PZC 25 Contador weerstaat immense druk 26 en 27 40 Uitdager Armstrong drijft Spanjaaard onbedoeld naar grote hoogte Maandag 27 juli 2009 Estafettezwemsters zorgen voor spetterend begin van WK Ongeval Massa op Hungaroring voer voor discussie Tip? sport@pzc.nl Alberto Contador was dit jaar weer trefzeker in de Tour: de Spaanse eindwinnaar boekte twee etappezeges en heerste met Astana in de ploegentijdrit. foto Nicolas Bouvy/EPA Alberto Contador trok de afge lopen maanden zijn eigen plan. Zowel in aanloop naar de Tour de France als tijdens de ronde liet de Spanjaard zich niet gek maken door de intimiderende Lance Armstrong. door Ad Pertijs PARIJS - Alberto Contador is geen man van grote woorden. De 26-jari- ge Spanjaard, die gisteren op de Champs-Élysées voor de tweede keer in zijn carrière werd gehul digd als winnaar van de Tour de France, laat liever zijn benen spre ken. „Ik wist wat me te wachten stond toen Lance Armstrong bij ons team kwam", zei hij zaterdag na af loop van de rit naar de Mont Ven- toux op een van de weinige mo menten dat hij buitenstaanders een inkijkje geeft in zijn diepere ge voelens. Contador wist dat Armst rong alles zou aangrijpen om ook de ronde te winnen. Daarbij in de rug gesteund door teambaas Johan Bruyneel. De Texaan is niet alleen een gedreven trainingsbeest, hij verstaat ook nog eens de kunst om zijn rivalen dusdanig te intimide ren dat ze mentaal bezwijken. Contador ging die laatste strijd niet aan met de Amerikaan. Armstrong mocht roepen wat hij wilde, hij mocht zichzelf benoe men tot de 'geestelijke leider' van Astana; Alberto Contador besloot gewoon zijn eigen plan te trekken. „Ik had me ingesteld op een moei lijke Tour. Twee kopmannen bin nen een ploeg, die allebei de Tour willen winnen, is niet logisch. Ik heb er mijn voorbereiding op afge steld en al dat werk heeft zich nu uitbetaald", stelde de Spanjaard vergenoegd vast. Contador heeft de immense psy chische druk die de komst van Armstrong naar Astana met zich meebracht doorstaan. Meer dan dat zelfs. De komst van de Ameri kaanse 'uitdager' prikkelde de Spanjaard tot ongekend hard wer ken en een bijna perfecte focus. Als een van de weinigen liet hij zich in de Dauphiné Libéré niet verleiden tot vertrouwenwekken de uithalen. Contador spaarde het liever op voor de wedstrijd waar om het allemaal draait. Hij wist dat hij alleen tijdens de Tour Armstrong stil kon krijgen met staaltjes van hard fietsen. In de eerste Pyreneeënrit tergde hij de Amerikaan met een niet af gesproken aanval. „De dag erop was psychisch gezien de zwaar ste", zegt hij dan ook. Vervolgens moest Contador tot Verbier (vori ge week zondag) wachten om Armstrong en consorten definitief terug in hun hok te jagen. Vanaf dat moment had hij zijn las tige, eerste doel bereikt. Het conso lideren van zijn leiderschap van de gehele Tour, verliep een stuk re laxter. Contador werd weer de ty pische Spaanse klassementsren ner, die geen drang meer had tot aanvallen, zolang je met verdedi gend rijden ook je positie kunt handhaven. Dat Armstrong uiteindelijk op de derde plaats is geëindigd vindt hij vooral mooi vanwege het histori sche plaatje. „Als winnaar van de Tour heb je het liefst twee grote namen naast je staan." Het zijn woorden die lucht geven aan de frustratie die bijna een jaar in hem huisde. Veel grotere woorden spreekt hij liever niet. Zijn benen zeggen ge noeg. Dankzij Lance Armstrong is Alberto Contador een fysiek en mentaal veel sterkere renner ge worden. Wie de druk van The Boss kan weerstaan, is klaar voor een hele reeks Tourzeges. Diens re cord breken zou een ultieme over winning betekenen. „Zo ver denk ik nog niet vooruit", zegt de frêle atleet. Zijn eerste zorg is om nu in een ploeg terecht te komen waarbin nen hij wel onvoorwaardelijk res pect en erkenning voelt. Zijn voor ganger, landgenoot en tussenpaus Carlos Sastre verliet vorig jaar CSC. De ploeg van Bjarne Riis had hem aan de. Tourzege gehol pen, maar Sastre vond diens team gerichte werkwijze veel te benau wend. Voor Contador was het werken bij Astana net zo. Spanjaarden houden van een andere wielercul- tuur. Eentje van rust en vertrou wen. Sastre kwam dit jaar niet meer in het spel voor. Hij kon de Tour alleen winnen omdat hij een pion was in een sterk team. Alberto Contador is anders. Die heeft geen team nodig om de Tour te winnen. Integendeel, die wint hem zelfs als ook zijn eigen ploeg liever een ander ziet zegevie ren. Armstrong derde Lance Armstrong is met zijn acht ste podiumplaats in de Ronde van Frankrijk naast recordhouder Ray mond Poulidor gekomen. Beide renners eindigden even vaak in de top drie, met dat verschil dat Pouli dor nooit won en Armstrong dat zeven keer presteerde. Er is nog wel een record dat over blijft voor Poulidor. Hij blijft de oudste renner die ooit op het po dium kwam. In 1976 was 'Poupou' 40 jaar en 3 maanden toen hij als nummer drie het podium in Parijs betrad. Armstrong staat met zijn 37 jaar en 10 maanden nu tweede op die denkbeeldige ranglijst. „Niet slécht voor een oude bok", zei de Amerikaan zaterdag, nadat hij op de Mont Ventoux alle aanval len op zijn podiumplek had weer staan. De broertjes Schleck vielen samen meer dan tien keer aan, maar Armstrong gaf geen krimp. „Ik voelde me goed", zei Armst rong. „Eigenlijk was het eenvoudig: ik moest Bradley Wiggins en Frank Schleck volgen en ik had de benen om het te doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27