sport 129 Een Tour om te vergeten 6e etappe 7e etappe 8e etappe 9e etappe 10e etappe Van km tot km Noodkreet van bondscoach Van Vliet sorteert geen effect 16e etappe 20e etappe 18e etappe 17e etappe 19e etappe maandag 27 juli 2009 Gerona-Barcelona (175 km) Winnaar: Thor Hushovd Gele trui: Fabio Cancellara Groene trui: Mark Cavendish Bolletjestrui: Stéphane Augé Strijdlustigst: David Millar Barcelona-Andorra (224 km) Winnaar: Brice Feillu Gele trui: Rinaldo Nocentini Groene trui: Mark Cavendish Bolletjestrui: Brice Feillu Strijdlustigst: Christophe Riblon Andorra-Saint Girons (176 km) Winnaar: Luis Leon Sanchez Gele trui: Rinaldo Nocentini Groene trui: Thor Hushovd Bolletjestrui: Christophe Kern Strijdlustigst: Sandy Casar Saint Gaudens-Tarbes (160 km) Winnaar: Pierrick Fédrigo Gele trui: Rinaldo Nocentini Groene trui: Thor Hushovd Bolletjestrui: Egoi Martinez Strijdlustigst: Franco Pellizotti Limoges-lssoudun (193 km) Winnaar: Mark Cavendish Gele trui: Rinaldo Nocentini Groene trui: Thor Hushovd Bolletjestrui: Egio Martinez Strijdlustigst: Thierry Hupond MONTELIMAR - Het peloton begint zaterdag rond het middaguur aan de voorlaatste etappe, over 167 kilo meter van Montélimar naar de Mont Ventoux. 3 km: Een kopgroep van dertien renners formeert zich, met de Ne derlanders Albert Timmer en Joost Posthuma, de Franse Skil-renner Lemoine en de Spaan se Raborenner Garate. 14 km: Doorkomst Cöte de Citelle (3e cat): 1. Timmer, 2. Koesjinski (WRu), 3. Garate, 4. Martin (Dui). Vlak achter kopgroep rijdt nog een 3-tal. 29 km: Vooraan komen zestien renners samen, voorsprong 4.30. 48 km: te tussensprint: 1. Dumou- lin (Fra), 2. Timmer, 3. Riblon (Fra). Voorsprong 7.00. 138,5 km: 2e tussensprint: 1. Dela- ge, 2. Koesjinski, 3. Dumoulin. 147 km: Voorsprong kopgroep vlak voor begin Ventoux geslon ken tot 4.35. 148.5 km: Peloton is in meer groe pen uiteengeslagen. Vooraan schei den Garate, Martin en Riblon zich af van de rest. 154.6 km: Andy Schleck (Lux) valt aan, Contador reageert, Armst rong, Frank Schleck, Wiggins (GBr) en Nibali (Ita) volgen later. 155,6 km: Aanval Andy Schleck, Contador weer mee. Rest sluit even later weer aan. Vooraan is Ri blon gelost, Garate en Martin heb ben nog 2.15 op groep-Contador. 164,9 km: Wiggins lost uit groep-Contador. 165,8 km: Garate demarreert, Mar tin kan niet volgen. 166 km: Martin komt terug bij Ga rate. 167 km: Garate wint door vlak voor de streep weg te rijden bij Martin. Martigny-Bourg-Saint-Maurice (169 km) Winnaar: Mikel Astarloza Gele trui: Alberto Contador Groene trui: Thor Hushovd Bolletjestrui: Franco Pellizotti Strijdlustigst: Franco Pellizotti De beste Nederlander in het eindklassement was Laurens ten Dam. De Raborenner werd zes tigste. Geen enkele keer deed er eentje serieus mee voor de etap pezege. En het trieste is: hoop op beterschap in het Oran je-kamp is er nauwelijks. door Patrick Deiait Raborenner Robert Gesink zit in de ambulance. Hij is al uitgevallen tijdens de vijfde etappe. foto Koen van Weel/ANP clave, die de Tour nu al voor de vierde opeenvolgende keer met le ge handen verlaat. De laatste Nederlandse ritoverwinning van Pieter Weening dateert al van 2005. Wellicht dat Robert Gesink de schrijnende statistieken enigszins had kunnen verbloemen. Door het vroegtijdige uitvallen van de Raborenner was de Tour voor Ne derland al afgelopen voordat hij goed en wel begonnen was. De leemte die Gesink achterliet en de machteloosheid van de overige Ra- borenners werd door Tourdebu tant Skil-Shimano aangegrepen om zich voor het oog van de inter nationale wereld in de gunst te rij den. Niet wielerinstituut Rabo bank, maar het ongecompliceerde Skil-Shimano veroverde de sympa thie van het Nederlandse volk dat ook dit jaar weer massaal langs de Franse wegen stond. De populairste Nederlandse ren ner in de voorbije Tour was onge twijfeld Kenny van Hummel. Zijn eenzame gevecht tegen de-tijdsli miet in de bergetappes was het aar digste dat het Nederlandse wielren nen in de voorbije Tour te bieden had. Hoe vermakelijk ook, de me dia-aandacht die Van Hummel op eiste voordat hij op weg naar Le Grand Bomand ten val kwam, zegt veel over de povere status van het Nederlandse wielrennen. Hoop op beterschap is er nauwe lijks. Ook volgend jaar zullen alle ogen gericht zijn op Robert Ge sink. Alleen de Achterhoeker lijkt in staat om het Nederlandse wiel rennen in de grote rondes naar een hoger niveau te tillen. Het is een constatering die niet alleen bondscoach Leo van Vliet, maar ook Rabobank zorgen moet baren. Dertien jaar lang investeert de bankploeg al in de opleiding van Nederlands wielertalent. Het blijkt nog altijd niet voldoende om ren ners af te leveren die een rol van betekenis kunnen spelen in de be langrijkste wielerwedstrijd te we reld. Van de veelvuldig geprezen generatie jonge talenten heeft tot nu toe alleen Robert Gesink (in de Vuelta van 2008) aangetoond drie weken lang op hoog niveau te kun nen presteren. Het zijn kwaliteiten die ook wer den toegedicht aan Thomas Dek ker. Een paar jaar geleden nog de hemel in geprezen als de nieuwe kroonprins van het Nederlandse wielrennen, bevindt de carrière van Dekker zich meer dan ooit op een dood spoor. Enkele dagen voor de Tourstart in Monaco werd Dekker vanwege een positieve do pingcontrole op non-actief gezet door zijn ploeg Silence-Lotto. Het bleek voor Nederland de voorbo de van een Tour om zo snel moge lijk te vergeten. Montélimar-Mont Ventoux (167 km) Winnaar: Juan Manuel Garate Gele trui: Alberto Contador Groene trui: Thor Hushovd Bolletjestrui: Franco Pellizotti Strijdlustigst: Tony Martin PARIJS - Bondscoach Leo van Vliet deed tijdens de tweede week van de Tour de France een poging om de Nederlandse renners wakker te schudden. Hij luidde de alarmbel omdat Oranje zijn plek bij de bes te tien landen op de UCI-ranglijst dreigt te verliezen. In het slechtste geval mag Nederland op het ko mende WK in Mendrisio slechts zes renners opstellen in plaats van de gebruikelijke negen. De noodkreet van de bondscoach heeft amper effect gesorteerd. Ook in de voorbije Tour werd op een pijnlijke manier aangetoond dat Nederland niet meetelt in het ron- dewerk. Beste landgenoot in het eindklassement was Laurens ten Dam op de zestigste plek. De Ra borenner deed 1 uur en 34 minu ten langer over de Tour dan win naar Alberto Contador. Een troost misschien: het kan nóg slechter. In de Tour van 2004 finishte Michael Boogerd als beste Nederlander op de 74e plaats. Een etappezege was al evenmin weggelegd voor de Nederlandse en- Annecy-Annecy (tijdrit, 40 km) Winnaar: Alberto Contador Gele trui: Alberto Contador Groene trui: Thor Hushovd Bolletjestrui: Franco Pellizotti Bourg-Saint-Maurice - Le Grand-Borgnand (169 km) Winnaar: Frank Schleck Gele trui: Alberto Contador Groene trui: Thor Hushovd Bolletjestrui: Franco Pellizotti Strijdlustigst: Thor Hushovd Bourgoin-Jallieu-Aubenas (195 km) Winnaar: Mark Cavendish Gele trui: Alberto Contador Groene trui: Thor Hushovd Bolletjestrui: Franco Pellizotti Strijdlustigst: Leonardo Duque u'mo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31