buitenland j 9 Noodweer treft oosten van Europa tegen helikopter-ontsnapping Zeventien doden bij vliegtuigongeluk in noordoosten van Iran zaterdag 25 juli 2009 hele nacht lang. Een winnaar is er niet, de mannen sterven in eikaars armen. De mannen worden begra ven en de Ottomaanse soldaten veroveren Edirne. Bij terugkomst zien ze dat bij de graven van de twee worstelaars ver schillende waterbronnen zijn ont staan. De plek wordt omgedoopt tot Kirkpinar - Veertig Bronnen. Sindsdien wordt er ter nagedachte nis aan de twee soldaten jaarlijks een worsteltoernooi gehouden en wordt hier, een paar kilometer van de Griekse en Bulgaarse grens, de sterkste Turk gekozen. „Uithoudingsvermogen, techniek en gewicht. Daar gaat het om in deze sport", legt de 57-jarige trai ner Niyazi Koskun uit Denizli uit. Hij is met twaalf worstelaars naar Edirne gekomen. „De olijfolie maakt deze sport veel moeilijker dan normaal worstelen. Het maakt de mannen tien keer gladder dan zeep." Meer dan dan tweeduizend liter olijfolie gaat er tijdens het driedaags evenement doorheen. Dat het spektakel ook populair is bij homo's - foto's van het evene ment duiken vaak op in gaymaga zines en websites - ligt moeilijk in Edirne. Een paar jaar geleden was er nog sprake van een serieuze rel toen een groep Turkse gays het toernooi wilde bezoeken. De orga nisatie liet weten daar niet van ge diend te zijn. Het gezicht van wor stelaar Yesilyesil betrekt wanneer hem naar de belangstelling van de homo's wordt gevraagd. „Dit is een sport en heeft daar niets mee te maken", klinkt het kort. Maar niet alle worstelaars reageren geïrri teerd als hen naar de belangstel ling uit homoseksuele hoek wordt gevraagd, zoals de 25-jarige Salih Bozan uit Antalya. „We pakken el kaar inderdaad soms echt in de broek, maar daar zit niets sek sueels achter. Maar mij maakt de belangstelling van gays niet uit. Van imam tot homo, iedereen is welkom." STORMEN Nederlanders gewond in Tsjechië Zeker tien mensen zijn omgeko men door zware stormen. In Tsjechië zijn vier Nederlanders gewond geraakt door het nood weer. Bij de alarmcentrales zijn tientallen meldingen binnenge komen van toeristen die schade hebben geleden. WARSCHAU - Door hevige stormen zijn de afgelopen dagen in het oos ten van Europa zeker tien mensen omgekomen. Dat hebben hulp diensten gisteren gezegd. In Polen kwamen zeven mensen om het leven. In het zuidwesten, in Wroclaw, werden hoogspan ningsmasten vernield en kwamen veel bewoners zonder elektriciteit te zitten. In Tsjechië vonden twee mensen de dood: een oudere vrouw en een 25-jarige man die verdronk en wiens lichaam gisteren ten zuiden van Praag werd gevonden. De storm zorgde voor veel verkeers problemen en honderdvijftigdui zend mensen zaten tijdelijk zon der stroom. In het oosten van Duitsland vond een automobilist de dood toen hij in een hevige storm de macht over het stuur verloor en tegen de vang rail vloog. Zeker vier Nederlanders zijn ge wond geraakt door het noodweer in Tsjechië. Dat heeft de alarmcen trale Mondial Assistance gisteren gemeld. Voor zover bekend ligt een van de gewonden in het zie kenhuis. Bij de alarmcentrales van SOS In ternational en de ANWB zijn tien tallen meldingen binnengekomen van Nederlandse toeristen in zo wel Tsjechië'als Oostenrijk die ma teriële schade hebben geleden door het noodweer. Het gaat veel al om schade aan auto's en tenten. Tot nu toe zijn geen meldingen binnengekomen van Nederlanders die gedupeerd zijn door het nood weer in andere Oost-Europese lan den. Een enorme boom in het Poolse Legnica is door de kracht van de storm in tweeën gespleten. foto Wojtek Kaminski ANP trein van Zagreb naar Split ont spoorde door nog onbekende oor zaak kort na 12.00 uur plaatselijke tijd in het dorp Rudine, ongeveer dertig kilometer van de eindbestem ming. Gedurende de zomermaan den maken veel Kroaten van de trein gebruik om naar de kust te rei zen. foto Mario Strmotic/AP verdween hij voor het eerst achter de tralies. In 2003 wist hij voor het eerst uit de gevangenis van Turn hout te ontsnappen. Een jaar later werd hij opnieuw opgepakt. Vol gens de gerechtspsychiaters is hij bezeten van ontsnappen. Toch werd hij enkele dagen geleden overgeplaatst naar een minder streng bewaakte vleugel van de Brugse gevangenis.Als gevolg van de ontsnapping van Sekkaki is de discussie over de beveiliging van de gevangenissen opnieuw opge laaid. Volgens getuigen had één' van de ontsnapte criminelen een vuurwa pen, dat dus de gevangenis was binnengesmokkeld. Minister De Clerck - die uitgerekend donder dag, enkele uren voor de ontsnap ping van Sekkaki, een dagje mee liep in de Brugse gevangenis - liet gisteren weten dat boven de lucht plaats op korte termijn netten wor den gespannen. Ook de peniten- 'Ik heb geschreeuwd dat de helikopter het gewicht niet kon dragen' tiaire inrichtingen van Hasselt, ït- tre, Andenne en Lantin (bij Luik) worden extra beveiligd. Veel te laat, vindt het socialistische Kamerlid Renaat Landuyt. Het is immers niet voor het eerst dat top criminelen op die manier weten te ontkomen. In april 2007 ontsnapte de Franse gangster Erik Ferdinand op identieke wijze uit de gevange nis van Lantin. Zijn handlangers kaapten een helikopter en dwon gen de piloot op de binnenplaats van de penitentiaire inrichting te landea Ferdinand werd later in Ita lië gearresteerd. In oktober van dat jaar ontvlucht te Nordin Benallal per helikopter de gevangenis van Ittre. Het toe stel stortte neer bij het opstijgen, maar Benallal wist te ontkomen. Een paar dagen later werd hij in Den Haag bij een gewapende over val op een motorzaak gearresteerd. Hij wacht nu in een Nederlandse cel op zijn uitlevering aan België. TEHERAN - Bij een vliegtuigongeluk in het noordoosten van Iran zijn gisteren zeker zeventien mensen omgekomen. Dat heeft het staats- persbureau gemeld. Een bestuurder van de provincie Razavi Khorazan vertelde dat de wielen van het toestel bij de lan ding op de luchthaven in Mashhad in brand vlogen en dat het vlieg tuig vervolgens van de landings baan raakte. Het toestel, een Iljoesjin met 153 mensen aan boord, botste daarna tegen een muur. Naast de zeven tien doden raakten negentien men sen gewond. Op 15 juli stortte in het noordwes ten van Iran een Iljoesjin kort na het opstijgen neer. Daarbij kwa men alle 168 inzittenden om het le ven. Naar de oorzaak van de onge lukken kan slechts worden gegist, maar Iraanse maatschappijen staan niet bekend vanwege hun perfecte onderhoud van de vliegtuigen. Ze beschikken doorgaans over relatief oude toestellen. De regering wijt achterstallig onderhoud deels aan Amerikaanse sancties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9