustus in Valencia. De renstal heeft gisteren tijdens de GP van Hongarije de veiligheidsre gels overtreden, aldus de interna tionale autosportfederatie. Renault-coureur Fernando Alonso verloor in de veertiende ronde eerst een wieldop en daarna ook zijn rechterwiel. De Spanjaard, die vanaf poleposition was vertrok ken, keerde op drie wielen terug naar de pits. Een paar ronden later moest hij alsnog opgeven vanwege een defect aan de benzinepomp. De schorsing geldt ook voor zijn Braziliaanse teamgenoot Nelsinho Piquet. Renault heeft meteen be zwaar aangetekend tegen de straf een snelheid van 230 kilometer per uur tegen de linkerkant van zijn helm. Massa raakte hierdoor buiten bewustzijn en reed vervol gens stuurloos vol in de bandensta pel. Per helikopter werd de door de art sen uit zijn auto gehaalde Brazili aan naar het AEK-ziekenhuis van Boedapest vervoerd. Hij was intus sen bij bewustzijn gekomen, maar kreeg een verdovingsmiddel toege diend tegen de pijn en de angst. In het ziekenhuis werd behalve een hersenschudding ook een fractuur van de schedel boven de linkeroog kas geconstateerd. Uit voorzorg werd Massa na de operatie gedu rende de nacht in de coma gehou den. De geschrokken Barrichello bezocht zijn landgenoot samen met Ana Rafaela Massa, de zus van de ongelukkige Ferrari-rijder. Vandaag vliegen vader Luis Anto nio en moeder Ana naar Boeda pest om hun zoon bij te staan. Het incident deed ieders gedach ten een week terug gaan. Toen ver loor Harry Surtees (zoon van de befaamde Fi-rijder lohn Surtees) het leven op Brands Hatch toen hij tijdens zijn race in de Formule 2 door een losgeslagen band van een voor hem rijdende coureur ge raakt werd. Dus riep Barrichello om extra veiligheidsmaatregelen. „Dit soort ongelukken moeten we heel goed analyseren en we moe ten er maatregelen tegen nemen", aldus Barrichello. In soortgelijke termen liet wed strijdleider Charley Whiting van de FIA zich uit. „We hebben de laatste jaren veel gedaan om de vei ligheid van de coureurs, stewards en publiek te verbeteren, maar mis schien moeten we nog meer stap pen nemen." Waarbij gedacht wordt aan een soort kooiconstruc tie of een gesloten cockpit om de nu in de open lucht zittende rij ders tegen rondvliegende voorwer pen te beschermen. Anderen laten zich wat neutraler uit. „We moeten nu niet te over spannen gaan reageren op dit ver velende incident", zei Ross Brawn. De teamleider van Brawn GP wijst op de gevaren die een dichte cock pit met zich mee kan brengen. „Dan krijg je weer problemen om snel bij een rijder te komen en hem te helpen bij crashes. We moeten alles zeker bekijken, maar geen overhaaste en onverstandige dingen doen." BOEDAPEST - De opwinding op de Hungaroring duur de maar kort op de zondagochtend na het ernstige ongeluk van Felipe Massa daags ervoor. Vanuit het kamp van Ferrari klonk opeens de naam van Michael Schumacher. De zevenvoudig wereldkampioen zou de mogelijke vervanger zijn voor Massa, die voorlopig als gevolg van zijn ernstige verwondingen geen races zal rijden. Het tegenbericht kwam echter snel. Niet uit de mond van 'Schumi' zelf, maar van zijn mana ger Willi Weber. „Er is geen sprake van dat Michael weer gaat racen in de Formule 1", zei Weber. „Alle berichten hierover zijn onzinnig. Ferrari heeft in testrijders Mare Gene en Luca Badoer prima vervangers." door Paul Zweverink BOEDAPEST - Het was op de Hunga roring even de wereld op zijn kop. Uitgerekend de dit seizoen falende teams McLaren en Ferrari beste gen de plekken één en twee op het podium. Lewis Hamilton moest er weer aan wennen: hij won zijn eerste race van dit sei zoen nadat China 2008 zijn laatste zege was geweest. „Het voelt heel goed hier weer eens te zitten", zei de Britse regerend wereldkampi oen na afloop tijdens de gebruike lijke persbijeenkomst voor de top-3 rijders. Of de zege van Hamilton een door braak voor hem en McLaren is, valt echter te bezien. Eind mei ver telde teamchef Martin Whitmarsh tijdens een bijeenkomst op het thuishome van McLaren in Wo king, dat het team dit seizoen al leen in staat zal zijn op de trage cir cuits mee te spelen. En de Hunga roring is zo'n circuit. Met weinig lange rechte stukken en veel krap pe en soms ver doordraaiende bochten kan eigenlijk nergens echt snelheid gemaakt worden. Een kolfje naar de hand van Hamilton en juist in het nadeel van bijvoor beeld Red Bull en Brawn GP, die de snelle circuits prefereren. Ha milton toonde zich het gehele weekeinde al als een vis in dit tra ge Hongaarse water te voelen. Hij was vrijdag al de snelste bij de vrije trainingen en pakte zaterdag plek vier bij de kwalificatie. Daar was Fernando Alonso de snelste, maar de Spaanse Renaült-rijder had toen nauwelijks brandstof aan boord. Alonso verknalde het overi gens nadat zijn team bij zijn snelle pitstop de rechtervoorband on zorgvuldig had gemonteerd, zodat die er een halve ronde later af vloog en Alonso zijn race moest staken. Terug naar Hamilton. „Ik hoop dar dit het begin is van ons definitieve herstel", zei hij. „We werken hard en komen van ver. En we verbete ren van race naar race." Hoop om nog een rol van betekenis te spe len in de titelstrijd heeft Hamilton niet meer. „Maar wellicht kunnen we nog wat races winnen." Ook bij Ferrari heerste enige tevre denheid na hun zwarte zaterdag. 'Forza Felipe! Siamo con te' had den de stewards op een groot bord laten zetten. 'Kom op Felipe, we staan achter je'. De immer onder koelde Fin Kimi Raikkönen kwam slechts met een paar woorden naar buiten over zijn ongelukkige teamgenoot, maar hij reed wel een degelijke race. Ook hij putte daar hoop uit. „We moeten hopen dat dit de aanzet is tot een structurele verbetering, wellicht hebben we de aansluiting met de top nu ge vonden." Wat echter steeds onduidelijker wordt, is wie nu eigenlijk de top vormt in dit op zich spannende seizoen. Het racejaar 2009 begon met een welhaast wurgende supre matie van Brawn GP en niets leek de wereldtitel van de vijf keer win nende Jenson Button in de weg te staan. Maar nu de andere teams de problemen rond de diffuser en de daarbij behorende aërodynamica en balans hebben opgelost, liggen de verhoudingen heel wat gecom pliceerder. Felipe Massa wordt door artsen uit zijn gecrashte bolide gedragen. De Braziliaan werd vervolgens per helikopter naar het ziekenhuis gebracht. foto Tamas Kovacs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42