50 procent dan naar strand sloopregeling Artsen meteen schorsen na fout binnenland 15 zaterdag 25 juli 2009 In 2006 bleef nog de helft van alle chronisch zieken ge dwongen thuis in de vakantie. kanties en Landal Greenparks bun galows zonder gordijnen en tapijt. Voor minder validen zijn er drem pelloze vakantiewoningen met ver laagde aanrechten en met slaapka mer en sanitair op de begane grond. Op de parken en campings komen ook steeds vaker rolstoelge- schikte toilet- en doucheblokken. Aan de patiënt kan geld worden verdiend, weet ook Annelies Défi lé van de Chronisch Zieken- en Ge handicaptenraad (CG-raad). „Maar wij hebben daar geen enke le moeite mee als het reisaanbod voor chronisch zieken hierdoor groter wordt." Volgens de CG-raad kunnen veel parken de omstandig heden voor gehandicapten nog ver der verbeteren als ze meer invali dentoiletten bouwen en verharde paden aanleggen. Roompot heeft zich vijfjaar gele den gespecialiseerd in vakanties voor chronisch zieken in Neder land, aldus zorgmanager Linda Eg- gels. „Er blijkt een enorme behoef te aan te bestaan. Dat is ook niet gek als je bedenkt dat deze gezin nen voorheen eigenlijk niet samen op vakantie konden. Het hele ge zin bleef dan maar thuis, of de zie ke vader of oma moest noodge dwongen achterblijven." Volgens Els Kenter, hoofd van de afdeling Reizen van de Nierstich ting, was het voor nierpatiënten lange tijd bijzonder moeilijk om op vakantie te gaan. „De reguliere dialysecentra zitten helemaal vol. Daar is geen plaats voor extra va kantiegangers." Vakantiedialyse- centra zijn een uitkomst, vindt ook de Nierstichting. „Vorig jaar nog heeft het Medisch Centrum Leeuwarden er één in Heerenveen geopend. Maar met name in Span- sico dat ze met een onverkoopbare onderdelenvoorraad blijven zitten als de slooppremie een groot suc ces wordt. Zo'n 100.000 inruilers kunnen van de subsidie gebruik maken. Stiba weet niet wat dat de demontagebedrijven gaat kosten. Omdat het ministerie van Vrom en de machtige brancheorganisa ties Bovag en Rai de slooppremie wilden, kon Stiba niet weigeren aan de invoering mee te werken. De brancheorganisatie heeft hard onderhandeld om te voorkomen dat de regeling voor de slopers nog ongunstiger uitpakte. Vorige week werd de twintigdui- zendste auto aangemeld voor de premie, aldus het ministerie van Vrom. Daarmee is twintig miljoen euro opgesoupeerd, een kwart van het beschikbare budget. Dat de demontagebedrijven niet meedelen in de slooppremie, is Van Gils een doorn in het oog. De consument profiteert van de inruil- bonus, autodealers verkopen meer auto's. „Maar voor ons is er niks, terwijl tegelijkertijd onze toekom stige afzetmarkt voor onderdelen wordt vernietigd." Met het uit elkaar halen van auto's is wel een boterham te verdienen, maar geen dik belegde, zegt Henk Ian Nix van brancheorganisatie Sti ba. „Bedrijven moeten steeds gro ter groeien om nog rendabel te kunnen werken." Bijna de helft van de slopers heeft het bijltje er de laatste jaren bij neergegooid. Besluit minister Klink: De verpleegkundige loopt er casual bij in het dialysecentrum in Kamper land, waar nierpatiënten 'gewoon' vakantie vieren, foto David van Dam/GPD Wat is er mogelijk? Nierdialyse op of vlakbij het vakan tieadres. Medische hulpmiddelen zoals rol stoelen, verstelbare bedden. Medische verzorging van de pa tiënt in de accommodatie, ook 24-uurszorg. Oppas om de mantelzorger te ont lasten. Bij plastische chirurgie en kaakchi- rurgie één of meer weken herstel len op een vakantieadres. Reumapatiënten kunnen naar een huisjespark bij een kuuroord. je en Turkije schieten deze centra als paddenstoelen uit de grond." Ook als vakantiegangers een me disch hulpmiddel nodig hebben, kunnen ze bij hun reisorganisatie terecht. Huisjesverhuurder Room pot heeft bijvoorbeeld een over eenkomst gesloten met thuiszorg organisatie Zorgstroom. „Bij aan komst op het park staat het verstel bare bed of de douchebrancard voor hen klaar", vertelt Linda Lok- kerbol van Zorgstroom. Als de pa tiënt thuis recht heeft op bepaalde hulpmiddelen, vergoedt de zorg verzekeraar deze ook op het vakan tieadres. „Ook persoonlijke verzor ging, wondverzorging worden op deze manier vergoed", zegt Lokker- bol. „Maar soms betaalt iemand graag wat meer om bijvoorbeeld extra oppasuren in te kopen voor zijn of haar zieke partner. Dan kan die overbelaste mantelzorger ook eens een middag zorgeloos fietsen of winkelen." Snelle schorsing moet patiën ten beter inzicht geven in niet goed werkende artsen. Aanleiding voor maatregel is serie foute diagnoses van neu roloog uit Twente. Alleen als ernstige schade dreigt te ontstaan. DEN HAAG - Artsen tegen wie een klacht is ingediend, kunnen voortaan meteen worden ge schorst. Nu mag een arts die in de fout is gegaan, nog doorwerken tot een tuchtcollege over hem heeft geoordeeld. Dat heeft minis ter Ab Klink (Volksgezondheid) gisteren geschreven aan de Tweede Kamer. Door de snelle schorsing kunnen patiënten beter zien dat een arts zijn werk niet goed doet. De In spectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) kan de directe schorsing al leen opleggen als het vermoeden bestaat dat er ernstige schade ont staat als hij blijft doorwerken. Aanleiding voor de maatregel is de zaak van een neuroloog van het Medisch Spectrum Twente in En schede, die bij tientallen patiënten een foute diagnose stelde. De IGZ had in een eigen terugblik op deze zaak al gepleit voor sneller ingrij pen. Ook zouden patiënten er ge makkelijker achter moeten kun nen komen dat er tegen een arts maatregelen zijn genomen. Klink besloot al eerder dat er een Nederlandse lijst komt waarop te zien is welke specialisten, huisart sen en verpleegkundigen een straf aan de broek hebben gekregen. Tot nu toe kunnen deze gegevens alleen op geboortedatum van de arts opgezocht worden, straks zijn ze ook voor de patiënt op naam te achterhalen. Klink heeft zijn Euro pese collega's voorgesteld de zwar te lijsten van EU-landen via inter net met elkaar te verbinden. infographic: GPO, GN bron: Auto Recycling Nederland Auto naar de sloop Ruim 85% van een auto wordt gerecycled. Q Metaal Het grootste deel van de auto bestaat uit metalen. Het metaal wordt o.a. hergebruikt voor de bouw van nieuwe auto's. O Glas De autoruiten worden verwerkt in o.a. glaswol. Q Accu Het lood en de kunststof van de oude accu kan weer worden verwerkt in nieuwe accu's. O' Oliefilter Na demontage wordt de olie uit het papier geperst en geraffineerd. Q Vloeistoffen Ruitensproeiervloeistof en koelvloeistof worden gedestilleerd en zijn in zuivere vorm weer bruikbaar voor diverse industriële toepassingen. O Bumpers Kunststofbumpers worden verwerkt tot o.a. wielkasten en onderdelen van verwarmingssytemen voor nieuwe auto's O Banden die nog voldoende kwaliteit hebben worden voorzien van een nieuw loopvlak. Overige banden worden vermalen. Hier worden o.a. rubberen tegels, isolatiematten en funderingen voor sportvelden van gemaakt. Q Kunststof (van o.a. grille en wieldoppen) wordt weer gebruikt als grondstof in de kunststofverwerkende industrie. Q Rubberen strips worden vermalen tot korrels waarvan o.a. wieltjes voor rolcontainers worden gemaakt. (D Stoelen/bekleding Vezels van kokoshaar kunnen na bewerking worden hergebruikt in vullingen voor autostoelen of in isolatie- en dempingsmateriaal. PUR-schuim wordt gereinigd en vermalen. Daarna weer bruikbaar voor vullingen van o.a. stoelen, banken en sportmatten. Veiligheidsgordels worden in stukjes gehakt en verwerkt tot grondstof voor o.a. de meubelindustrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5