201 gezondheid jong geleerd is oud gedaan Wat te doen als je kind niet wil eten? maandag 27 juli 2009 Met lange tanden aan tafel. Groente, vlees, bruin brood willen er niet in. Menig kind drijft ouders tot wanhoop. Wat te doen aan slecht eten? „Altijd alles laten proeven. Jong geleerd is oud gedaan." door Hélène van Beek illustratie Mark Reijntjens aar komt het eten aangevlogen', 'Een hapje voor papa, een hapje voor mama en een hapje voor de kleine meid'. „Wij spelen soms zelfs cavia op de grond om ons kind groente te la ten eten", zegt een ouderpaar la chend. „Mijn kind lust eigenlijk niks. Witbrood met pindakaas gaat er nog wel in. Maar alleen als er ook hagelslag op zit." Deze ouders hebben zich neerge legd bij het slechte eten van hun kind. Maar niet iedereen kan of wil dat en zo drijven kinderen hun ouders tot wanhoop. Er ont staat strijd, de sfeer aan tafel ver ziekt. „Huwelijken zouden er ka pot aan kunnen gaan", zegt Ber- dien van Wezel, de in kinderen ge specialiseerde diëtiste. Ze begeleidt vooral kinderen die te dik zijn. Daar is veel aandacht voor. Maar op slecht eten rust volgens haar nog steeds een groot taboe. „Net als op andere eetstoornissen. Als ouder voel je toch wel dat je een beetje hebt gefaald." 11 Het probleem neemt echter toe. Wekelijks krijgt Van Wezel wel een aanvraag voor behandeling van een slecht etend kind. „En dat zijn dan alleen nog de ouders die bij mij durven te komen." Ze voelt zich soms meer pedagoge dan diëtiste. Van Wezel: „Een kind goed leren eten, is een kwestie van opvoeden. En opvoeden is gren zen stellen. Over eten moet je van af het begin duidelijke regels af spreken. Regel één: de kinderen eten alles, maar de portie bepalen ze zelf. Twee: ze eten altijd aan ta fel en met mes en vork. Drie: ze moeten alles proeven. Vaak lusten kinderen pas iets als ze het een keer of vijftien hebben gehad." Het is eigenlijk net als met de rest van de opvoeding. „Eten is een punt van aandacht. Net als zinde lijkheid of op tijd naar bed. Alleen weten ouders dat vaak niet" Hoe eerder een verstoord eetpa troon wordt aangepakt, hoe beter het is. Van Wezel: „Ik heb in de praktijk een kind van 12, dat geen groente, geen fruit lust, helemaal niets. Dit komt denk ik nooit meer goed." Te dik zijn, is helder stelt Van We zel. „Maar het probleem is dat we eigenlijk niet precies weten wan neer een kind te dun is. Er kwam een kind van 6, dat moest van art sen aan de sondevoeding omdat het veel te dun was. Maar het was springlevend en gezond. Dan doe je dat toch niet?" Van Wezel koos dus voor een andere aanpak en ging kijken naar de ouders. „Het kind bleek een perfectionistische moeder te hebben. En dat had zijn weerslag op het eetgedrag." Soms wordt het echt 'vechten' en 1 zijn kinderen van bijvoorbeeld an derhalf al zo wilskrachtig dat ze weigeren ook maar iets te eten. „Het advies is toch de strijd niet aan te gaan, maar wel op de basis regels te letten. En licht, maar effec- D Slechte eters De overgrote meerderheid van kinderen (70 tot 80 procent) eet goed, de rest niet. De har de kern van slechte eters is tus sen 5 en 8 jaar oud. Drie op de honderd kinderen is graatma ger. Ze worden niet per se snel ler ziek. Soms hebben ze een snellere verbranding. Er is geen exacte norm voor te dunne kinderen. Wel is de ver houding tussen lengte en ge wicht belangrijk. Constante lengtegroei is essentieel. Stag nerende lengtegroei kan een teken zijn dat er iets mis is. Een kind groeit vanaf de peu- tertijd ongeveer 6 centimeter per jaar. In de pubertijd zelfs tot 12 cm. Trucs en tips Dwing nooit tot (meer) eten. Laat kinderen van kleins af aan wennen aan nieuwe sma ken. Doe niet al te moeilijk als ze een periode alleen aardappe len, appelmoes of pasta wil len eten. Het gaat weer over. Geef een kleine eter kleine porties. Schep 't op een groot bord, dan lijkt het min der. In plaats van de vier P's (pa tat, pasta, pizza en pannen koeken) de aanpak van de vier T's (tijd, trucs, training, te gengas). Geef altijd ontbijt. Maar laat dat niet langer duren dan 20 minuten. Varieer het voedsel dat meegaat in de trommel naar school. Geef geen snoep of snacks mee om toch maar te laten eten. Eet ongeveer anderhalf uur voor het slapen. Dat is goed voor de^pijsvèrtering. Maar geef twee uur voor het avond eten niets meer. Laat kinderen eens zelf kiezen en meekoken. Eet op vaste tijdstippen en aan tafel. Bron: www.jmouders.nl Zie ook: www.voedingscentrum.nl tief straffen als een kind niet eet. Niet buiten spelen bijvoorbeeld werkt vaak goed. En het kind zelf enige keuze geven: Wil je nu een appel of over een kwartier?" Kinderen die echt helemaal niets lusten, bestaan niet, volgens Van Wezel. „Wel kunnen ze soms een hekel hebben aan bepaalde consis tenties in de mond. Groente en fruit met heel weinig smaak vin den kinderen vaak ook niet fijn. Pittige worst bijvoorbeeld weer wel. En zoet." Dat laatste bevestigt ir. Gertrude Zeinstra van de afdeling Humane Voeding en Communicatieweten schap van Wageningen Universi teit. Ze is gespecialiseerd in het eten van groente en fruit bij kinde ren. „Kinderen worden geboren met een voorkeur voor zoet. Dat is wetenschappelijk aangetoond. Aan pasgeboren baby's die nog niets hebben gegeten of gedronken, is met een pipetje suikerwater gege ven. Ze kregen een relaxte uitdruk king. Bij bitter gaven ze een sterk aversieve reactie. Bij zuur ook, maar minder. Vandaar dat kinde ren bittere groenten als witlof en spruitjes niet graag eten. Fruit gaat meestal wel goed. Net als wortels, want die hebben een zoete smaak." Daarnaast speelt de textuur van het voedsel, het mondgevoel, nog een grote rol. Zeinstra: „Glibberige dingen vinden kinderen vaak niet prettig. Champignons bijvoor beeld gaan in de mond alle kanten op. Rauwe groenten vinden ze wel fijn. Die zijn lekker knapperig." Ook Zeinstra beaamt dat opvoe ding een grote rol speelt bij goed eten. Want veel voedselvoorkeu- ren zijn aangeleerd. „Belangrijk is verder dat de maaltijd aantrekke lijk wordt geserveerd, dat er een ge zellige sfeer aan tafel is, ouders die zelf met plezier eten. En nieuwe dingen moet je kinderen altijd la ten proeven." De grootste kruidenier van neder- land heeft het goed begrepen. Al- bert Heijn stort zich tegenwoordig ook op het slecht etende kind met de campagne 'Goed eten hoeft geen sprookje te zijn'. Met Prinses Prei en Prins Witlof in de hoofd rol. Op de website staan vooral ge zellige recepten. En de gebruikte groenten zijn zoet. Reageren? gezondheid@wegener.nl Trechter plaatsen in de mond Groenten stevig aanduwen Trechter vullen met groenten Hoofd naar achteren klappen Hoofd ondersteunen bij de nek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20