41 binnenland Eerst dialyse Slopers dupe van PIANO'S Verbijstering over fout Openbaar Ministerie Reiswereld ontdekt chronisch zieken Wasprijzen verschillen flink per instelling Medivakantieparken Chronisch zieken willen zo veel mogelijk een 'normale' vakan tie. De reisbranche biedt steeds meer mogelijkheden. Van va- kantiedialysecentra tot stofvrije bungalows. Drie aangiften tegen billenfotograaf Duitser heeft geladen pistool in handbagage Tweede Nederlandse dode aanslag Jakarta Inbrekers stelen 250 wapens van schietdub ACUSTICA Portofoons werken niet goed in gebouw zaterdag 25 juli 2009 ROTTERDAM - Advocate Inez Weski is verbijsterd dat het Openbaar Mi nisterie (OM) de afstraffing aan vecht die het donderdag van de rechtbank in Den Bosch kreeg in de megazaak tegen een vermeen de Chinese bende. De hoofdver dachten kwamen vrij door fouten van justitie. Het netwerk is volgens justitie be trokken bij omvangrijke men sensmokkel, liquidaties, afpersing en het maken en smokkelen van xtc. Maar het OM werd niet ont vankelijk verklaard wegens onzorg vuldig handelen. „Hoe kan het Openbaar Ministerie nu denken dat als het allerlei mate riaal niet aan de verdediging heeft verstrekt en de rechtbank zelfs voor leugenaar heeft uitgemaakt, het in hoger beroep moet gaan", vraagt de advocate zich af. „Dit ty peert de volstrekte misvatting van het OM voor de regels van het strafproces. De rechtbank zegt niet voor niets dat het OM zelfs in strijd met de wet heeft gehan deld." Weski verdedigt de hoofdverdach te in deze 'Raptuszaak', de 54-jari- WINSUM Drie vrouwen hebben gisteren aan gifte gedaan tegen de billenfoto graaf uit het Groningse Winsum. Donderdagavond werd de 24-jarige man aangehouden op verdenking van het stiekem fotograferen en fil men van achterwerken van jonge vrouwen. De vrouwen hebben zich zelf herkend in de foto's die online gepubliceerd zijn. Waar de foto's zijn gemaakt, is niet duidelijk. SCHIPHOL De marechaussee heeft woensdag op Schiphol een 56-jarige Duitser opgepakt die bij de controle een ge laden pistool bij zich had. Het wa pen zat in de handbagage. De man was op weg naar Aberdeen. Waar om hij het wapen bij zich had is niet duidelijk. De Duitser is giste ren vrijgelaten. Hij wordt vervolgd wegens verboden wapenbezit. ge 'Peter uit Eindhoven'. Hij leidt in de visie van justitie de veronder stelde criminele organisatie, die ook te maken zou hebben met de beruchte, zogenoemde Dover-zaak. Bij een mensensmok- keltransport van Nederland naar het Britse Dover vonden in juni 2000 58 Chinezen de dood. Ze stik ten in een vrachtwagen. De rechters verweten het OM on der meer geen duidelijkheid te hebben verschaft over de status van een belangrijke getuige. Vorige maand bleek dat deze .getuige be schermd wordt, terwijl het OM dat eerder had ontkend. Bovendien stuurde de aanklager al leen de rechtbank en niet de verde diging in 2007 informatie over de ze getuige met het verzoek deze la ter te vernietigen. Daarmee zette het OM niet alleen zijn eigen ge loofwaardigheid, maar ook die van de rechtbank op het spel. Een ver dachte moet er immers blind op kunnen varen dat hij over dezelfde stukken beschikt als de rechtbank, aldus het vonnis. Het OM poogde in feite de recht bank te vergiftigen, stelt Weski. DEN HAAG Een Nederlandse man is omgeko men bij de aanslagen in Jakarta. Dat heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren gemeld. De man is de tweede Nederlander die werd gedood door de bomaan slagen. Hij zou de echtgenoot zijn van de Nederlandse vrouw die ook is omgekomen. Een woordvoerder van het ministerie wilde dit echter niet bevestigen. AMSTERDAM Inbrekers hebben bij een schietver eniging in Amsterdam circa 250 vuurwapens gestolen. Daaronder zijn vijftig handvuurwapens van een zwaar kaliber. De inbraak ge beurde in de nacht van zondag op maandag, maar de politie kon het incident in het belang van het on derzoek pas gisteren bekendma ken. DEN HAAG - Reisorganisaties rich ten zich steeds meer op chronisch zieke patiënten. Het aantal vakan- tiedialysecentra neemt fors toe, bungalows worden omgebouwd tot allergievriendelijke verblijven en op een aantal campings is 24-uurszorg mogelijk. Dat blijkt uit een rondgang langs reisorganisaties. Roompot Vakan ties zag het aantal klanten met een zorgvraag in drie jaar tijd verdrie voudigen naar meer dan vijfhon derd. Roompot heeft een deel van zijn vakantieaanbod afgestemd op chronisch zieken. Op vier parken van de organisatie staan inmiddels vakantiedialysecentra: in Arcen, Hellevoetsluis, Kamperland en Weert. Specialist Zorgvrij Vakanties zag het aantal boekingen vorig jaar met ruim een kwart toenemen. Dit jaar boeken ze weer een re cord. „Chronisch zieken willen niet meer met speciale gehandicap- tenreizen mee", aldus woordvoer ster Linda Vos. „Ze zitten net als ie der ander liever op een normaal vakantiepark, maar dan in een aan gepaste bungalow." Ook Landal Greenparks verhuurt aangepaste woningen voor mensen met ast ma, cara en andere luchtwegaan doeningen. De vraag naar niet-medisch nood zakelijke behandelingen tijdens de vakantie neemt ook toe. Mensen kiezen er bijvoorbeeld steeds va ker voor om een ooglidcorrectie of kaakingreep op een vakantieadres te ondergaan. Het herstel vindt daar ook plaats. Volgens onderzoeksinstituut Nivel ging in 2006 nog slechts de helft van de chronisch zieken en gehan dicapten jaarlijks één of meer keer op vakantie, tegen driekwart van de algemene bevolking. Nierdialyse in de vakantie bungalow, 24-uurszorg in een tent. Chronisch zieken zien het aanbod aan zorg op het vakantieadres fors groeien. „Na het dialyseren kan ik hier gaan tennissen." door Frouke Tamsma Alle zes ligstoelen zijn be zet, op deze doorde weekse ochtend in va- kantiedialysecentrum De Banjaard in Kamperland. Ook het bloed van nierpatiënt Kevin Pütz (20) uit Keulen wordt van daag op het Zeeuwse vakantiepark gezuiverd. Met een spannend boek van Stephen King probeert hij de uren durende behandeling door te komen. Nierdialyse is vervelend, maar het zou veel vervelender zijn geweest als Pütz door zijn ziekte niet op va kantie had gekund. Dankzij het va- kantiedialysecentrum, een depen dance van het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes, kan hij vier we ken met zijn ouders naar de Zeeuwse kust. „Oké, ik ben hier drie keer per week aan het dialyse- ren. Maar ik hoef er niet voor te reizen. En daarna kan ik gaan ten nissen." In het centrum controleert dialyse- verpleegkundige Dianne de Leeuw haar patiënten. Ze draagt een ap pelgroene polo en een spijker broek. „We willen de mensen hier helemaal uit de ziekenhuissfeer ha len", licht De Leeuw toe. Zieken en hun verzorgers, vaak de naaste familie, hebben ook behoef te aan vakantie. Vaak nog meer dan mensen zonder beperking, omdat hun leven in het teken staat van zorgen en pijn. Tot voor kort konden ze geen kant op, maar daar lijkt verandering in te komen nu reisorganisaties chronisch zie- 'Voorheen konden dit soort gezinnen niet samen op vakantie' ken als nieuwe doelgroep ontdek ken. Huisjesverhuurders en campingei genaren passen steeds meer accom modaties aan voor chronisch zie ken en gehandicapten. Speciaal voor patiënten met cara, astma of een andere luchtwegaandoening verhuren onder meer Roompot Va- DEN HAAG - Bewoners van ver- pleeg- en verzorgingshuizen, ge handicapten en psychiatrisch pa tiënten moeten in de ene zorgin stelling veel meer betalen voor het wassen van ondergoed en kleding dan in de andere. Gemiddeld zijn bewoners voor hun persoonlijke was 22 euro per maand kwijt. Maar er zijn er ook die er maande lijks 78 euro voor moeten neertel len. Dat blijkt uit een onderzoek van Research en Beleid in opdracht van het ministerie van Volksge zondheid. Staatssecretaris Jet Bus- semaker wil weten hoe die ver schillen ontstaan. Bij het bepalen Voor'n advies op maat Korlc Huifakkerslraat 2. Breda - 076 560 24 23 van de kosten wordt zelden geke ken naar het inkomen of het ver mogen van de patiënt. Niet alleen - bij het wassen lopen de prijzen van instellingen sterk uiteen. Voor uitstapjes, een avondje bingo of op tredens wordt per maand gemid deld 5 euro en maximaal 80 euro gerekend. Voor extra begeleiding drie euro. Soms is dit 80 euro per maand. Het gaat allemaal om za ken die niet uit het budget voor ba siszorg (de AWBZ) kunnen wor den betaald. In de meeste tehui zen kunnen patiënten kiezen om van deze extra diensten gebruik te maken. Ze kunnen ook een fami lielid de was laten doen. TILBURG - Zestien van de 25 brand weerregio's hebben problemen ge meld met digitale portofoons als brandweerlieden die in gebouwen ge bruiken. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Vereniging voor Brandweerzorg en Rampenbestrij ding. De portofoons van het Czooo-sys- teem functioneren over het algemeen goed, maar binnen gebouwen zijn er soms problemen. door Jan Trommelen DEN HAAG - Sloopbedrijven profite ren niet van de subsidieregeling voor de omruil van oude auto's. De slooppremie kost juist omzet. Met elke auto die vervroegd wordt gesloopt, verdwijnt een potentiële klant voor gebruikte onderdelen. Ook zijn er minder auto's beschik baar voor de lucratieve export. „Uiteraard werken wij mee aan de regeling, maar financieel zijn we beter af zonder de slooppremie", zegt Henk Jan Nix van branchever eniging Stiba. „Het tijdelijke voor deel van extra sloopauto's weegt niet op tegen de nadelen." Per auto vangt de sloper slechts een kleine honderd euro, uit het fonds met verwijderingsbijdragen (60 tot 65 euro) en voor het me taal (35 euro). Dat is net genoeg om uit de kosten te komen. Maar de verkoop van gebruikte onderde len, waarop de bedrijven veel meer verdienen, komt er door in de knel. Autodemontagebedrijf Van Gils in Den Haag haalt bruikbare onderde len niet eens meer van de sloop- premieauto's. „In het magazijn ligt al een voorraad. En we weten dat we die amper nog kunnen verko pen, want de auto's die onderde len kunnen gebruiken zijn we nu aan het vernietigen", aldus de eige naar. Slopers gespecialiseerd in auto's ouder dan dertien jaar lopen het ri-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4