klaar voor het griepvirus Outbreak Team bewaakt gr iep verloop j. 292.- H zeeland 13 Bemanning Yerseke 138 vist VOC-kanon op V 11 !o Stad B strand GD® - 4 I WË rand m Lissabon I Holland International 'De Storm' opent Film by the Sea commentaar Draaiboeken Stel een vraag aan Kane en win een concertkaart zaterdag 25 juli 2009 WKSSk (gWWttWWB Mexicaanse griep in Nederland en Europa4 In Nederland zijn 273 bevestigde gevallen, 23 hiervan zijn niet in de kaart opgenomen in verband met ontbrekende gegevens. In buitenland besmet In Nederland besmet Aantal bevestigde ES gevallen Aantal doden ■■'a., IJsland JE Gr.-Brittannië Noorwegen M Zweden Denemarken GX5 Ierland IBH Nederland Luxemburg Oostenrijk EB— Duitsland Frankrijk incl. overzeese gebieden Spanje Zwitserland Slovenië Italië I Status Europa 23 juli 2009- 17.00 uur Status Nederland 24 juli 2009 *EU en EVA (Europese Vrij- handelsassociatie) landen Finland ►-fJjEstland Letland 33 Litouwen —EgPolen ühTsjechië j- Slowakije - Bulgarije 01B" Hongarije BffilGriekenland Eerdere griepuitbraken Tijdens een gemiddelde wintergriepepidemie overlijden in Nederland ongeveer 1000 tot 2000 mensen direct of indirect aan de gevolgen hiervan. II Epidemie Pandemie 1920 '25 1930 Portugal *Niet alle landen hanteren eenzelfde beleid Malta bë Cyprus '35 1940 '45 1950 '55 1960 '65 1970 '75 1980 '85 1990 '95 2000 '05 tl 1918 H1N1 Spaanse griep 20-100 miljoen Jaar Virustype Aanduiding Aantal doden 1957 H2N2 Aziatische griep 2 miljoen 1968 1977 H3N2 H1N1-X Hong Kong griep Russische griep 1 miljoen onbekend 1997,1999,2003 H5N1, H9N2, H7N7 vogelgriep Donja ÖdljkANP bron ECDC, RIVM foto ANP door Claudia Sondervan Sinds de Mexicaanse griep is geïdentificeerd als potentiële pandemie-veroorzaker waakt het Outbreak Team in Zee land over de stand van zaken in en rond de provincie. Het team buigt zich over de ziekteverspreiding over Nederland en houdt onder meer in de gaten wat voor grote bevolkingsstromen er te verwach ten zijn door evenementen en va kantieperioden. Het team heeft een vaste kern van mensen: de ma nager volksgezondheidszorg, de arts infectieziekten en een gespe cialiseerd verpleegkundige van de GGD Zeeland, de beleidsmedewer ker multidisciplinaire aanpak van de GHOR (Geneeskundige Hulp bij grote Ongevallen en Rampen) en het hoofd communicatie van de GGD Zeeland. Naar gelang de actualiteit worden anderen, zoals openbaar bestuurders, ziekenhuis vertegenwoordigers of huisartsen, Lissabon 2 nachten Htl. Borges Estoril 1 nacht Htl. Lido*** P lisboa V.a. BBV p.p. in Lissabon naar Estoril niet inbegrepen. Vertrek in sept en okt. Vraag naar de voorwaarden. Exclusief bij uw reisbureau. World of \j TUI VLISSINGEN - De Film De Storm van regisseur Ben Sombogaart is de openingsfilm van Film by the Sea op vrijdag 11 september. De hoofdrolspelers, onder wie Sylvia Hoek en Barry Atsma, wonen de première in Vlissingen bij. De Storm gaat over een 18-jarige boe rendochter, die haar zoontje kwijt raakt tijdens de verschrikkelijke fe bruaristorm in 1953. Samen met een sergeant gaat ze op zoek. door Carla van de Merbel COLIJNSPLAAT - De bemanning van de Yerseke 138 (Maatje Helena) heeft deze week voor de kust van Zeebrugge een kanonspijp uit de VOC-tijd opgevist. Mogelijk is het één van de gietijzeren kanonnen van 't Vliegend Hert, het schip dat in 1735 voor de Walcherse kust ver ging, vlak nadat het vanuit Ram- mekens naar de Oost was vertrok ken. Volgens Wilbert Weber van het Muzeeum in Vlissingen gaat het in ieder geval om een kanon dat begin 18e eeuw in VOC-sche- pen werd gebruikt. Weber heeft het kanon, op verzoek van de Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl NMMMHNMNMttNM bij het overleg gevraagd. Afgelo pen dinsdag bijvoorbeeld waren Zeeuwse gemeenten aanwezig om zich te informeren. Het team komt zo vaak samen als de gegeven situa tie noodzakelijk maakt. Tot nu toe was de vergaderfrequentie twee tot driewekelijks. De eerstkomen de vergadering is begin augustus. schippers van de Yerseke 138, beke ken. Het gaat om een roestige pijp van 2 meter 90 lang. De diameter- varieert van zo'n 30 tot 60 centi meter. Probleem is volgens Weber dat zo'n kanon niet te conserveren is. Een proef daartoe met een vo rig jaar opgevist soortgelijk kanon, heeft dat uitgewezen. Zout en kalk tasten het ijzer zo aan, dat het erg broos wordt. Weber kan het nu ge vonden kanon dan ook niet gebrui ken in zijn museum. De schippers van de Yerseke 138, de gebroeders Sinke, wachten nu op iemand die het kanon tegen betaling wil ko men halen uit hun loods. et is erg verleidelijk om de gevaren van Mexicaanse griep te bagatelliseren. Dit nieuwe virus eiste tot nu toe immers slechts enkele tiental len levens, terwijl de 'gewone' griep elk jaar tussen een kwart en een half miljoen mensen het leven kost. Nu de Mexicaanse griep de pro vinciegrens is gepasseerd, be gint menigeen zich zorgen te maken. Zo is het toch wel erg vervelend dat het menselijk af weersysteem het virus niet 'kent'. Met als gevolg dat men sen er erg heftig op kunnen rea geren. En ook de constatering dat mogelijk een op de drie mensen besmet raakt, voedt de zorg over de pandemie. Het is een geruststellende ge dachte dat diverse Zeeuwse be drijven al draaiboeken klaar hebben liggen, of er de laatste hand aan leggen. Het valt te ho pen dat ook alle inwoners alert zijn. Om te beginnen dienen ze zich onmiddellijk te melden bij de huisarts als ze denken dat ze aan Mexicaanse griep lijden. Want hoe eerder bekend is dat het virus rondwaart, hoe groter de kans is dat verspreiding voorkomen kan worden. De Haagse rockband Kane verzorgt zondag 30 augus tus een optreden op de Grote Markt in Goes, als hoofdact van het festival Goes in Concert. Vooruitlopend daarop heeft de PZC binnenkort een exclusief in terview met de Haagse band. Dat verschijnt op 22 augustus in deze krant. De redactie wil Kane een aantal vragen van lezers voorleggen. We zijn daarom op zoek naar originele, bijzondere en bran dende vragen. Een selectie daar van legt de redactie voor aan de band. De inzenders maken kans op één van de vijf gratis kaarten voor Goes in Concert. Het festival begint 30 augustus om 16 uur. Er zijn, naast Kane, tot 23.30 uur optredens van Bo ris, Beef, Stereo Divas, de Afri kaanse act La Compagnie Bina Africa, Melou en uit Zeeland De Hobbyisten, DJ Rickie en DJ Mr Addicted. Wie heeft een vraag voor Kane? Stuur deze vóór zaterdag 1 au gustus naar kunst@pzc.nl www.goesinconcert.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3