301 sport Jonkies schudden Veldhuis wakker Ook wereldrecords voor Pellegrini en Biedermann WK ZWEMMEN Viertal Veldhuis, Heemskerk, Dekker en Kromowidjojo voltooit trilogie. Voormalig bokser doodgeschoten- Ajax eindigt eigen toernooi als tweede Amerikaans succes in het beachvolleybal Stefan van Dijk draagt leiderstrui Wallonië Mijlpaal Veldhuis Chardon opnieuw vierspankampioen Basketballers Oranje laatste in Hongarije maandag 27 juli 2009 ROME - Federica Pellegrini heeft zondag voor eigen publiek geheel aan de verwachtingen voldaan. De Italiaanse zwemster werd in Rome wereldkampioene op de 400 me ter vrije slag en verbeterde haar ei gen wereldrecord tot 3.59,15. Tot dusver was geen vrouw op dit nummer binnen de 4 minuten ge bleven. Vorige maand had Pellegri ni in Pescara met 4.00,41 al laten zien dat het slechten van de barriè re een kwestie van tijd zou zijn. De Italiaanse bleef in de finale Jo anne Jackson (4.00,60) en Rebecca Adlington (4.00,79) voor. De Brit sen zwommen overigens niet in een supersnel badpak van polyu- rethaan. Ze beschouwen dat als 'materiaaldoping'. Ook de Duitser Paul Biedermann behaalde met een wereldrecord de wereldtitel op de 400 meter vrije slag. Hij bereikte na 3.40,07 de finish en dook daarmee 0,01 seconde onder de oude mon diale toptijd van Ian Thorpe (uit 2002). Biedermann bleef de Tune siër Oussama Mellouli (3.41,11) en de Chinees Zhang Lin (3.41,35) voor. Op de 4x100 vrij pakte de Verenig de Staten het goud. Het kwartet Phelps, Lochte, Grevers en Adrian klokte een tijd van 3.09,21. Rus land eindigde op de tweede plaats in 3.09,52. Het brons was voor Frankrijk dat in 3.09,89 finishte. Er viel naast het estafettegoud voor de Oranjevrouwen nog een Nederlands succes te noteren. Tij dens de swim-off voor een plek in de finale van de 100 meter vlin ders haalde Marleen Veldhuis het van haar Chinese opponente Zhou Yafei. Vlak na haar huldiging won Veldhuis in 57,38 seconden. De Chinese kwam tot 57,62. ATLANTA De voormalige bokser Vernon For rest (38) is zaterdag bij een roofoverval doodgeschoten. Vol gens de politie van Atlanta werd de oud-wereldkampioen in het zwaarweltergewicht (WBC) door verscheidene kogels in de rug ge troffen. Hij werd internationaal vooral bekend door zijn twee zeges op Sugar Shane Mosley in 2002. AMSTERDAM Ajax heeft het eigen Amsterdam Tournament op de tweede plaats afgesloten. Na de 3-3 tegen Atlético Madrid volgde gisteravond een 3-2-nederlaag tegen Benfïca. Met een boogbal in eigen doel bood Ais- sati de Portugezen de helpende hand. Na de 0-2 zorgde Mitchell Do nald voor 1-2. Bij 1-3 zorgde Dennis Rommedahl voor de aansluitings treffer. Benfica won het toernooi. De Oranje 4x100 vrij-ploeg, al olympisch en Europees kam pioen, pakte gisteravond op het WK zwemmen in Rome de eni ge nog ontbrekende langebaanti- tel en scherpte het eigen wereld record aan van 3.33,62 tot 3.31,72. door Rob de Bruyn ROME - Het moest op de eerste dag van het wereldkampioenschap in Rome van ver komen bij Marleen Veldhuis. Ze kreeg aan het begin van de avondsessie een behoorlijk tik te verwerken toen ze in de hal ve finale van de 100 vlinder op een gedeelde achtste plaats eindig de. Met haar 57,56 seconden bleef Veldhuis bijna een volle seconde verwijderd van haar pr (56,69) en meer dan een seconde van de pas vijftienjarige Sarah Sjöström. Het Zweedse supertalent deed met haar 56,44 wat Veldhuis in april tijdens de Swim Cup in Am sterdam net niet was gelukt: het bijna negen jaar oude wereldre cord van Inge de Bruijn (56,61; Olympische Spelen van Sydney) uit de boeken zwemmen. Dat dat gebeurde, was nauwelijks een ver rassing. De Bruijn zwom haar top tijd in een ouderwets pak van tex tiel, Sjöström beschikte over de 'snelle', polyurethane Arena X-Gli- de. Ook tijdens de estafettefinale had Veldhuis aanvankelijk een pro bleem. De jonkies Ranomi Kromo widjojo (18) en Femke Heemskerk (21) hadden Nederland met gewel dige splittijden (ze snoepten alle bei bijna een seconde van hun per soonlijke record af) van de vijfde via de derde en tweede naar de eerste plaats gebracht. Slotzwem- ster Veldhuis gaf daarna weer ter rein prijs. Ze keerde als tweede, achter de Duitse Daniela Schrei- ber. Maar daarna richtte ze zich dan toch op, om uiteindelijk 0,11 seconden eerder aan te tikken dan Schreiber. Oranje was als tweede naar de fina- MARSEILLE Het beachvolleybaltoernooi in Mar seille kende gisteren groot Ameri kaans succes. Olympisch kampioe nen Todd Rogers en Philip Dalhaus- ser wonnen de finale van het grandslamtoernooi uit de World Tour met 21-8 en 21-14 van Pablo Herrera en Adrian Gavira. April Ross en Jennifer Kessy pak ten het goud bij de vrouwen. ARLON Stefan van Dijk heeft gisteren de leiding genomen in het klasse ment van de Ronde van Wallonië. De renner van Verandas Willems kwam in de tweede etappe in de Belgische plaats Arlon als derde over de eindstreep. Johnny Hoogerland uit Yerseke speelt geen rol van betekenis inb Wallonië. Hij staat op de 68e plaats met 1.42 achterstand. Ie gegaan, achter Duitsland. De oosterburen, allemaal gehuld in de Adidas Hydrofoil, baarden in de se ries opzien door een nieuw kam pioenschapsrecord te vestigen en bleven Nederland 0,2 seconden voor. Maar ook Australië (met de 'afvallige' Libby Trickett, die haar sponsor Speedo toch niet trouw was gebleven en in een pak van Arena zwom) en Zweden (Arena X-Glide) bleven in de ochtendses sie binnen zes tienden van een se conde. Het gaf eens te meer aan - want het bleek ook op veel andere num mers - hoezeer de snelle en bin nenkort verboden pakken voor ni vellering hebben gezorgd. De gouden medaille die Marleen Veldhuis met de estafetteploeg ver overde op de wereldkampioen schappen zwemmen in Rome, bete kende haar vijftigste plak op een groot internationaal toernooi (EK's, WK's en Olympische Spelen). Het was voor de dertigjarige vedet te haar eerste gouden medaille bij een WK langebaan. Ze nam eerder tweemaal zilver mee (50m vrij in 2005,100m vrij in 2007) en kreeg twee keer brons omgehangen (50m vrij en 4x100m vrij in 2007). De wereldtitel die de estafette zwemsters veroverden op de 4x100 meter vrije slag, betekende het eerste WK-goud voor Neder land sinds 2003. Zes jaar geleden won Inge de Bruijn zowel de 50 meter vlinderslag als de 50 meter vrije slag. Het was het achtste WK-goud voor Nederland ooit. Het leeuwendeel daarvan werd veroverd door De Bruijn, die zich vijfmaal de sterkste toonde. In 1998 werd Marcel Wou- da wereldkampioen op de 200 me ter wisselslag, terwijl Annemarie Verstappen in 1982 zich 's werelds beste was op de 200 meter vrij. BEEKBERGEN IJsbrand Chardon is gisteren op nieuw Nederlands kampioen vier spannen geworden. De menner viel in Beekbergen niet op fouten te betrappen. Hij heerste zowel op dressuur, marathon als de afsluiten de vaardigheidsproef. Zijn voor sprong op Theo Timmerman (zil ver) en Koos de Ronde (brons) was aanzienlijk. SZOMBATHELY De Nederlandse basketballers zijn als laatste geëindigd bij het vierlan- dentoernooi in Hongarije. Het team van bondscoach Gadi Kedar verloor gisteren de laatste wed strijd in Szombathely tegen het gastland met 72-78. Bij winst had Oranje het toernooi in Hongarije overigens gewonnen. NBA-speler Francisco Elson ontbrak in het Ne derlandse team door een blessure. ;vyVKTLÏ'-:>V..ïA-' Dolle vreugde bij Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk (vlnr) en slotzwemster Marleen Veldhuis na het behalen van de wereldtitel op de 4x100 meter vrije slag in Rome. foto Michael Sohn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32