u spectrum Hoe dichter bij het strand, hoe hoger het parkeertarief 1L_ Zaterdag 25 juli 2009 Drie euro per dag, da's niet gek geweest. Dit is nostalgie", zegt Ronny Buermans. „We parkeren altijd op deze plek. Het is makkelijk: even de straat over en je bent aan zee. Dat is fijn. In Blanken- berghe moet je vijf kilometer lopen. We vroegen ons al af wat dat grijze gebouw was. We zagen alleen een muur. Het zou meer uitnodigend moeten zijn. Maar het is handig als je naar het toilet kunt en even een douche kunt nemen. Dan rijd je lekker fris naar huis. Die kluisjes zijn zeker interessant om waardevolle spullen kwijt te kunnen." Ronny lacht. „Jammer dat ze geen frietjes hebben." Zijn dochter Nathalie peinst nog even over de titel 'parkeeronthaalkamer'. „Wat een ingewikkelde naam. Konden ze het niet gewoon 'parkeerstek' noemen?" De luxe voorzieningen van de parkeeronthaalkamer vind je niet bij de andere parkeerplaatsen langs de Zeeuwse kust. Het parkeerterrein Galgeweg bij Dishoek, dat beheerd wordt door Waterschap Zeeuwse Eilanden, be schikt alleen over twee dixies (wc-hokjes) en enkele vuilcontainers. Op een warme zomermiddag wordt er desondanks volop gebruik gemaakt van deze parkeerplaats. Bijna alle vakken zijn vol. De mobiele toiletten worden goed in de gaten gehouden: een snelle check leert dat er nog genoeg toiletpapier is. En er hangen nog geen vieze geurtjes. Ook hier zijn veel Belgische bezoekers. Herman en Melika uit Antwerpen sloffen met matjes, tassen en parasol naar het strand. „We parkeren normaal altijd een eindje verderop, maar daar was het vol", zegt Herman. Ook hier ben je in mum van tijd bij het strand. Straat uit, duin met ge plaveid pad over, en je staat met je voeten in het zand. Het is nog geen vijf minuten lopen. Parkeertarieven en voorzieningen interesseren het echtpaar niet zo. Melika: „We denken er niet bij na. We zijn al blij dat we bij de zee zijn." Jan Edelbloedt uit Roosendaal heeft een heel andere mening. Hij loopt mopperend over het parkeerterrein. „Ik heb mijn auto hier vanochtend neergezet, omdat we met een groep een strandwandeling gingen ma ken. Daar verderop onder het duin is par keren gratis, terwijl je hier vier euro vijftig per dag moet betalen. Dat is volgens oude begrippen toch een tientje. Daar had ik mooi een paar bakken koffie voor kunnen drinken! Zelfs voor invalide mensen kost het parkeren geld, terwijl zij overal gratis terecht kunnen. Dat klopt niet. Ik vind het wel prettig dat er toiletten zijn. En ze zijn zuiver, dat moet ik toegeven." O Bekijk de video en een google maps- kaart op www.pzc.nl. Het duurste parkeerterrein aan de Zeeuwse kust ligt bij Domburg. Daar betaal je 1,80 euro per uur of tien euro voor een dagkaart. Maar er zijn ook elf gratis parkeerterreinen aan de kust 'Gratis aan de rand, duurder aan de waterkant'. Dat is het motto van de gemeente Veere bij het vaststellen van de parkeertarieven, zegt wethouder Jaap Melse. „Zo kunnen badgasten zelf een bewuste keuze maken. Als je bijna op het strand wilt staan, dan betaal je de hoofdprijs, terwijl je aan de rand van Domburg gratis parkeert." Volgens Melse kiezen de meeste mensen toch voor de par keerterreinen bij de duinen. „Als het ook maar een beetje mooi weer is, staan die terreinen meteen vol." De gemeente Veere beheert zestien parkeerterreinen in Koudekerke, Zoutelande, Westkapelle, Domburg en Vrou wenpolder. Van de inkomsten onderhoudt de gemeente Veere de terreinen. „We zorgen dat de prullenbakken ge leegd worden en dat de terreinen er netjes uitzien." Andere parkeerterreinen aan de kust zijn in beheer bij het Waterschap Zeeuwse Eilanden (een aantal parkeerterrei nen op Walcheren en rond het Veerse Meer), het Greve- lingenschap, de gemeenten Schouwen-Duiveland, Vlissin- gen en Sluis en het bedrijf Beach Deputy Services. Net als in Veere verschillen in de gemeente Sluis de tarie ven flink. „Dat komt doordat de gemeente vorig jaar een aantal parkeerterreinen in beheer heeft gekregen", zegt wethouder Maria Le Roy. „We hebben de tarieven die er op zaten aangehouden. Later dit jaar willen we de tarie ven zoveel mogelijk gelijk trekken." Met de parkeeronthaalkamer wil de gemeente Sluis 'gast- vriendelijkheid' uitstralen. Le Roy: „Er komen veel men sen uit andere regio's naar de Zeeuws-Vlaamse stranden. Zij moeten zich welkom voelen. We willen zo goed mogelijk voorzien in de behoefte van dagjestoeristen. De badgasten kunnen douchen en een ijsje eten voordat ze naar huis rijden. Ze hoeven na een dag op het strand niet verhit achter het stuur te stappen. En dat voor drie euro per dag. Dat is toch niks?" foto Lex de Meester De parkeeronthaalkamer in Nieuwvliet-Bad. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 99