261 sport Alleen als ploeg kun je blijven aanvallen Winst Cavendish op Champs-Elysées is eentje uit categorie 'nooit vertoond' GdfcltG VGTZcICnt MONT VENTOUX Spanjaard verrassende winnaar maandag 27 juli 2009 door Ad Pertijs PARIJS - Iedereen hield er al reke ning mee dat Mark Cavendish op de Champs-Élysées zijn zesde rit- zege in deze Tour zou pakken, maar de manier waarop het ge beurde was er toch weer uit de ca tegorie 'nooit vertoond.' Bij zijn team Columbia noemen ze het al gekscherend de grote Mark&Mark Show. De ene Mark (Renshaw) trok de sprint aan, de andere maak te het af Cavendish is voor de buitenwereld de grote ster van de Show, maar gisteren benadrukte 'Mister Six- pack' dat hij zonder zijn 'aangever' nergens was geweest op de fameu ze Parijse boulevard. „Ik deed het bijna in mijn broek, zo hard en scherp stuurde hij me door de laat ste bocht. Mark is fenomenaal. Hij neemt me op sleeptouw alsof we een tandem zijn. Hij stuurt, hij kiest positie, hij duikt de gaatjes in en als hij daarbij denkt dat het kan, dan ga ik er vanuit dat het ook kan. Ik vertrouw hem blinde lings." Het effect van Renshaws actie was zowat een solozege. De Australiër stuurde zijn tandem bij een toren hoge snelheid zo scherp door de laatste bocht, dat alleen, hij en Ca vendish hun remmen niet hoef den aan te raken. De rest moest dat wel en was direct gezien. Onge hinderd en met vele meters voor sprong werden Mark Mark eer ste en tweede. „Ik zeg het iedere keer weer, dit is vooral ook het werk van het team. Ie mag zeggen dat ik de snelste sprinter ben en dat de rest daarbij bleekjes afsteekt, maar ik ben voor al de sprinter die het best wordt af gezet." Met zes ritzeges is Mark Cavendish veel succesvoller dan de andere grote spurters van de laatste twee decennia. Tom Steels (1998), Ma rio Cipollini (1999) en Alessandro Petacchi (2003) kwamen niet ver der dan vier zeges in een jaar. De Brit deed dat vorig jaar zelf ook. Desondanks verlaat Cavendish de Tour niet in het groen. Het punten klassement ging naar de Noor Thor Hushovd. „Die groene trui is nooit mijn doel geweest", wil de Brit van geen teleurstelling weten. „Ik wilde ritten winnen en Parijs halen. Ik ben nog niet sterk ge noeg voor de strijd om de groene trui. Dat komt later wel. Met zes etappezeges, waarvan één op de Champs-Élysées kun je onmoge lijk ontevreden zijn." 'Cav' naast Raas Met zijn tiende ritzege in de Ron de van Frankrijk - hij won er in 2008 ook al vier - is Mark Caven dish gisteren op gelijke hoogte ge komen met onder anderen Jan Raas ('s-Heerenhoek), Gerrie Knete- mann en Joop Zoetemelk. Deze oud-wielrenners behoren tot een gezelschap dat tien ritten in de Tour won. Ook de Fransen Maurice Archambaud, Henri Pélissier en An- tonin Magne, de Luxemburger Charly Gaul en de Belg Walter Go- defroot staan op tien. Cavendish verzamelde zijn totaal in slechts twee jaar tijd. Voor het ab solute record zal hij nog wel een aantal jaren moeten fietsen. De Belg Eddy Merckx haalde namelijk 34 etappezeges in de Tour binnen. Mark Cavendish (links) en ploegmakker Mark Renshaw stelen de show op de Champs-Élysées. foto Nicolas Bouvy/EPA Vroege vluchter Juan Manuel Garate hield zaterdag stand tij dens de slotklim op de Mont Ventoux. Daarmee maakte hij de Tour de France voor het geplaag de Rabobank nog een beetje goed. „We kunnen nu met een opgeheven hoofd naar huis." door Patrick Delait PARIJS - Nog niet goed beseffend welke onwaarschijnlijke prestatie hij had geleverd, greep Juan Ma nuel Garate zaterdagmiddag naar 'zijn hoofd op de top van de Mont Ventoux. Door de meest prestigieu ze etappe van de Tour de France op zijn naam te schrijven, fietste de 33-jarige Bask zich voor eeuwig in de geschiedenisboeken. Toch zal Garate niet alleen aan zichzelf hebben gedacht toen hij na de finish in de armen viel van Joseba Nunez, de Spaanse verzor ger van Rabobank. Met zijn verras sende zege op de kale berg gaf Ga rate toch nog een beetje kleur aan de voor Rabobank zo dramatisch verlopen Tour de France. „Dit maakt niet alles goed, maar wel veel", glunderde ploegleider Frans Maassen. „Het maakt niet uit of je in de eerste week wint of in de der de. We kunnen nu met een opge heven hoofd naar huis", vergat ploegmaat Stef Clement in een klap alle leed van de voorbije we ken. De overwinning van Garate was voor iedereen een verrassing behal ve voor hemzelf. De nacht vóór de rit roomde de Spanjaard al van de overwinning. Dat de puzzel zater dag daadwerkelijk in elkaar viel, was echter niet alleen de verdien ste van Garate. Samen met de Duit ser Tony Martin (Columbia) was hij op de Ventoux de enige overle vende van een kopgroep van zes tien, waarin ook ploegmaat Joost Posthuma en Skil-renner Albert Timmer zaten. Halverwege de klim leek het leiden de duo een hapklare brok voor de achtervolgende groep met alle klas sementsrenners. De gebroeders An dy en Frank Schleck, Alberto Con- tador, Lance Armstrong en Vicen- zo Nibali hadden echter meer oog voor elkaar dan voor de ritzege. Ga rate en Martin profiteerden ervan om buiten schot te blijven. Nadat zijn eerste demarrage werd beant woord door Martin, bewees Garate op het steile stuk naar de finish dat op zijri erelijst niet voor niks etap peoverwinningen staan in de Giro (2006) en de Vuelta (2001). „Alleen een ritoverwinning in de Tour ont brak nog. Die droom heb ik nu waargemaakt. Mijn enige doel dat ik nog niet heb bereikt, is een po diumplek in een grote ronde", al dus Garate. In 2002 eindigde de Bask, toen nog in dienst van Lampre, als vierde in de Giro. Bij Rabobank werd Garate binnengehaald als helper van kop- man Denis Mentjsov in het hoog gebergte. Omdat de Rus de voor bije drie weken zwaar door de mand viel en Robert Gesink al vroeg naar huis moest met een polsbreuk, mocht Garate op de Ventoux voor eigen rekening rij den. „Ik heb tegen Garate gezegd: 'als je dit redt, ben je superman.' Al leen helden winnen op de Ven toux", zei Maassen, die de hele dag achter Garate aanreed. Met zijn verrassende triomf voegt de Bask zich bij een illuster rijtje. Onder anderen Eddy Merckx, Ber nard Thévenet, Marco Pantani en Richard Virenque gingen Garate voor op Mont Ventoux. „Ik ben sprakeloos. Het is fantastisch dat wij uitgerekend deze etappe win nen", stak Laurens ten Dam zijn opluchting niet onder stoelen of banken toen hij op de top arriveer de. Stef Clement moest nog drieën halve kilometer klimmen toen hij Frans Maassen het bevrijdende nieuws in zijn oortje hoorde schreeuwen. „Dat laatste stuk was plots een stuk minder zwaar. Ik vind de overwinning van Juan Ma nuel dik verdiend. Het heeft niet meegezeten voor ons in deze Tour, maar we zijn het wel altijd blijven proberen. Ik vind het daarom onte recht dat we zoveel kritiek hebben gekregen." De ploegen die een rol wil len spelen in de Tour willen spelen, moet optimaal voor bereid zijn én over meerde re goede pionnen kunnen beschikken. De Tour de France is een wedstrijd over drie we ken en van de heden daagse 'dopingvrije' coureur kun je verwachten dat hij wat zuiniger met zijn krachten om springt dan we gewend waren uit het epotijdperk. Hulde aan de Luxemburgse broer ANALYSE door Ad Pertijs tjes Schleck, maar ook zij zagen za terdag op de Mont Ventoux in dat blijven aanvallen soms geen zin meer heeft. Andy ging niet voor het goud; Andy-wachtte op het moment dat hij Frank aan het brons kon helpen. Het gevolg: een status quo, die je kunt uitleggen als 'saai'. Zo zit de koers echter in elkaar. Die kun je alleen van buitenaf stu ren door er een geregisseerde catch as catch can-show van te ma ken. Dat wil niemand. De koers kan alleen gestuurd worden door de acteurs. Buiten winnaar Alber to Contador, de Schleck-broertjes, herintreder Lance Armstrong en sprinter Mark Cavendish mogen de renners zich dit keer een hoop aanrekenen. De genoemde cou reurs verschenen optimaal voorbe reid en gefocust aan de start. De rest verspeelde al te veel krachten in de Giro, Dauphiné Libéré of in de strijd om de Tourploeg te ha len. Rabobank mag vinden dat het seizoen reeds geslaagd was met het winnen van de Ronde van Italië, het vergeet dat alleen in juli heel Nederland bereid is voor de televisie te gaan zitten. Voor de ploegen moet het daar naast inmiddels duidelijk zijn dat het wielrennen is doorgeëvolu- eerd tot een echte teamsport. Voor wie Contador niet in zijn ploeg heeft, volstaat het niet lan ger om met slechts een sterke klassementsrenner naar de Tour te komen. Je moet net als Saxo Bank en Astana kunnen spelen met je pionnen. Liquigas en Gar- min hebben een begin van een dergelijk machtsblok, alleen zijn ze nog niet in staat om het bijbe horende spel te spelen. Wat nog veel belangrijker is dat de leiding van een ploeg op inspi rerende wijze weet te smeden tot een hecht collectief. Astana had vele pionnen, maar die waren be paald niet bereid om voor elkaar door het vuur te gaan. Dat doen de Schleckjes en hun vrienden van Saxo Bank wel. Ook Colum bia is een toonbeeld van het team gerichte wielrennen. Dat bereik je niet door je Russi sche kopman een paar keer jaar over te laten vliegen uit Spanje. Daar moet je jaren achtereen aan werken. Pas dan word je als ploeg sterk genoeg om er ook voor de kijkers een boeiende strijd van te maken. Want één renner kan on mogelijk de gehele Tour de aanval zoeken. Dat kun je alleen als ploeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28